Letiště Václava Havla 3. srpna 2019

Je to jeden z nejzajímavějších případů UFO z loňského roku. Objekty, zachycené webovou kamerou za letištěm Václava Havla, se dosud identifikovat nepodařilo. Stejně jako v kterémkoli případu UFO to samozřejmě neznamená, že bychom tu měli mimozemšťany. Prostě jen nevíme co to bylo.

O případu podivných objektů za pražským letištěm jsme již psali. Co se vlastně stalo? 

Na podivné objekty nás upozornil jeden ze spotterů, tedy leteckých nadšenců, kteří sledují zajímavá letadla navštěvující naše letiště. Právě pro ně jsou určeny webové kamery, které sledují provoz na letišti Václava Havla. Jedna z nich je umístěna na střeše parkoviště společnosti GO Parking. Jde o  statickou kameru AXIS Q1785-LE, která je připojena k internetu pomocí 4G LTE sítě O2. Tato kamera sleduje provoz na vzletové a přistávací dráze RWY 06/24.

Dráhy na letišti V. Havla.

Bylo to v 19:36 hodin letního času, když tato kamera zachytila první podivný objekt. Jde o tmavý, nesvítící, okrouhlý objekt, náhle vzlétající z těžko identifikovatelného místa na zemi více než 2 kilometry od kamery. Objekt se zastaví a ve vzduchu visí nehybně několik sekund. Poté se obloukem snese zpátky na zem, nevrací se však na stejné místo, ale o kus dál.

Po několika sekundách se podobný jev opakuje. Tentokrát o kus vlevo:

A do třetice ještě více vlevo:

Během přistávacího manévru dopravního letadla společnosti Smartwings z letoviska Costa Esmeralda do Prahy se v zorném poli kamery objevily tyto objekty celkem třikrát, pokaždé v jiném místě. Pokud byly tyto objekty vzdálené několik kilometrů za letištěm, lze vyloučit, že by šlo o jeden objekt, rychle se přesouvající mezi jednotlivými místy vzletu.

Detail prvního objektu.

Podle videozáznamu jsme se pokusili podle okolních objektů určit místa (tedy spíše směry při neznalosti vzdálenosti), odkud objekty vzlétaly.

První, o co jsme se zajímali, bylo, co se dělo ten den na letišti. Brzy jsme zjistili, že v ten den se na letišti konalo cvičení dojezdů letištních hasičů. Mohlo by to s tímto případem nějak souviset? Bohužel – cvičení se konalo v 5 hodin ráno. Přesto jsme požádali vedení letiště Václava Havla. Odpověď přišla bohužel negativní:

„Vážený pane Šiško,

děkujeme za zaslání Vašeho dotazu.
Dle Vámi zaslaného odkazu videa je patrné, že zmiňované objekty „vyskočí“ do záznamu z velké dálky – za lesy a údolími, které jsou na obzoru k vidění. Proto zastáváme názor, že tyto jevy nesouvisí s Letištěm Václava Havla Praha. Nemůžeme tedy Vám být více nápomoci při zjišťování příčin výskytu těchto jevů.

S pozdravem
…..
Specialistka kvality provozu“

Jak už bylo uvedeno, jasné vysvětlení nemáme. Za dobu zkoumání tohoto případu ale přišly na přetřes tyto pracovní domněnky, tedy hypotézy:

