Co se dělo 3.8.2019 u letiště Václava Havla?

Tak jako existují fanoušci železnice nebo automobilových veteránů, letečtí spotteři se zabývají sledováním a fotografováním zajímavých typů startujících a přistávajících letadel. Některá letiště jim vycházejí vstříc a vytvářejí spotterům na zajímavých místech stanoviště s možností dobrého výhledu. Na pražském letišti je takových míst 19 a navíc je na střeše parkoviště společnosti GO Parking umístěna webová kamera, zobrazující pohled na vzletovou a přistávací dráhu RWY 06/24 ze vzdálenosti téměř dvou kilometrů. Aktualizováno!

Právě díky takovéto webkameře se kromě startujících a přistávajících letadel objevilo cosi, co se spotterům identifikovat nepodařilo. A zatím se to nedaří ani nám, ufologům. Podivné, tmavé, přibližně kulaté objekty se na videu objevují v čase 00:09-00:31, 00:35-00:55 a 01:36-01:55 na hranici obzoru pokaždé o kus vlevo. Zdá se, že nevylétávají z míst za obzorem, ale mnohem blíž. Po vylétnutí stojí chvíli na místě a poté se vrací k zemi, ale na jiné místo. Co to je?


Záznam byl pořízen 3.8.2019 přibližně v 19:37 SELČ.  Ve stejný den se podle našich informací konalo dojezdové cvičení hasičů na letišti V.Havla. Jenže to probíhalo od 05:00 SELČ. Mohlo by s tímto jevem nějak souviset? Nějaká signální kouřová pistole?

Mohlo by jít o cvičené ptáky (sokoly), použité k rozhánění ostatních ptáků u letiště? Ale 3x za sebou pokaždé jinde?

Vysvětlení stále hledáme a za jakoukoli stopu, vedoucí k rozumnému vysvětlení, budeme rádi.

EDIT:
K případu se vyjádřilo i letiště V. H.:
„… Dle Vámi zaslaného odkazu videa je patrné, že zmiňované objekty „vyskočí“ do záznamu z velké dálky – za lesy a údolími, které jsou na obzoru k vidění. Proto zastáváme názor, že tyto jevy nesouvisí s Letištěm Václava Havla Praha. Nemůžeme tedy Vám být více nápomoci při zjišťování příčin výskytu těchto jevů.“

 

 

 

 8 komentářů k článku Co se dělo 3.8.2019 u letiště Václava Havla?

 1. Jaroslav T. napsal:

  Velice zajímavé pozorování. Přijde mi, že ty objekty nepřilétnou z poza horizontu, ale že se jakoby objeví „odnikud“. Tím směrem je Křivoklátsko, takže vojenský prostor lze vyloučit. Jsem zvědav na další případné výsledky šetření.

 2. Endorfin napsal:

  Dle videa se cerny objekt pohybuje v mistech, kde byl pozorovan take cerny objekt levitujici nad polem z geometrickych tvaru (o nemz pisete zde http://www.projektzare.cz/velmi-podivny-objekt/aktualne/)

  Nemuze to byt vtipalek se dronem, ktery vedel i o te kamere a charakteristicke rychle zmeny rychlosti na zafixovanou ve vzduchu? Protoze sikovny programator umi udelat vlastni software a dron, ktery dokaze byt i v bezletove oblasti letiste a jeho safe zone na zaklade ultrazvukovych senzoru a jinych.

  • Zdeněk napsal:

   Jsem místní, bydlím pár km od letiště přibližně v tom směru, kde se objekt pohybuje, a chodím pravidelně k plotu letiště fotit letadla, takže jsem dobře obeznámen s místem i s tím, jak velké vypadá blížící se přistávající letadlo atd.. Objekt je podle všeho od kamery vzdálen nejméně několik kilometrů, což je vzdálenost, ze které by normální dron vůbec nebyl vidět. Jestli by se tedy mělo jednat o dron, tak by musel být opravdu hodně velký, což běžné drony nejsou, a nebo by nějakým způsobem musel „simulovat“ větší velikost (například tím, že by nesl zavěšený nějaký lehký ale velký objet, ale nevím, jestli je něco takového možné). A zarážející je i ta rychlost. Jestliže je objekt nejméně několik kilometrů od kamery, což určitě je, tak je rychlost jeho stoupání i klesání hodně velká, neumím si představit, že by vrtulový dron pozorovaný ze vzdálenosti několika kilometrů takhle rychle vystřelil nahoru a dolů. Možná by to ale bylo řešitelné urychlení pohybu použitím nějaké pyropatrony, která by dron vystřelila vysokou rychlostí nahoru, ten by pak chvíli visel ve vzduchu za použití vlastních rotorů, a pak by se zažehla druhá pyropatrona, která by ho zase rychle vystřelila směrem dolů. Tomu by odpovídaly i ty kouřové stopy, protože v jednu chvíli je u toho objektu visícího na obloze vidět, že ta kouřová stopa začíná být vidět o malinkou chvilku dříve, než se objekt pohne, což by se tímto docela dobře dalo vysvětlit – nejdřív zážeh pyropatrony, a pak zrychlení objektu. Otázkou ale je, jestli by se při tak prudkém klesání dron nerozsekal o zem. V každém případě chci raději věřit, že se jedná o skutečnou záhadu a skutečný záhadný létající objekt, než o nějakého „vtipálka“, co vynaloží peníze, důvtip a úsilí jen k tomu, aby si dělal z lidí a z Řízení letového provozu blázny …

