Pozor! Uvidíte-li toto na obloze, není to UFO!

V poslední době dostáváme v projektu Záře neustálé další a další hlášení podivných objektů, které cestují nad naší hlavou v podobě řetízku bílých světel, přímočaře letících v řadě za sebou a připomínající korálky navléknuté na šňůrce. Jde o satelity systému Starlink a je velmi snadné je poznat – pokud tedy něco takového vidíte na obloze, není to UFO! Než vyplníte formulář hlášení UFO, mrkněte prosím do tohoto článku, jak tyto satelity vypadají.

Od 27. ledna letošního roku již krouží kolem naší planety celkem 240 satelitů systému Starlink. Satelity jsou vynášeny vždy v jedné nosné raketě v počtu 60 družic, přičemž poměrně dlouhou dobu krouží na nízkých oběžných drahách, než jsou vlastním pohonem pomalu rozmístěny na svá místa, pravidelně rozestavená nad planetou. V praxi to vypadá tak, že vidíte řadu několika, někdy i několika desítek světelných bodů, které se pohybují jedním směrem po obloze v řadě za sebou. Vypadá to asi takto:

 


Takto byly satelity Starlink pozorovány v Nizozemsku (zdroj)

Pokud si ještě pořád nejste jistí, zda nejde o nějaké družice, je zde velmi užitečná webová stránka https://www.heavens-above.com/ , podle které můžete i zpětně ověřit o které satelity by mohlo jít.

Pokud však vaše pozorování neodpovídá zde uvedenému popisu, ani na výše uvedených stránkách jste nenašli žádný satelit, o který by mohlo jít, pak je zde samozřejmě náš formulář.

Aktualizováno:

Doplňujeme, že po vynesení na oběžnou dráhu jsou družice těsně u sebe v jedné řadě na nízké oběžné dráze a jsou proto velmi jasné. Během několika týdnů až měsíců se vlastním pohonem dostávají do operační výšky 550 km, nejsou tolik jasné a rozestupy družic se zvyšují a také nejsou přesně v jedné řadě.
V současné době (květen 2020) je již vyneseno 7 várek těchto družic (vždy po 60 kusech), které se pohybují pop různých drahách kolem Země a jsou v různém stádiu rozptýlení. Ty nejčerstvější jsou téměř v jednom „chumlu“, ty starší jsou naopak natolik rozptýleny, že na obloze spatříte najednou vždy třeba 3 nebo 4 a na další musíte čekat.
Tyto satelity, stejně jako ostatní družice, někdy mizí ještě nad obzorem, všechny zhruba na stejném místě. To je proto, že se dostávají do zemského stínu a přestanou odrážet sluneční světlo.

136 komentářů na “Pozor! Uvidíte-li toto na obloze, není to UFO!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*