Aktuálně v projektu Záře (1)

Dlouho se na našich stránkách neobjevilo nic nového. Omlouvám se za to. Projekt Záře je amatérský projekt, závislý na volném čase, vůli a možnostech jeho členů. V těchto složitých dnech se naše činnost zaměřila spíše na řešení aktuálních případů a starost o webové stránky byla vedlejší.

Na čem jsme v poslední době pracovali?

Nebeské bludičky

„Nebeské bludičky“ je pracovní název pro typická pozorování světel na různých místech na obloze, většinou nehybných či pomalu se pohybujících, které se čas od času rozsvítí a po nějaké době zhasnou. Naposledy jsme o nich psali asi před rokem. Od té doby se opět objevilo několik dalších případů. Jedno pozorování zaznamenal i můj přítel, známý spisovatel a záhadolog:

Včera, tj. 21. 8. 2020 asi tak okolo 11 hodiny (rozhodně po úplném setmění a před půlnocí) na obloze plné hvězd najednou hodně silný záblesk přibližně v nadhlavníku. Nebylo slyšet žádný motor ani vidět poziční světla. Bylo to tak nápadné, že jsem to místo oblohy chvíli pozoroval, když už to vypadalo, že se nic dalšího nebude dít, tak se záblesk opakoval o kus východněji. Po dlouhém časovém intervalu severně od předešlého další a to se ještě párkrát opakovalo. Záblesky byly celem asi čtyři nebo pět, intervaly mezi nimi možná i půl minuty, jejich spojnice nedávala přímku, ani žádný jiný předvídatelný tvar. Zdálo se, že ta věc je hodně vysoko, pohybuje se nahodile, záblesky velmi jasné bílé možná trochu do oranžova, poslední nad severním obzorem. Místo pozorování: Zadní Háje (Županovice) u slapského jezera
Odlesky ptáků to určitě nebyly, ty záblesky byly opravdu intenzívní (u prvního jsem si říkal, jestli třeba vzdálená supernova nebo tak něco – pak ale těch supernov bylo nějak moc 🙂“

O co by mohlo jít?

 • Létající lampiony? Nikdy nebyl pozorován přílet těchto objektů, rozsvěcují se až na obloze.
 • Projekce na oblohu? Diskotéková, či jiná reklamní světla vypadají jinak. Světlo se odráží od spodní hrany oblačnosti, v krajním případě od vrstvy jinak teplého vzduchu. Taková světla jsou ale vždy rozmlžená a neostrá
 • Osvětlení ptáci? Někteří ptáci létají i v noci a dokonce v letu i spí (rorýsi, lelci) A protože lampy nočního osvětlení svítí bůhví proč i na oblohu, ptáci se občas zalesknou… Jenže světla jsou příliš jasná a intenzivní, jak tu poznamenal svědek.
 • Satelity? Jenže ty záblesky se objevují na různých místech a nikoli v přímce. Družic by muselo být více. Proč se ale objeví hned za sebou několik záblesků a pak nic? Záblesky družic Iridium už ani nejsou v předpovědích, pravděpodobně jsou nové satelity chráněny antireflexní vrstvou. Stejně tak Starlink. Pravděpodobně bychom tyto družice (pokud by to byly odlesky od nich) přeci jenom mohli vysledovat na uvedených stránkách, ale to se nám zatím nepovedlo.
 • Letadla? Nikdy se nám nepodařilo vystopovat letadla, která by to konkrétně mohla způsobit. Samozřejmě, že jsou ve hře manévry vojenských letadel, které nejsou na veřejných stránkách vidět. Jenže vojenské stíhačky jsou obvykle slyšet i na velkou vzdálenost.
 • Drony? Je to podobné, jako u letadel. Drony jsou obvykle mnohem menší, musely by tedy být blíž a tedy i být slyšet, zejména, když by jich bylo více. I když u moderní vojenské techniky nikdy nevíme…

Takže záhada trvá. Objevují se nové případy s podobnými parametry. Samozřejmě uvítáme smysluplné nápady, o co by mohlo jít.

