Aktuality – červen 2020

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

Zajímavosti na webu:

Ne, ‚potvrzení UFO‘ námořnictvem není ‚potvrzení mimozemšťanů‘. Ještě by se dalo dodat, že je potřeba postupovat od více pravděpodobných hypotéz k těm neobvyklejším. A pár návrhů vysvětlení bychom mohli dodat – co třeba dron? Taky mohl být armádní a vzhledem k tradiční nekomunikaci mezi jednotlivými složkami armády by takový incident mohl vzniknout.

Na mezihvězdné objekty bude číhat flotila solárních plachetnic. Tak teď už nám snad žádný Oumuamua alias Ráma před prozkoumáním neunikne. Tedy, jestli na to bude někdo ochoten věnovat nějaký ten peníz…

Námorníctvo USA pracuje na technológii, ktorá by mohla vysvetliť fenomén UFO. Zajímavý návrh objasnění nedávných incidentů US námořnictva s UFO.

Nová studie odhaduje pravděpodobnost vzniku jednoduchého života a civilizací ve vesmíru. Tyhle pravděpodobnosti jsou pravděpodobně velmi zavádějící. Dokud nevíme, jak život vznikl na Zemi, tak se odhadovat nic nedá.

Meteor explodoval nad zemí. Světelnou show zachytilo video. Kolik lidí asi toto zaznamenalo v Turecku jako UFO?

Skvělá infografika: 44 nejbližších hvězd. Naši blízcí sousedi…

Kdy vzkřísíme dinosaury? Sestavení kompletní DNA je blíž než kdykoliv předtím. Dříve nebo později to budeme umět. Jako ostatně skoro vše, co dnes čteme ve sci-fi literatuře. Je to jen otázka času. A samozřejmě etiky.

Jako po másle. Crew Dragon s astronauty zakotvil u vesmírné stanice. Konečně! Další krůček lidstva do vesmíru.

Události a výročí:

24. 6. 1947 – Mt. Rainer, USA – zrození létajících talířů

Dne 24. června 1947 ve dvě hodiny odpoledne vzlétl se svým letounem Pipper Cup k cestě z Chehalis (stát Washington) do asi 200 km vzdálené Yakimy americký obchodník Kenneth Arnold. V blízkosti hory  Mt. Rainer (4391 m.n.m.) náhle spatřil devět lesklých objektů letících zhruba ve stejné výšce, tedy asi 3300 metrů. Arnold je v tu chvíli pokládal za neznámá letadla. Objekty měly srpkovitý tvar, byly velmi lesklé a při letu se zvláštně pohupovaly. Po návratu své pozorování ohlásil na letišti i orgánům FBI. Již druhý den se jeho příběh dostal do novin. Když pak Arnold popisoval způsob pohybu neznámých objektů, použil termín „jako když hodíte talíř po vodě a on se odráží od hladiny“ – a zrodily se „létající talíře“.

30. 6. 1908 -Podkamenná Tunguzka, Rusko

Známý „tunguzský meteorit“ mnozí vědci považují za vysvětlenou záležitost. Dne 30.června 1908 nad sibiřskou tajgou proletělo těleso, táhnoucí za sebou ohnivý chvost a ve výší asi 5 km explodovalo.  Záblesk výbuchu zapálil les, stromy byly na ohromném území paprsčitě povaleny, ale po výbuchu nezůstal žádný kráter, ani nebyly nalezeny zbytky domnělého meteoritu. Následovaly teorie o shluku prachu, nebo o tělese charakteru kometárního jádra, tedy slepenec prachu, zmrzlých plynů i vody. Podle některých pramenů (Felix J. Siegel, 1997) těleso před svým zánikem dvakrát změnilo směr. Z tohoto pohledu je „tunguzský fenomén“ UFO i když se dnes většina vědců přiklání k názoru, že šlo o meteorit, který se výbuchem z větší části odpařil.

Akce:

Konference Phoenix & Sfinga 2020 – odloženo na listopad 2020!

Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne riešenia a nastáva to, čo ešte nebolo. Po dohode SAVPJ a FFC bude konferencia Phoenix 2020 spojená s konferenciou Sfinga 2020 a bude sa konať 14.11.2020 v Nitre. Momentálnu situáciu neobídeme, ale aj tak neprestávame dúfať, že v tej dobe už bude všetko OK. V opačnom prípade si postavíme dlhý stôl pol na pol cez hranice :)

Medzinárodná konferencia P H O E N I X 2020 – 9. ročník
Medzinárodná konferencia S F I N G A 2020 – 22. ročník

S A V P J a FFC. Vás pozývajú,
na stretnutie záujemcov o nevyjasnené záhady a anomálne javy všetkého druhu. Spoločná konferencia sa bude konať 14.11. 2020 v budove Agroinštitútu Nitra. ul. Akademická č. 4, Nitra-Chrenová.

Program 9. ročníka medzinárodnej konferencie Phoenix
Sobota 14. 11. 2020
10:00 – Zahájenie – Gabriela Slováková / Slovensko
10:30 – Robert K. Leśniakiewicz / Poľsko
11:40 – Miloš Jesenský / Slovensko
12:15 – Miskolci László / Maďarsko
13:25 – Julia Sellers / Slovensko, USA
14:15 – Jitka Lenková / Česko
15:00 – Jaroslav Mareš / Česko
15:45 – Františka Vrbenská / Česko
16:30 – Karel Dudek / Česko
17:15 – Aleš Česal / Česko
18:00 – Josef Purkrt / Česko
18:45 – Ukončenie
ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ!

Humor:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*