Pozor! Uvidíte-li toto na obloze, není to UFO!

V poslední době dostáváme v projektu Záře neustálé další a další hlášení podivných objektů, které cestují nad naší hlavou v podobě řetízku bílých světel, přímočaře letících v řadě za sebou a připomínající korálky navléknuté na šňůrce. Jde o satelity systému Starlink a je velmi snadné je poznat – pokud tedy něco takového vidíte na obloze, není to UFO! Než vyplníte formulář hlášení UFO, mrkněte prosím do tohoto článku, jak tyto satelity vypadají.

Od 27. ledna letošního roku již krouží kolem naší planety celkem 240 satelitů systému Starlink. Satelity jsou vynášeny vždy v jedné nosné raketě v počtu 60 družic, přičemž poměrně dlouhou dobu krouží na nízkých oběžných drahách, než jsou vlastním pohonem pomalu rozmístěny na svá místa, pravidelně rozestavená nad planetou. V praxi to vypadá tak, že vidíte řadu několika, někdy i několika desítek světelných bodů, které se pohybují jedním směrem po obloze v řadě za sebou. Vypadá to asi takto:

 


Takto byly satelity Starlink pozorovány v Nizozemsku (zdroj)

Pokud si ještě pořád nejste jistí, zda nejde o nějaké družice, je zde velmi užitečná webová stránka https://www.heavens-above.com/ , podle které můžete i zpětně ověřit o které satelity by mohlo jít.

Pokud však vaše pozorování neodpovídá zde uvedenému popisu, ani na výše uvedených stránkách jste nenašli žádný satelit, o který by mohlo jít, pak je zde samozřejmě náš formulář.

Aktualizováno:

Doplňujeme, že po vynesení na oběžnou dráhu jsou družice těsně u sebe v jedné řadě na nízké oběžné dráze a jsou proto velmi jasné. Během několika týdnů až měsíců se vlastním pohonem dostávají do operační výšky 550 km, nejsou tolik jasné a rozestupy družic se zvyšují a také nejsou přesně v jedné řadě.
V současné době (květen 2020) je již vyneseno 7 várek těchto družic (vždy po 60 kusech), které se pohybují pop různých drahách kolem Země a jsou v různém stádiu rozptýlení. Ty nejčerstvější jsou téměř v jednom „chumlu“, ty starší jsou naopak natolik rozptýleny, že na obloze spatříte najednou vždy třeba 3 nebo 4 a na další musíte čekat.
Tyto satelity, stejně jako ostatní družice, někdy mizí ještě nad obzorem, všechny zhruba na stejném místě. To je proto, že se dostávají do zemského stínu a přestanou odrážet sluneční světlo.

136 komentářů na “Pozor! Uvidíte-li toto na obloze, není to UFO!”

   1. Dnes 22.5.2021 v 22.20 jsme s manželem pozorovali tenhle úkaz nad Dolany. Jsem mnohem klidnější když víme co to bylo.Nádherný poloděsivý úkaz

    1. Dnes ,před malou chvílí ve 22 54 jsem fascinovaně pozorovala tento ukaz nad Českou Lípou. Upřímně jsem klidnější, když vím že se jedná o satelity.

    2. Před chvílí jsme je unešeně nad Ústím nad Labem (23:00) pozorovali a mysleli si, že jde o UFO, tak jsem si to raději i natočila. Nádherný poloděsivý úkaz.

    3. 8.kveětna jsem to viděl u nás ve Vlachově Březí… Jsem také klidnější když to byly satelity Starlink. Dohledem jsem na internetu.

    4. Ufff od rana hledame, co to bylo viděno 7.5.2021 u Třebíče. 22.50h. Tak už jsme taky klidnější po přečtení članku.

    5. Jsem velice smutný ze satelitů a nepřeji si, aby nějaké obíhaly kolem zeme natož aby byly vidět a braly pozornost z noční oblohy. Už tak světloz měst je tak silné, že vůbec nic nevidíme. Pokud někdo byl v bezsvětelné zoně, pochopí co je ukrást lidem nebe.

    6. Bylo 21:30 v sobotu 8.05., kdy jsme zahlédli tento zajímavý úkaz na obloze ve Vitějovicích na Zmrzleti. Na obloze plulo v řadě za sebou minimálně 30 světelných bodů.

    7. Byl jsem na procházce se psem a najednou se dívám na oblohu a říkal jsem si co to ty pohybující hvězdy v jedné oso jsou , byl jsem z toho dost vykulený co to může být. Až jsem se podíval do počítače tak jsem se uklidnil že to není UFO.

    8. Petr Djurčević

     Nádherná večerní podívaná 8.5.2021 Ústí nad Labem-Mánesovy sady 23:14 Napočítáno 53 kousků, asi mi jich pár uniklo :c)

    9. Melnik 10.5.2021.pozorovan prulet (asi satelitu)od zapadu na vychod.od horizontu k horizontu tesne za velkym vozem.vzdalenost cca. Jako oje vel.vozu.v jednom okamziku kolem padesati objektu.trvalo to od objeveni asi pet minut.200?kusu?prvni myslenka nepatrila ufo.ale ze usa leti na rusko.az vase stranky me uklidnily.jakou rychlosti se pohybuji?dekuji.martin

     1. Včera 10.5.2021 ve 22:30 jsme to pozorovali tento úkaz v Lanškrouně na koupališti ,ano bylo to hodně zvláštní a díky za vysvětlení.

      1. Taky se přidávám, včera 10.5.2021 22:12 přes Čeladnou…pás se táhl od Skalky až někde směrem k Lysé. Absolutně jsem nevěděl na co koukám a největší smutek byl ten, že jsem si myslel, že zřejmě nikdy nezjístím co to bylo. Takže děkuji za vysvětlení…byla to úchvatná podívaná.

     2. Uff,,, jsem ráda že nejsem jediná kdo to zahlédl v noci na obloze,,10.5.2021 od té chvíle pořád přemýšlím co to asi mohlo být první myšlenka že to jsou válečné rakety,,

     3. 17.5.2021 těsně před půlnocí nad Rajhradem u Brna, krásná podívaná, jako nebeský vlak…jsem ráda za vysvětlení záhady…

     4. Dobrý den
      Nevím kam se obrátit ani na internetu nemůžu nic podobného dohledat.. Jsem dnes 21.5. Na Madeiře město Canico.. Vyjdu na ráno cca 8hod na balkón,jasná krasna modra oblaha. Podivam se na nebe a viděla jsem modré světlo, jako kometa to vypadalo.. Letělo to nade mnou a pak se to ztratilo.. Modre svetlo a konec takový žlutý, zlatavý. Nechávalo to i takovou jakoby modrou světelnou dráhu.. Nevím úplně jak to popsat, každopádně byl již den, krásný slunečný den. Nevíte někdo co by to mohlo být?

     5. Dnes 23.5.2021 v 22.20 jsme s manželem pozorovali tenhle úkaz nad Dolany. Jsem mnohem klidnější když víme co to bylo.Nádherný poloděsivý úkaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*