Pozor! Uvidíte-li toto na obloze, není to UFO!

V poslední době dostáváme v projektu Záře neustálé další a další hlášení podivných objektů, které cestují nad naší hlavou v podobě řetízku bílých světel, přímočaře letících v řadě za sebou a připomínající korálky navléknuté na šňůrce. Jde o satelity systému Starlink a je velmi snadné je poznat – pokud tedy něco takového vidíte na obloze, není to UFO! Než vyplníte formulář hlášení UFO, mrkněte prosím do tohoto článku, jak tyto satelity vypadají.

Od 27. ledna letošního roku již krouží kolem naší planety celkem 240 satelitů systému Starlink. Satelity jsou vynášeny vždy v jedné nosné raketě v počtu 60 družic, přičemž poměrně dlouhou dobu krouží na nízkých oběžných drahách, než jsou vlastním pohonem pomalu rozmístěny na svá místa, pravidelně rozestavená nad planetou. V praxi to vypadá tak, že vidíte řadu několika, někdy i několika desítek světelných bodů, které se pohybují jedním směrem po obloze v řadě za sebou. Vypadá to asi takto:

 


Takto byly satelity Starlink pozorovány v Nizozemsku (zdroj)

Pokud si ještě pořád nejste jistí, zda nejde o nějaké družice, je zde velmi užitečná webová stránka https://www.heavens-above.com/ , podle které můžete i zpětně ověřit o které satelity by mohlo jít.

Pokud však vaše pozorování neodpovídá zde uvedenému popisu, ani na výše uvedených stránkách jste nenašli žádný satelit, o který by mohlo jít, pak je zde samozřejmě náš formulář.

Aktualizováno:

Doplňujeme, že po vynesení na oběžnou dráhu jsou družice těsně u sebe v jedné řadě na nízké oběžné dráze a jsou proto velmi jasné. Během několika týdnů až měsíců se vlastním pohonem dostávají do operační výšky 550 km, nejsou tolik jasné a rozestupy družic se zvyšují a také nejsou přesně v jedné řadě.
V současné době (květen 2020) je již vyneseno 7 várek těchto družic (vždy po 60 kusech), které se pohybují pop různých drahách kolem Země a jsou v různém stádiu rozptýlení. Ty nejčerstvější jsou téměř v jednom „chumlu“, ty starší jsou naopak natolik rozptýleny, že na obloze spatříte najednou vždy třeba 3 nebo 4 a na další musíte čekat.
Tyto satelity, stejně jako ostatní družice, někdy mizí ještě nad obzorem, všechny zhruba na stejném místě. To je proto, že se dostávají do zemského stínu a přestanou odrážet sluneční světlo.

130 thoughts on “Pozor! Uvidíte-li toto na obloze, není to UFO!”

 1. satelity Starlink

  I já jsem měl zřejmě před týdnem ve středu 12. února 2020 v čase cca 5,20 až 5,30 ráno možnost sledovat přelet satelitů Starlink přes naší malou vesničku Vlčí Doly v okrese Kroměříž, ve směru přibližně západ – východ. Spím přímo pod střešním oknem a po zazvonění budíku a otevření očí se mi ihned naskytl ojedinělý úkaz. Různých satelitů či družic vídám na obloze přelétat bezpočet, ale toto jsem ještě neviděl. Nevím, kolik jich přelétlo v čase než jsem se probudil, ale já jsem stihl jen asi 25 či 30 letících svítících objektů v jedné přímce, přibližně ve stejných časových i vzdálenostních odstupech (2 až 3 vteřiny za sebou – jako ke konci videa). Klečel jsem na posteli, hlavu upřenou vzhůru do výřezu střešního okna a s údivem pozoroval tento „prapodivný“ úkaz. Přitom jsem několikrát nabádal vedle spící manželku, ať se jde taky podívat (aby si nemyslela, že si vymýšlím), ale dala mi košem. Po přibližně deseti minutách zmizely svítící body za obzorem a já musel urychleně do práce. Nevěděl jsem, co si mám o tom myslet, svěřil jsem se spolupracovnici v práci a odpovědí mi bylo, že jde zřejmě o nějaké seskupení satelitů (asi GPS), s čímž jsem také i spolusouhlasil. O UFu jsem v tomto případě zcela jistě neuvažoval. A nyní je tedy vše vysvětleno. Ale i tak to byla pro mne (jako obdivovatele záhadných jevů a různých tajemství) zcela jedinečná podívaná. Radovan Sas, Vlčí Doly.

