Pozorovali jste UFO?

Pokud jste pozorovali a neidentifikovali neznámý objekt na obloze (UFO), nebo chcete ohlásit jakýkoliv neobvyklý jev, prosíme vás o vyplnění formuláře, který najdete zde:

On-line formulář

Nejde-li přímo o pozorování UFO, ale jiný anomální jev (syndrom únosu do UFO, zjevení postav, SHC, ale i třeba o obrazce v obilí), je možné tento dotazník použít, přičemž vyplníte jen povinná pole. V poli datum uveďte datum události nebo objevení (třeba u obrazce v obilí). V poli popis pozorování pak co nejpodrobněji popište celý jev. K webovému formuláři je možné připojit i soubor s fotografií nebo třeba náčrtkem, pokud jeho velikost nepřesáhne asi 2MB, u větších souborů použijte mail (do 10MB) pozorovani(zavináč)projektzare.cz, nebo je pošlete třeba přes službu Úschovna.

Dotazníky slouží pro potřeby projektu Záře k vyhodnocování informací o anomálních jevech.  Za důležité a nutné považujeme vyplnění především data události (pozorování), pokud si jej již přesně nepamatujete, uveďte alespoň přibližné datum nebo přibližné období; dále je nezbytný pokud možno podrobný popis pozorování (jeho průběh, okolnosti za kterých k němu došlo); a také Vaše jméno a nějaký kontakt na Vás, neboť anonymní zprávy nemůžeme brát v potaz.


Zpozorovali jste UFO? Máte u sebe fotoaparát nebo videokameru? Jak se v tu chvíli zachovat?

Především je třeba být duchapřítomný a snažit se zachytit co nejvíce detailů z pozorování. Zkontrolujte si čas, je to velmi záludné a pozdější odhady bývají velmi nepřesné.

Zapamatujte si jak se objekt objevil a jak zmizel, zda odletěl, schoval se za mrak či terénní překážku či se rozplynul.

Vryjte si do paměti vzhled objektu – jeho tvar poměrnou velikost (třeba ve vztahu k velikosti Měsíce v úplňku), barvy i jejich změny.

Snažte se zapamatovat na kterém místě oblohy jste jev viděli – výškové údaje je nejlépe udávat pouze v úhlu vůči horizontu (tj. na obzoru = O°, přímo nad hlavou = 90°), směr podle světových stran si můžete zjistit později.

Všimněte si jak se objekt pohyboval, zda přímo a plynule či nějak manévroval, či měnil rychlost nebo směr.

Zaznamenali jste nějaký zvuk, který by se dal pozorovanému objektu přisoudit? Pozorovali jste i nějaké změny v okolí (výpadek TV signálu, reakce zvířat apod.)?

Všechny detaily pozorování je dobré si co nejdříve poznamenat, později už se na podrobnosti těžko vzpomíná.

Fotografování:

Pokud je fotoaparát vybaven dostatečným optickým zoomem, je dobré jej použít, avšak nezapomeňte pořídit i záběr bez zoomu s co nejširším okolím. Pokud se vám podaří zachytit objekt i s pozadím (nikoli jen proti jednobarevné obloze), je to ohromné plus pro pozdější vyhodnocení snímku. Nikdy nepoužívejte digitální zoom! Grafické programy umí zvětšit pořízený záběr mnohem kvalitněji než jednoduchá elektronika fotoaparátů.

Objekt v noci nemá smysl fotit s bleskem (pokud tedy není 5 metrů od vás). Je lepší v tom případě položit fotoaparát na nějakou podložku a fixovat ho proti pohybu. U digitálních fotoaparátů je lepší nechat automatiku a (nuceně) vypnout blesk.

Zaostření by mělo být vždy na nekonečno! Pokud je zapnutá automatika, dbejte aby mezi vámi a objektem nebyla žádná překážka (např. větev stromu), která by automatiku mohla zmást.

Fotografie nám zasílejte neupravované, jinak je nelze objektivně analyzovat!

Videokamera:

Jestliže máte to štěstí a videokameru po ruce při pozorování UFO, neztraťte rozvahu a hned začněte točit. Je nezbytně nutné vypnout automatické zaostřování (neustálá snaha automatiky zaostřit už znehodnotila nejeden nadějný záběr UFO!). Zaostření musí být na nekonečno i za cenu toho, že se objekt nepodaří příliš zvětšit.

Platí stejná zásada jako při fotografování – snažte se komponovat záběr tak, aby bylo vidět i nějaké pozadí, (pak lze porovnávat velikost objektu a celou řadu dalších podrobností).

Ve městě se snažte vyhnout přesvětlení městským osvětlením.

Pokud nám poskytnete informace o svém pozorování či setkání s UFO či jiným anomáilním jevem, fotografie či videozáznam, garantujeme vám i ostatním osobám, které případně zmíníte, naprostou anonymitu.  Znamená to, že jestliže bude případ někde publikován, uvedeme pouze iniciály jména nebo jméno vymyšlené (např. u malých obcí – aby nebylo možné totožnost zjistit). Také vám můžeme slíbit, že vaše svědectví nebude nikde zesměšňováno či zlehčováno. Tato ujištění se netýkají pouze případů, kdy dojde k prokazatelné lži či výmyslu ze strany svědků – tím se chráníme proti možné blamáži a různým vtípkům lidí, kteří si takto upevňují sebevědomí…

Pokud jste však něco viděli, vyfotografovali či natočili, rozhodně si to nenechávejte pro sebe! Můžete napomoci vyřešit jednu z nejzajímavějších záhad našeho světa.