Vyřešené případy UFO

Prvním úkolem ufologů, pokud mají již soustředěn dostatek informací, je pokusit se nalézt nějaké vysvětlení pozorovaného jevu. Pokud se to podaří, stává se z neidentifikovaného létajícího objektu (UFO) objekt identifikovaný (IFO – Identified Flying Object). Ovšem pátrání po příčině pozorovaných UFO je někdy opravdu napínavou detektivkou, vyžaduje opravdu mnoho vynalézavosti a důvtipu. Také se velmi často neobejdeme s vlastními poznatky, právě zde je velmi důležitá spolupráce odborníků z nejrůznějších oblastí, ať již fyziků, astronomů, meteorologů nebo institucí jako je Řízení letového provozu, armády, nebo hasičů.

Níže uvedené případy většinou nejsou jednotlivými epizodami: často se podobná pozorování odehrávají opakovaně, svědkové pozorovaných jevů neznají vysvětlení, které už bylo jednou ufology nalezeno. Proto následující stránky mohou být upozorněním na to, s čím se můžeme na obloze setkat a co přes svojí zdánlivou tajemnost má vysvětlení.

Havárie UFO u Rudné Ohlášené přistání či snad havárie létajícího talíře mělo nečekané vysvětlení
Světelné kolotoče Světelná kola pohybující se po noční obloze sem a tam zmátnou mnoho pozorovatelů ještě i dnes
Orby Podivné průsvitné koule s vnitřní strukturou na fotografiích – jsou to duchové nebo mimozemšťané? Nebo něco jiného?
Tajemný objekt nad Lipnem Videozáznam neznámého objektu, natočený rekreanty od Lipenské přehrady, se stal prubířským kamenem vyhodnocovacích schopností projektu Záře.
Záhada modrých světel Prstence namodralých světel pohybující se po noční obloze – velmi tajemně vypadající jev u něhož se přesto podařilo najít vysvětlení.
Flotila Nejčastěji oranžová světla v různém množství plující po noční obloze v nejrůznějších formacích jsou stále neokoukané a matoucí – přitom mají jednoduché vysvětlení.
Manévrující světla Svědek pozoroval před svítáním řadu objektů, které manévrovaly po obloze. Pořídil i video, kterému se jen stěží dalo uvěřit. Přesto se podařilo najít vysvětlení v rekordním čase.