  1. Dobrý den.Dnes asi tak 5:00 jsem zahlédla přelet satelitu.Nadhera.Nikdy na tuto podívanou nezapomenu.Dolni Loucky .Ukaž na severni straně. Blanka Tunova

   1. JIŘÍ RYCHETSKÝ

    VIDĚL JSEM ÚPLNĚ TO SAMÉ…KOLEM 5HODINY RANÍ V NEDĚLI 7.3.2021 BYLA TO FAKT PODÍVANÁ..JEN S TÍM ROZDÍLEM ŽE SVĚTELNÝ PÁS SVÍTIL INTENZIVNĚJI A V PÁSE LÍTALY SVĚTLA DOPŘEDU JAKO KDYŽ BY SE PŘEDBÍHALY…JEV BYL SPATŘEN V ČESKÉ LHOTĚ NA DÍVČICKA

   2. Před 21hod směr Žihobce, světelný objekt. Nejprve jsem si byla jistá že je to velmi jasná krásná hvězda, jelikož se světlo nepohybovalo. Za chvíli ale pomalu začalo klesat dolů a poté odlétat směr Žihobce(u Sušice) . Bez blikání, bez zvuku.

 2. Dnes v 5 45 v Jachymove vyšel jsem na zahradku na rozsvičku,a videl na Krušnymi horami podobny
  Jev,s západu na východ letělo priblizne 20 -25
  Svetelnyh objektu v rovnyh intervalah ve2-3 vteriny

 3. Viděl jsem včera večer . Letělo nevím kolik , ale viděl jsem kvůli narůstající oblačnosti asi 12 družic za sebou.. Letěly asi v deseti sekundových rozestupech směr – západ – východ. Okolo sedmé hodiny večer a dnes ráno opět okolo 5h. Díky za vysvětlení , pokud to bylo ono.

 4. Pozorování nezvyklých družic

  Já viděl 8.3. 2020 v Brně v 19:50 stejný úkaz. Asi 20-30 družic letících po stejné přímce za sebou s rozestupy cca 5-7 sekund. Letěli od JZ na SV. Družic vídávám nespočet ale tohle jsem viděl prvně. Zajímavé ale je, že ten den nad námi Starlink vůbec neměl prolétat………Taky chci vědět co to bylo…… ?

  1. světelné objekty v jedné přímce

   Toto přesně jsem viděl dnes. Kousek napravo od večerky létaly takové objekty v jedné přímce v několika sekundových intervalech směrem nahoru. Postupně všechny mizely zhruba ve stejném budě, jakoby odletěly hlouběji do vesmíru. Má někdo nějaké vysvětlení?

  2. Ráda světelných objektů

   Přidám se také. V pondělí 16.3.2020 kolem 19:50 a druhý den od 4:44-4:50 jsem viděl za sebou v řadě pravidelně letící objekty. Počet cca 15. Letěli od západu na SV. Pravidelné rozestupy, jas jako okolní hvězdy, pouze jeden objekt byl mimo osu letu. Ráno jsem kontroloval, zda to nejsou nákladní letadla, ale nad námi nic neuletělo. Shodou okolností letělo letadlo opačným směrem. Viděl jsem jeho poziční světla na křídlech a trupu. Letadla běžně blikají, tyto svítící objekty svitili, neblikali, ani jedno. Pokud by to byli satelity, jak je možné, že jsem je viděl večer i ráno, když se země otáčí? – nasvícení sluncem.