– Pokračování někdy příště –

28 komentářů na “Aktuálně v projektu Záře (1)”

 1. Zdar,
  takže projekt Záře mi připadá jako absolut amaterisch. Máte vůbec nějaké výjezdy do terénu? Myslím tim na základě opravdu zajímavé zprávy. Nebo laborujete se zprávami jen tak od počítače. Když koukám na ta hlášení budiž, že nemůžete být všude. Takže otázka zní. Jak a čím dané informace zkoumáte a jak z nefotografických informací zjistíte např. Meteobaloon, nebo jiné jevy. A nešlo by zapracovat trochu na tom vyhledávání? To je děs ani tam nelze dohledat pod kodovým označením kdo kdy kde jak a podrobnosti. Přece tam lidi nepíšou jen“ záhadná světla nad ……“S pozdravem Aschaman

  1. Jistě, jsme amatéři. Znáte snad nějakého profesionála? A nesedíme doma na zadku, kdybyste četl pozorněji, občas experimentujeme, jezdíme na místa a získáváme vyjádření od odborníků. Vyhledávání v seznamu případu není děs, funguje…

 2. Projekt Záře není vědecká platforma, ani není jeho cílem výzkum událostí, ale je užitečný a podnětný, navíc poctivý. Umožňuje laikům zorientovat v možnostech vysvětlení viděného, a nepropadat ezoterickým, konspiračním nebo jiným podobným bludům.
  Viz O nás.

 3. K nebeským bludičkám: mohly by to být meteory ať už kamenné nebo z kosmického smetí.
  Taky jsem takové záblesky nékolikrát viděl. Nebyly jasnější než Venuše a po pozorování se neopakovaly.

 4. vědecká vysvětlení nevysvětlitelného

  Projekt záře je podle mého osobního názoru naprosto zmatený, a mám na to následující argumenty.
  1)vzhledem k tomu, že nijak psychologicky neověřujete, zda je daný případ UFO výmysl, či nikoliv, lze předpokládat, že většina případů kategorie C jsou podvody, a zbytek spadá do zkreslení informací či halucinací, to že ověřujete pravdivost výroku podle informací z textu neznamená, že si z vás někdo inteligentní se znalostmi psychologie neudělal srandu
  2)kruhy v obilí kategorie C jsou žertem, pokud jde o záhadné ohýbání bez zlomení stonků, tak to je způsobeno pomalým ohýbáním, které pochopitelně provádí člověk.
  3)únosy do UFO kategorie C , nebo zjevení postav kategorie C jsou halucinace při spánkové paralýze, jiné halucinace nebo žerty-viz. UFO
  4)anomální nálezy a jevy kategorie C žerty-viz. UFO, u anomálních nálezů to mohou být člověkem sofistikovaně vytvořené předměty
  5)Spontánní uhoření osob kategorie C je to buď zamaskovaná vražda, anebo podvod, kdy se čerstvě mrtvý člověk sofistikovaně zapálí.

  1. Zapomněl jste,že já jsem byl v blízkosti létajícího talíře více než 100 x na vzdálenost 5 metrů. Mám jeho barevnou fotku té nejvyšší kvality zblízka v očním kontaktu s ním. natočil jsem spousty barevných videí po té co jsem se z disku vrátil.
   Celkem mám 10 mimozemských UFO přístrojů a řadu z nich na videu barevně.
   Co je na tom nejlepší že jsou poslední milion let pořád funkční na stejném místě a bodu tam i za dalších 1000 let. Lze udělat výpravu s množstvím odvážných svědků s kamerama dojít s barevnou kamerou a natáčet je. Samozřejmě je nutné časové okno a dodržet směr.
   Pokud se udělá výprava každý včetně mě vezme barevnou kameru a domluví se lidé. Můžeme po pečlivém naplánování jít pochytat některé tyto mimozemské přístroje, když vylezou ven a pracují.
   Popsat všechny moje videa mimozemštanů by zabralo měsíce. Mám třeba stříbrný disk na barevné fotce. Mám předmět mimozemský co mění barvy a teče jako láva kde se barvy stékají na jeho středu jako z hororu. Nízká kvalita vide. Mám lepší kde je na obloze a právě u něj jsou potom létající talíře ty ovšem nejsou na mém videu vidět z náboženských důvodů.