 1. Fake. Možnost, že se jedná o podvrh, se prostě vyloučit nedá. Je poměrně snadné použít záznam z videa této kamery a v příslušném programu do něj cokoliv vložit. Video z webkamery se neukládá, nahrávají si ho jen letečtí nadšenci, a tak originál ověřit nelze. Co nenahrává této hypotéze, je poněkud nesmyslný cíl takového vtípku, letečtí spotteři mají úplně jiné zájmy. Kromě toho se nám zatím nikdo nevysmál („haha, to jsme vás nachytali!“).
 2. Pyrotechnika. Tohle nás nejprve napadlo po zjištění hasičského cvičení na letišti. Jenže objekty jsou až za letištěm a daleko od sebe. Na na kouřové signály (dýmovnice) pro dojezd hasičů to nevypadá.
 3. Chyba při kompresi streamu videa. Ano, taková chyba může snadno vzniknout. Odpovídají tomu i stejné pixely, vyplňující celý objem objektu. Co však neodpovídá, je přesné vymezení objektů. Bohužel, vzhledem k neexistenci původního nekomprimovaného videa, nelze tuto hypotézu ověřit.
  V této souvislosti musíme zmínit, že podivný „chvost“ za vzlétajícím či klesajícím objektem je klam, vznikající kompresí videa.
 4. Pestřenka pruhovaná. Zajímavé vysvětlení navrhl jeden ze čtenářů webu. Určitě všichni znáte tuto „vosičku„. Používá mimikry a tváří se jako vosa. Je to však obyčejná a někdy docela neodbytná muška. Létá charakteristickým způsobem, podobně jako vážka visí na jednom místě, pak se přemístí a zase visí ve vzduchu. Museli bychom připustit, že objekty se nepohybují několik kilometrů od kamery, ale maximálně desítky centimetrů. Proč ale nejsou vidět při pohybu mezi jednotlivými místy vzletu?
 5. Dron. Bohužel jedno z možných vysvětlení mnoha „nerozluštitelných“ případů pozorování UFO. Jenže tady je námitek docela mnoho. Pokud by byl vzdálen několik kilometrů, běžný dron už by nebyl kvůli své velikosti vidět. A proč by startoval a přistával na různých místech?
 6. Ptáci. Tohle vysvětlení předpokládá opakovaný vzlet nějakého ptáka. Původně jsme podezřívali např. sokoly, kteří jsou někdy vypouštěni sokolníky, aby rozehnali hejna jiných ptáků z okolí vzletové a přistávací dráhy letiště. Ale charakter letu mnohem lépe odpovídá jinému ptáku – poštolce obecné. Také tato hypotéza má jedno velké „ale“ – poštolka je ještě menší než už zmiňovaný běžný dron, musela by být mnohem blíže než se zdá.

A to je asi tak všechno. Máte nějaký nápad na možné vysvětlení tohoto případu? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše nápady, buď zde v diskuzi pod článkem, nebo v mailu – info(zavináč)projektzare.cz .

9 komentářů na “Letiště Václava Havla 3. srpna 2019”

 1. Incident v Praze nad Jarovem

  V roce 2018-19 jsem v 1:00 hod. ráno sledoval podivný objekt v letovém koridoru u Jarova v Praze. Objekt nejprve nehybně visel mezi továrními kominy a silně paprskovitě zářil. Jakmile jsem ho zahlédl, okamžitě prudce vyrazil nad Jarov kde se náhle zastavil a několik minut zde bez pohybu visel. Pak se začal pohybovat že strany na stranu a pomalu se otočil a začal se vzdalovat k Brodu. Hned nato se nad Jarově objevila černá neosvětlená helikoptéra a prohledávala intenzivně celý prostor. Nedalo mi to a kontaktoval jsem letištní radarovou centrálu Kbely. Přišla mi odpověď, že v tomto mnou udávaném čase došlo v teritoriu k vážnému incidentu, kdy bylo civilní letadlo ozarene extrémně silným laserovým paprskem a to muselo nouzově přistát na letišti. Paprsek byl prý tak silný, že takovýto se běžně neprodavá v žádných obchodech. Helikoptéra byla vyslána aby pátrala po zdroji tohoto ozáření.

 2. Běžný dron je sice malý, ale taková 2m dlouhá maketa RC vrtulníku může být už slušně vidět, dneska jsou už trochu zastíněné právě drony a trochu se na ně zapomíná…

 3. Youtube kanal cloveka ktery video nahral mel i mnoho jinych videii jak z letiste ci jak jede autem a vidi ufo. Myslim ze se nakonec jednalo o celkem podareny podvod.

 4. To si opravdu nikdo z Vás nevšiml, jak je pohyb toho „UFO“ na záznamu plynulý proti poměrně výrazně méně plynulému pohybu letadla i prolétávajících ptáků? Podle mě je to jednoznačný FAKE.

 5. Tak na devadesát procent to je drobný (či snad méně drobný, jako v případě té pestřenky) hmyz. Předpokládám, že kamera je v nějakém krytu a objektiv samotný není přímo vystaven povětrnostním vlivům. Má někdo fotku té kamery samotné, resp. ví, jak přesně vypadá a kde je umístěna, aby se tato hypotéza dala případně vyvrátit?

 6. Dobrý den, kdysi jsem to už viděla, dnes se k tomu vrátila. Ale takové objekty vidělo hodně lidí v ČR i na světě, já také. Pán mi i ukázal video před rokem asi , co natočil (a objevil až doma při zpomalení) Prolétlo to velmi rychle i na pomalém záběru. Zde také. Video 2, v kroužku objekt ok, ale pak také něco velmi rychle proletí , když je záběr tak pomalý jako když záběr skoro stojí….Nevím, zda jde o fake, ale já sama také viděla, obvykle to opravdu vidíte jen u zpomaleného záběru. Denisa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*