 5. Dnes jsem videl asi to stejne. 60-80 v rade za sebou bílých tecek. Stejnym smerem. Severni morava. Nevim, co to je.

 6. 16.3.2020 – 20.15 -20.30 – směr Z na V -asi 60 objektů v rozestupu cca. 15s a směr JJZ na SSV další … cca. 10 objektů ( Táborsko). Jejich trasy se křížily.

 7. SVĚTELNÉ OBJEKTY A JEDEN STŘET

  Dobrý večer, dnes ráno jsem si všimla světelné body – a to v 4:37 (létaly možná i dříve, ale já si je nevšimla) až do 5:05 hod. Létaly po cca 5 sekundových intervalech – ze západu na východ. Letěly větší rychlostí, než letadla a neproblikávaly. Celý přelet oblouhou – a to jediného bodu trval cca 4 minuty – přes obzor, který jsem dohlédla.
  Nevydávai jediný zvuk.

  Večer: opět světelné body ze západu na východ – v přímce. Kolem 20:30. Avšak u jedné hvězdy (?) mizely.

  Co je však nejvíce podivné je jedna věc:

  Najednou se jeden světelný bod příčně střetl s druhým (který se objevil znenadání). PŘI TOMTO STŘETU JEDEN BOD ZŮSTAL STÁT A DRUHÝ ZMĚNIL SMĚR A LETĚL JINAM. NEBYL PATRNÝ ŽÁDNÝ ZÁBLESK PŘI TOMTO STŘETU, ANI ŽÁDNÝ ZVUKOVÝ EFEKT.
  Jako když se srazí na dvě kulečníkové koule.

  Vše se událo na Plzeň – sever, a volala jsem večerní pozorování i známému na Rokycansku – a potvrdil, že ty objekty vidí také (ale neviděl ten střet objektů).

  Má někdo vysvětlení?

  1. SVĚTELNÉ OBJEKTY A JEDEN STŘET

   Ještě dodám, že to nebyl světelný had. Těch bodů bylo ráno cca 30 a večer, co jsem zachytila, cca 15… Možná i více. Pořídit obrazový záznam mi nešlo.

 8. Satelity na průsvitce

  Kolem 0:16 videa je vidět cuknutí, všechny „satelity“ se pohnout úplně stejně, zatímco hvězdy na pozadí zůstanou stát. Navíc je nesmysl, aby 60 satelitů letělo po celou dobu videa úplně stejnou rychlostí. Jsou to prostě tečky na průsvitce, kterou se jede přes nějaké pozadí. Naprosto jasný fake.

  1. nevime, co to je

   Artefakt kompresního algoritmu. Některé hvězdy se hýbou se satelity, jiné stojí „na místě“, ale zmizí ve chvíli, kdy přijde další I-frame.

   To je halt následek honby za digitalizací. Ta vyvolala honbu za počtem pixelů a ta vyvolala honbu za agresivitou kompresních algoritmů. Tak jako tak, nedá se na moderní digitální záznamy dívat (a nelze na nich dělat žádnou smysluplnou analýzu). Zlatej analogovej záznam.

 9. Pozorování nezvyklých družic

  tak včera jsem to viděl znova ale napočítal jsem jich už tak 60! Navíc jsem si zaregistroval změny:
  1. už to nebyly objekty v jedné přímce ale asi každé 5-té světlo letělo napravo souběžně.
  2. Ve zdánlivě stejném intervalu( cca 1 min.), jejich souběžné dráhy protínaly další objekty, které na ně letěly kolmo z leva.
  3. Jak už tady někdo psal, jednu chvíli se mi zdálo jako kdyby se měly srazit a jeden z nich změnil směr. (původně jsem to vůbec nechtěl psát ,protože sem tam si dám ´brčko´ :DDD )

  Oblohu sleduji často, rozpoznám Venuši, záblesky Irídií, ISS , geostacionární družice atd.