  2. Na vaše „vědecká vysvětlení nevyvětlitelného“ rád odpovím:
   1. Na základě čeho usuzujete, že většina případů jsou podvody nebo halucinace? Mýlí se v tomto případě i radiolokátory?
   2. Úplně vidím, jak člověk na poli ohýbá pomalu desetitisíce stébel, aby se nezlomily.
   3. Spánková paralýza opravdu může objasnit mnoho nahlášených případů CE-4. Ne ale všechny, jeden případ odolal, zkuste jej nějak vysvětlit (viz Případ paní Marcely na našem webu)
   4. Anomální nálezy byly vždy důkladně zkoumány a analyzovány. Opět jeden případ odolal vysvtlení a rozhodně nešlo o žert.
   5. Zam,askovaná vražda? Že na to nepřišly týmy hasičů a policistů, kteří toto vyšetřovali spolu s námi a provedli spoustu experimentů. Zkuste jim navrhnout své vysvětlení, jistě budou mít radost.
   Projekt Záře bude v letošním roce končit. Brzy si budete moci přečíst závěrečnou zprávu. Jestli vám náš projekt připadá zmatený, uspořádejte nějaký lepší.

   1. Kruhy v obilí jdou jednoduše udělat mám s tím osobní zkušenosti. stačí trocha fantasie na vzor, šńůra na prádlo a kolík (na vyměření) a třeba lyže nebo dřevěná deska na uhlazení. Jsou i jiné způsoby ale tenhle je nejrychlejší.

    1. Souhlasím. A taková zahradní architektura také dokáže divy.
     Ale pokud jsou pravdivé informace o extrémní velikosti některých obrazců i o rychlosti jejich vzniku, pak otázka zůstává. Jistěže jsou dnes už technicky proveditelné, ale z nějakého důvodu se k nim nikdo nehlásí. Proč? Kvůli senzaci?

    1. vědecká vysvětlení nevysvětlitelného

     netvrdím, že letadla nemohou létat, část hlášených UFO jsou opravdu letadla, nebo jiné létající stroje pozemského původu, to se stává často, ale týká se to kategorií A a B, v kategorií C jsou sice hlášeny podivné létající stroje, a ty opravdu mohou být výmyslem, protože informace tady nikdo neověřuje vědeckou metodou.
     Netvrdím, že rychlost vlaku zabije člověka, nevím, co tím bylo myšleno, protože o jakékoliv rychlosti kromě pomalého ohýbání nebyla v mém komentáři ani zmínka.
     Nijak netvrdím, že všichni, co hlásí různé záhadné věci-svědci jsou blázni, tvrdím, že to jsou žerty, nepochopené děje, které provádí člověk-u kruhů v obilí, co se týče halucinací, tak tím nebyly myšleny halucinace spadající pod vážné psychické poruchy, ale buď pod spánkovou paralýzu, člověk, který trpí spánkovou paralýzou není blázen, nebo pod vlivem návykových látek, zkreslení informací je běžná věc, není to příznakem nějakého šílení, sofistikovaně vyrobené předměty, nebo zamaskované vraždy opět nepatří pod šílenství, i přes to všechno má nějaká část svědků UFO duševní poruchu, protože podíl jedinců v lidské společnosti, kteří duševní poruchy mají není vůbec zanedbatelný.

      1. Vědecká vysvětlení nevysvětlitelného

       Toto je na počítači vytvořený povrch, ale přiznávám, že jsem vysvětlení vzniku kruhů v obilí velmi zjednodušil, ve skutečnosti je to takhle: Obilí musí být vlhké – nedojde tak ke zlomení stébel
       Pro příchod se volí stopy od traktoru nebo místa, kde je půda ztvrdlá a boty nezanechají otisky. Případně tvůrci využijí speciální obuv
       Samotné kruhy jsou vyráběny pomocí prken, na nichž kráčí člověk podobně, jako by na lyžích kráčel bokem do svahu. Prkna se ovládají i pomocí provazů. Obilí je pak rovnoměrně polehlé a prkna rozloží váhu tak, že klasy nejsou poškozené. Polehlé obilí také zajistí, že na půdě nezůstanou otisky bot ani prken.

       1. Video je samozřejmě falsum. Většina obrazců je vytvořena přibližně tak , jak popisujete. Ale zkuste vysvětlit, jak vznikly popisované fyzikální anomálie zjištěné na některých kruzích? Mimochodem: kolik obilných obrazců jste zkoumal?

       2. Jeste jste zapomnel, ze z nebe nemohou padat kameny, protoze v nebi zadne kameny nejsou :-)
        Ale nevysvetlujte mu to, to by pokazilo dobry vtip.

      2. Jsou prostě věci zatím nevysvětlené.
       Např. poltergeist je přece velmi solidně zdokumentován – ale tím to prozatím končí. Nicméně – ten jev existuje!
       Kruhy v obilí – naprostá většina je falzum docela jistě.
       Ale co ty velmi přesné a velmi složité obrazce, které vznikly během 5 minut? Může to být zkouška techniky, již ovládá jen hrstka odborníků? Možná.
       Důležité je si připustit, že Nevím.
       Ne odpovídat a popírat za každou cenu.

