Upozornění na družice systému Starlink

V poslední době dostáváme v projektu Záře neustálé další a další hlášení podivných objektů, které cestují nad naší hlavou v podobě řetízku bílých světel, přímočaře letících v řadě za sebou a připomínající korálky navléknuté na šňůrce. Jde o satelity systému Starlink a je velmi snadné je poznat – pokud tedy něco takového vidíte na obloze, není to UFO! Než vyplníte formulář hlášení UFO, mrkněte prosím do tohoto článku, jak tyto satelity vypadají.

Od 27. ledna letošního roku již krouží kolem naší planety celkem 240 satelitů systému Starlink. Satelity jsou vynášeny vždy v jedné nosné raketě v počtu 60 družic, přičemž poměrně dlouhou dobu krouží na nízkých oběžných drahách, než jsou vlastním pohonem pomalu rozmístěny na svá místa, pravidelně rozestavená nad planetou. V praxi to vypadá tak, že vidíte řadu několika, někdy i několika desítek světelných bodů, které se pohybují jedním směrem po obloze v řadě za sebou. Vypadá to asi takto:

 


Takto byly satelity Starlink pozorovány v Nizozemsku (zdroj)

Pokud si ještě pořád nejste jistí, zda nejde o nějaké družice, je zde velmi užitečná webová stránka https://www.heavens-above.com/ , podle které můžete i zpětně ověřit o které satelity by mohlo jít.

Pokud však vaše pozorování neodpovídá zde uvedenému popisu, ani na výše uvedených stránkách jste nenašli žádný satelit, o který by mohlo jít, pak je zde samozřejmě náš formulář.

1 thought on “Upozornění na družice systému Starlink”

  1. I já jsem měl zřejmě před týdnem ve středu 12. února 2020 v čase cca 5,20 až 5,30 ráno možnost sledovat přelet satelitů Starlink přes naší malou vesničku Vlčí Doly v okrese Kroměříž, ve směru přibližně západ – východ. Spím přímo pod střešním oknem a po zazvonění budíku a otevření očí se mi ihned naskytl ojedinělý úkaz. Různých satelitů či družic vídám na obloze přelétat bezpočet, ale toto jsem ještě neviděl. Nevím, kolik jich přelétlo v čase než jsem se probudil, ale já jsem stihl jen asi 25 či 30 letících svítících objektů v jedné přímce, přibližně ve stejných časových i vzdálenostních odstupech (2 až 3 vteřiny za sebou – jako ke konci videa). Klečel jsem na posteli, hlavu upřenou vzhůru do výřezu střešního okna a s údivem pozoroval tento „prapodivný“ úkaz. Přitom jsem několikrát nabádal vedle spící manželku, ať se jde taky podívat (aby si nemyslela, že si vymýšlím), ale dala mi košem. Po přibližně deseti minutách zmizely svítící body za obzorem a já musel urychleně do práce. Nevěděl jsem, co si mám o tom myslet, svěřil jsem se spolupracovnici v práci a odpovědí mi bylo, že jde zřejmě o nějaké seskupení satelitů (asi GPS), s čímž jsem také i spolusouhlasil. O UFu jsem v tomto případě zcela jistě neuvažoval. A nyní je tedy vše vysvětleno. Ale i tak to byla pro mne (jako obdivovatele záhadných jevů a různých tajemství) zcela jedinečná podívaná. Radovan Sas, Vlčí Doly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*