 10. 30 a více objektů ("družic"?) na noční obloze

  17.2.20 jsem také kolem 21hod. v Olomouci viděl tak 30 a více objektů v řadě za sebou s podobnými rozestupy. Pokud jsou to satelity tak budou létat pořád stejně- doba, směr, rozestupy. Jedině videa nebo vlastní oči nám dají pak odpověď, co to znamená. Nejlepší je, si asi dělat vlastní poznámky nebo videa pak budeme vědět více.

 11. 30 a více objektů ("družic"?) na noční obloze

  Zapomněl jsem dodat, že ty objekty letěly jednotlivě s pravidelnými slušnými rozestupy pár sekund (5-10s), ne jako ve videu nahoře kde jsou dvojičky, trojičky, apod. To jen jako postřeh ode mě.

 12. Vcera 27.3 .20 jsme asi po 20te večer seděli u okýnku,rádi pozorujem hvězdy a všimli jsme si několik sviticich objektů,co bylo zarážející že první byly 4 ve tvaru čtverce,za nimi už v rovině nespočet dalších ,trvalo to asi hodinu a půl,vždy zmizeli v jednom místě a těsně před tím se dost jasně rozzářili a pak vzlitli jakoby víš a byly fuč,to mi nikdo neříkejte že toto dělají družice či nějaký bordel z vesmíru, každopádně to byl zážitek který nikdy nezapomenu ,Havlíčkův Brod

  1. Světla na obloze

   Dnes asi ve 20:00 jsem viděl radu letících světel. Cirka každé 10. letělo souběžně s jiným. Celkově jsem jich napočítal kolem 50. Pozorování se událo ve Zlivi (Jihočeský kraj).

  2. Řetěz satelitů

   Také jsem to viděl, skupinky bodů v pravidelném intervalu za sebou a od západu v východu v Ústí nad Labem a trvalo to asi 1/2 hodiny.

  1. Ale ono se o vypouštění psalo dost, také třeba v Technetu. Jenomže vesmír už dávno není tak atraktivní jako třeba… Dosaďte si.

 13. Světelné body v řadě

  30.3.2020 21:27 na severní obloze trasa západ -východ velké množství světelných bodů v řadě s pravidelnými rozestupy. Min. 30 bodů. Některé body po čase společného letu ve „formaci“ se náhle odklonily z původního směru.
  Místo pozorování Benešovsko. Nádherná podívaná, záznam na mobil téměř nemožný.

  1. Dnes Jirkov 21:00 25 světel v řadě za sebou s odstupem. proletěli s měr Litvínov hezká podívaná, ale nedokážu si to vysvětlit co to bylo ,ale 100% to letadla nebyly

 14. Dnes Jirkov 21:00 25 světel v řadě za sebou s odstupem. proletěli s měr Litvínov hezká podívaná, ale nedokážu si to vysvětlit co to bylo ,ale 100% to letadla nebyly

 15. Světelné body

  1.4.2020 Ústí nad Labem – světelné body na obloze, směr východ západ…cca po 20vteřinových rozestupech (jestli se to dá takhle napsat), pozorování od přibližně 20:00 hod. do 20:30 hod. Body se „objevovaly“ a opět „mizely“ :DDD téměř zničehož nic.
  Záznam na telefonu je samozřejmě úplně černý.

  1. Přesně tak. Přečetl jsem si zdejší komentáře a musím konstatovat, že všechny popisované případy jsou zcela evidentní pozorování satelitů Starlink. Lidé nám posílají další a další hlášení – prosím podívejte se na tento článek, nebo mrkněte na web, třeba https://www.heavens-above.com/ než budete něco takového hlásit jako UFO. Je to pěkná a zajímavá podívaná, ale nic tajemného.