 3. Jirka napsal:

  Mohl bych se zeptat pane Zdenku zda to místo je stejné jako poslední pozorování u Hostouně?
  Řekl bych že objekty se vynoří a zmizí za horizontem.
  Kdyby to tak bylo, mohl by jste prosím odhadnout kde a jak daleko je horizont?
  Nejsem místní a nedokážu odhadnout polohu ani vzdálenost.
  Je pravda že objekt je vidět třikrát v krátké době a pokaždé daleko od sebe.
  Kdyby to byl jen nějaký vtip tak by museli použít 3 drony.
  Zrychlení je úžasné což by asi nějakým raketovým pohonem šlo ale zase okamžitě zabrzdit ve vzduchu do nulové rychlosti a stabilní pozice je podle mne nemožné.
  Výšku objektu bych odhadnul podle stožáru vysokéko napětí.
  Velikost mě připadá stejná jako motor přistávajícího letadla na horizontu.
  Doufejme zda tento objekt zachytil radar nebo jiná kamera.
  Je otázkou zda by letištní radar zachytil tak malý a nízko letící objekt.

  • Zdeněk napsal:

   Zdravím. Hostouň je z pohledu kamery napravo od osy dráhy, kdežto objekty se pohybují nalevo od osy dráhy, odhaduji směr přibližně okraj Jenče, Červený Újezd, Svárov a okolí (pokud je to tedy ve vzdálenosti v řádu jednotek kilometrů). Zkusím v příštích dnech vyrazit na místo, a identifikovat co nejlépe jednotlivé orientační body (skladovací haly u Jenče, stožáry vysokého napětí, skupiny stromů atd., protože to, že kamera přibližuje, oproti reálu trochu klame, tak by se nechtěl ukvapit.

 4. Jaroslav T. napsal:

  Mě na tom udivují dvě věci.

  První: odhadem se zdá, že ty objekty vylétají na přímce mezi Unhoští a Úhonicemi. To je vzdálenost 6km. Ta prodleva mezi jednotlivými vylétnutími je hrozně krátká na to aby se někdo přemístil a něco vystřelil.

  Druhá: ty objekty fungují jakoby strojově. Po rovné přímce se přemístí na bod a opět naprosto rovně bez jakékoliv výchylky nebo uhnutí opět zmizí. Ten „kouř“ za každým bodem si myslím způsobuje kamera. Jakoby po sobě zanechávají pixely na záznamu.

 5. Vladimír napsal:

  Děkuji všem zde diskutujícím za dobré postřehy. Ano objekty vylétají přibližně z prostoru mezi Červeným Újezdem a Úhonicemi. Určitě nejde o jeden a ten samý objekt, prodleva je příliš krátká vzhledem ke vzdálenosti mezi jednotlivými „výlety“. Podle vyjádření, které k článku doplním, letiště o ničem neví.
  Pokud někdo z čtenářů máte nějaké poznatky, sem s nimi, prosím.

 6. Jirka napsal:

  Ještě mne napadá pár otázek.
  Že by se objekt objevil jen v záběru kamery je málo pravděpodobné.
  Není ještě v okolí jiná kamera která by zabírala vedlejší prostor horizontu?
  Velikost objektu bych odhadnul stejný nebo větší než šíře stožáru vysokého napětí.
  Což není málo, v řádech několika metrů.
  Při této rychlosti by byl odpor vzduchu objektu hodně veliký!
  Nemá někdo možnost využít služeb např. psychotronika a zeptat se o co by mohlo jít?
  Aby někdo vypouštěl něco anonymně po krátkou dobu s tím že by si toho možná nikdo nevšiml mě nedává smysl.
  Může někdo odhadnout jak daleko a vysoko byl objekt od letiště?
  Nebylo to ještě v bezletové zoně?
  Nejsou v okolí nějaké měřící stanice(např. emisí, teploty, vlhkosti atd) které naměřily nějaké anomálie?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*