         1. jako to profláklé video v cca 41:24? kdy jde o podvod (navíc, co tak vím, ani zastánci pravosti se zatím nedokážou dohodnout kdy a kde to bylo, každý druhý server o záhadách udává jiné místo a rok, ale to jen tak na okraj).
          Navíc kolem 44:10 je slide o reportáži, jak kluci za 4 hodiny dokážou udělat v poli cokoliv :-)

        1. To, že se jedná o podvod v cca 41:24 dokázané nikdy nebylo. Ano, jsou tam i slidy, kde se ukazuje, že mnoho piktogramů je vyrobeno člověkem, ale jsou i piktogramy, které člověk určitě nevytvořil, nebo lépe řečeno nevyrobil prkny a provázky. Je možné, že kruhy v obilí jsou vytvářena jinými technologiemi na bázi kymatiky nebo nějakých vysokofrekvenčních děl… ale stejně tak to může být přírodního původu… nelze to pane X odfláknout tvrzením, že kruhy v obilí vyrábí lidé s prknem a provázky, spousta kruhů tak vyrobeno bylo, ale některé opravdu ne! :)

         1. Spontánní uhoření je možné a zřejmě má více příčin, podobně jako kulový blesk.

          …nejpopulárnější a většinou veřejnosti nejvíce přijímaným vysvětlení je knotová teorie. Podle ní se hořící lidské tělo chová jako obrovská svíčka, v níž namísto vosku funguje lidský tuk. Známou a přijímanou se tato teorie stala především díky televiznímu pořadu britské televize BBC, která roku 1989 odvysílala pořad, v němž byl zachycen experiment, při kterém byl mrtvý vepř zabalený do prostěradla zapálen (pomocí menšího množství benzínu) a samovolně hořel po dobu asi 7 hodin, než byl experiment přerušen. Přitom nedošlo k zapálení nedaleko umístěných textilií a nábytku. Teplota klesá (jako třeba intenzita magnetického pole) se čtvercem vzdálenosti.

        2. Díky bohu, že už jste ukončili svou bohulibou dezinformační činnost!
         Neudělali jste za svou éru nic , jediné co, tak keci stále dokola, v podstatě o hovně! Celý váš spolek je nebo spíše díky bohu byl jen snuška lží, fantazmagorií nepodložených dezinforací a nebo vy bludičky kopírované texty o UFO z internetu, které byly daleko dávno již zveřejněny. Čili ve vašem případě keci v kleci a CTRL+C a CTRL+V! Čest vaší trvalé památce. Vše pod taktovkou Zacha vola Kučery. Anonymně , že…shot!

         Ps: kdyby kdokoliv prosím Vás z vás měl bohulibý nápad tento spolek a webové stránky znovu zprovoznit, prosím za všechny normální lidi,,vyserte se na to,, děkuji!

         1. Pane Luďku, vzhledem k úrovni vašeho projevu je zřejmé, že tyto stránky vám nemohly posloužit. Jsou pro přemýšlivé lidi, kteří o sobě vědí, že nejsou nositeli vší moudrosti světa, a kromě toho je jim vlastní elementární kultura i sebereflexe.

        3. Pozorování asi 30 bílých disků letícími nad řídkými mraky obrovskou rychlostí a odbočování ve stejné maximální rychlosti do pravého úhlu byl pro mě jeden z nejzajímavějších zážitků. Kamarád mi říká, musíš se dívat na pomezí světla a stínu těsně u okraje střechy a létají směrem od slunce. Měli jsme spoustu pozorování. Celý život jsem si přál vidět to aspoň jednou, díky němu jsem toho viděl spoustu, od stříbrného doutníku ve vrchní části atmosféry přes létající světelné koule na zahradě. Ale chce to trpělivost, celou noc a celý den přilepený dalekohled na očích a skenování celé oblohy. Ale jak to jednou uvidíte, to už vám nikdo nevezme. Jsou u nás místa s vysokým výskytem, když jsem viděl Skinwalker Ranch tak jsem si říkal že místo našeho pozorování je dost podobné.

         1. Jo a to pozorování cca 30 disků bylo v opoledních hodinách za slunečného dne a tak jasně viditelné že to prostě nejde zaměnit za žádné meteory ani letadla ani nic jiného. Bylo to naprosto zřetelné a nezaměnitelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*