 16. Tie vaše satelity som vydel už 3krat,, 1.januara na sánkovačke s deťmi.. A teda neviem ci to boli satelity,,, napocital som viac ako 50 kusov……

 17. Výskyt ověřen

  Taky jsem to včera viděla, napočítala jsem jich 43. Bylo něco po 20:40, místo Ostrava, pomezí Zábřehu a Výškovic. Letěly v rozestupech, tak jako na konci videa. Čas i místo souhlasí s trasou Starlinku (ověřeno na stránkách satflare.com).

 18. S přítelem jsme viděli druhý den po sobě oblou čáru létajících světel, byli jsme z toho oba úplně mimo, tak jsem začala googlit, a myslela jsem si že to bude Elonuv vlak, koukla jsem na videa, ale tohle byli světla s mnohem větším rpzestupem, bylo jich vidět tak 7 nebo 8 a na jedné straně mizeli a na druhé se objevovali. Viděli jste někdo také?

 19. Díky zdejšímu vysvětlení.
  To samé jsme spatřil dnes večer v Rakovníku, když jsem se vracel z odpolední směny. Takže někdy po 22 hodině. Díval jsem se ze zakloněnou hlavou až asi do půl jedenácté a přitom všemožně zacloňoval rozsvícené pouliční lampy.
  Na strnulé hvězdné obloze, neslyšně ve velké výšce, letělo nepřetržitě od jihozápadu na severovýchod, prakticky ve stejných rozestupech několikero bodů, jasem podobným hvězdám. Asi dvakrát byla mezi nimi vzdálenost dvojnásobná, a někdy naopak blíž k sobě. Jednou jeden bod letěl mezi dvěma body mimo, jako do trojúhelníku. Když to skončilo, ještě letěly ojediněle asi tři objekty stejným směrem. U nich jsem si všiml, že na stejném místě náhle zhasly.
  Také jsem se tomu velice divil. Měl jsem za to, že jde o nějaký letecký konvoj ve velké výšce, jako při invazi.
  Při tomto úkazu, jsem mimoto na obloze zahlédl i dva malé záblesky, asi meteory.

 20. Světelný řetěz na obloze nad Jihlavou

  Dnes 23.6. okolo 3:15 ráno jsem viděla na obloze nad Jihlavou dlouhou řadu světel. Asi 50 svítících teček jelo od západu k východu jak na šňůře a připomínaly morseovku. Bylo to imposantní a trochu strašidelné. V té chvíli jsem ještě nevěděla, že jde o satelity. Těším se na další várku jestli se mi poštěstí ji vidět.Dana Fikarová z Jihlavy.

 21. Take se přidavam dnes rano ve tri hodiny a patnact minut jsem videla letět na obloze satelity v řetěsci sedesati světel na ostravici Desateho srpna 2020 a dalši vzdalenosti po jednom světle myslela jsem že by to mohli byt ufoni sledovala jsem to v přitomnosti sve sestry kterou jsem na to upozornila po přečteni na internetu jsem zjistila co to vlastně bylo s něčim takovym jsem se nikdy nesetkala .

 22. Včera 7.9. kolem 19.40 hod se nad západním obzorem, kdy ještě nejsou vidět hvězdy objevily 2 světelné objekty ve velikosti svítivosti o něco menší než Venuše západní směr Ostrov u Macochy pozorováno z balkonu v Lipovci. Poprvé byl zahlédnut objekt, který zapadal pomalounku nad horizontem, kde je les nevěnoval jsem tomu pozornost myslel jsem, že je to zapadající Merkur, ale svítivost se mi na něho zdála velká navíc není možné ho zahlédnout. Říkal jsem si zítra se podívám znovu a odešel jsem. Pak jsem přišel za 3 minuty znovu a objekt najednou byl jinde blíže nad horizontem a kousek od něho druhý šel jsem tedy pro dalekohled objekty se pohybovaly velmi pomalu po obloze myslel jsem, že je to nějaká družice, ale jak píši hvězdy ještě nebyly vidět a bylo ještě na družici jasno. Objekty během pozorování zmizely jeden za horizontem, druhý zmizel z dosahu viditelnostiv dalekohledu. Objekt byl viděn v dalekohledu, jako hvězda nic přesnějšího podle mého to byla zřejmě družice přesto je zvláštní, že poprvé, když jsem to objevil to klesalo pod horizont a pak zanedlouho to bylo na obloze někde jinde spolu s druhým objektem. Škoda, že jsme nevzal mobil s fotákem.

 23. 20.10.2020 v 5:30,bylo úplně jasno a já viděla snad X desítek! Nechápala jsem nic :) díky za vysvětlení
  Olomoucký kraj – Přerov – místní část Čekyně

 24. Šňůra světélkujicich družic

  Zdravím dneska jsem přijela po noční z práce bylo 6hodin a úplně jsem zkamenela nejdřív jsem nevěděla jak mám reagovat letěla jsem vzbudit přítele co to je :D a pak jsme zde našli odpověď.. Procházíme z malé vesničky u českých Budějovic a viděli jsme je tu taky jako šňůra korálků 40 až 50 svetelek…

 25. Dnes 6 Prosince 2020 dívající se na film kouknu z okna a směrem na východ mezi frontou mraků a čistým nebem jsem zahlédl cosi co nepřipomínalo žádný létající stoj co jsem kdy viděl .
  Bylo cca 16:00 a na obloze jsem viděl 3 letící šedivé koule směřující zdřejme na sever , letěli ve formaci trojúhelníku . Po 2 minutách mi zmizely z dohledu .

 26. Dnes 6.3.2021 jsme videli nad nasi vesnici v Nedvedici v 5hodin rano preletat jedno jasne svetlo ,a do minuty celou radu tech satelitu za sebou v linii tak jak na videu v clanku,ale videt to na obloze byl mnohem vetsi zazitek,bylo to krasne pozorovat. Bylo jich opravdu moc a hodne….

 27. Zahlédla jsem dnes taky v 5:00 šňůru satelitů, když jsem stála na zastávce autobusu ve Vlaštovičkách u Opavy.Jen jsem hleděla,co to asi je

 28. Dobré ráno dneska jsem ve 4.48hod. viděla právě tento řetěz satelitu. Nevěděla jsem co to vlastně vidím ale našla jsem proto vysvětlení tady ,tak jsem ráda. Bylo to opravdu působivé a krásné máme i fotku. Zdravím z Bruntálu.

 29. Dobrý den, i já jsm dnes ráno ve 4.45 nad Plzní viděl na obloze dlouhou řadu satelitů.
  Letěly od západu na východ. Byla to krásná podívaná.

 30. Dnes ráno ve 4:47 obec Nebanice viděla jsem to také neskutečná podívaná. Samozřejmě mě napadly různé teorie, ale jsem ráda že jsem konečne našla co to bylo.

 31. Dobrý den, také se připojím. Dne 30.3. a 31.3.3.2021 jsem ve stejný čas 4:44 hod oba dny, viděla dlouhou řadu satelitů. Byla to neskutečná nádhera, to vidět na vlastní oči. V první moment jsem tedy netušila co to je. Vypadalo to jako svítící korálky na obloze, které jedou od západu k východu. Našla jsem si i odkaz, jak se dají sledovat. Tak uvidím, zda se mi to podle toho podaří ještě někdy vidět. Odkaz připojuji. https://james.darpinian.com/satellites/ Zadejte si k tomu Vaší polohu a uvidíte i třeba Váš barák. Koukám zatím každý den, ale nějak se mi to nedaří zahlédnout. Akorát jsem jednou viděla přelétnout jen jeden satelit u malého vozu, úplně tedy v přený čas, který byl daný. Tak se koukejte a třeba budete mít štěstí. Jana Marie T.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*