Orby

Ještě v 80.letech minulého století byly fotografie UFO velkou vzácností. A také se považovaly za „důkaz“ toho, že si svědkové nevymýšlí. Jaksi automaticky se předpokládalo, že fotografující člověk vidí to, co fotografuje. Jenže důležitost fotografie jako důkazu nebo vodítka k vysvětlení se velmi přeceňuje. Pokud je fotografie neostrá, nezachycuje i nějaké srovnatelné pozadí, pak je její výpovědní hodnota malá. Ještě menší je, když se na fotografii objeví něco, co v tu chvíli fotograf vůbec nezaregistroval.

S příchodem digitálních fotoaparátů se množství fotografií neznámých objektů zmnohonásobilo. A také se objevil o nový typ UFO, který se vyskytoval pouze na fotografiích. Jde o průsvitné kulovité útvary s vnitřní strukturou, někdy připomínající soustředné kruhy. Útvary získávaly různé názvy, někdy i svědčící o snaze autorů přisoudit jim předem nějaké vysvětlení: „plazma balls“, nebo také „UBO – Unidentified ball-shaped objects)“ a konečně také „orbs“.

Charakteristické je také to, že „orby“se vyskytují zejména na fotografiích pořízených digitálními fotoaparáty. S těmi se v poslední době roztrhl pytel a tak již fotografie s orby není žádnou zvláštností. Okem však spatřeny nikdy nebyly.

Bohužel, většina výzkumníků a to i v zahraničí začala zkoumat, při jakých příležitostech se orby vyskytují. Proč jednou na fotografii jsou a podruhé nikoli? A protože většina výzkumníků tohoto druhu se pohybuje na různých záhadologicky zajímavých místech, začalo to svádět k dojmu, že orby se vyskytují zejména na: hřbitovech, při seancích, záhadologických setkáních, u egyptských pyramid apod.

Egyptský Luxor

Setkání záhadologů v Plzni

Z hlediska místa výskytu si orby opravdu nevybírají. Jsou na fotografiích z  interiérů i ve volné přírodě . Vyskytují se ve dne i v noci. Jedno však mají společné – jsou pouze na fotografiích, kde byl použit blesk. To by nás mělo navést ke spíše technologickému řešení.

Co tedy orby jsou? Tuhle otázku jsme si kladli stále častěji, jak se nám scházely různé fotografie s těmito útvary.   Odborná vyjádření lze najít i na webu. Ondřej Neff i odborníci z Fujifilmu mají jasno – jde o prachové částice ve vzduchu nasvícené bleskem. A opravdu – všechny fotografie s orby jsou pořízeny se spuštěným bleskem. V diskuzích na internetu i mezi badateli však jasno není. Část se přiklání spíše k esoterickým vysvětlením a považují orby za astrální bytosti, duše nebo dokonce za mimozemšťany. Objevila se i tvrzení, že „pohyb (orbů) je řízen centrálně nebo disponuje každý kulový objekt ať již na dálku či přímo vlastní pohonnou jednotkou“. Tady už ale končí veškerá racionalita a seriózní pokusy o vysvětlení.

Pokud tedy orby vznikají přirozenou cestou, musíme poznat způsob, jakým vznikají a musíme být schopni tento jev uměle vyvolat. Pak to teprve bude možné brát jako konečné vysvětlení. A uměle vytvořit fotografii s orby se dlouho nikomu nedařilo. Až po mnoha pokusech přišli badatelé z projektu Záře na ten „fígl“:

Jde o drobné částečky prachu, pylu, někdy i vody v malé vzdálenosti od objektivu zaostřeného na větší vzdálenost. Vlastní efekt vytváří rozložení světla do kruhového útvaru kolem částečky. Nejlépe tyto efekty vznikají bleskem fotoaparátu umístěným blízko osy objektivu. Pokud tedy tento efekt chcete napodobit, doporučujeme cokoliv jemného práškovitého rozptýlit ve vzduchu těsně před objektivem fotoaparátu, který jsme předtím zamířili někam do volného prostoru a lehce namáčkli spoušť, aby zůstalo zaostřeno na dálku. Nezapomeňte si zapnout blesk.

uměle vyvolané orby zrníčky padající soli

stejný pokus tentokrát s pepřem

Pokud je někomu líto, že tímto skončila jedna zajímavá záhada, nemá důvod ke smutku. Záhad je na světě pořád dost a tím, že se jednu podaří vysvětlit, jsou ty ostatní nevysvětlené mnohem zajímavější a tajemnější.

55 komentářů na “Orby”

 1. Poznámka k článku.Tento jev není vázán jen na použití blesku a na fotografování či natáčení videa proti silnému světelnému zdroji (slunci). Na hvězdárně(Hradec Králové) máme dalekohled – koronograf. V něm se vytváří zatmění slunce, okrajové jevy (protuberance)jsou natáčeny na video. Prach poletující v blízkosti objektivu dalekohledu se nám na záznamu projevuje jako pohyblivé rozostřené skvrnky. Na neznalé pozorovatele, návštěvníky to působí, ptali se: „Co to tam létá? To jsou UFa?“

 2. ANo, nechtěl jsem už zatěžovat článek vzácnějšími detaily či anomáliemi, ale máme i orb pořízený bez blesku, kde posloužilo měsíční světlo a taky jeden čistě denní, kde posloužilo ostré sluníčko…
  O tom, že nyní na internetu kolují snímky a videa z koronografů na nichž se „v blízkosti Slunce“ pohybují „neznámé kosmické lodi“, vím :-)

 3. Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda existuji i orby,které mají jiný než kulový tvar?
  Na hradě Houska jsem vyfotografovala fotografii..je tam orb, není kulový, je ve tvaru lebky, včetně otvorů pro oči a ústa…
  Nikde na internetu jsem zatím podobný orb nenašla.

 4. Dobrý den,

  může mně prosím někdo sdělit co se to objevilo na jedné z mých fotek. Je to jako orb, ale barevný? Pošlu foto. Děkuji.

 5. Nepochybuji o tom, že jde o optický efekt při použití fotoaparátu a světelného zdroje (nejen blesku, ale i odrazu lamp), samotnému mi to často dělá brodel na fotkách a tím mi je kazí.

  Na druhou stranu ale musím říci, právě proto, že se s tím setkávám tak často, že ať fotím kdekoliv některé lidi, objevuje se to vždy v bezprostřední blízkosti jednoho konkrétního člověka a to i když bych ho fotil v davu sta lidí někde na demonstraci. Myslím nyní skutečně jednoho konkrétního, ale zde nejmenovaného člověka – mého známého… jakoby to přitahoval. když ho fotím v přírodě, je to vždy u něj, ač by to normálně mohlo být v roho fotky či úplně jinde, než je on, když ho fotím v davu lidí, vždy je to nepřehlednuteklně zase u něj. A nemyslím si, že bych měl tak zaprášeného známého :-) Tak nevím nevím…

  1. A nema dotycny v uchu nausnici nebo treba v nose ci na brade piercing, nebo i retizek na krku? Muze to pokazde byt jen odlesk :-) Ale duchy nepopiram :-)

  2. Já mám stejný problém,vždy,neboli často jsou orby jen kde jsem já.mám orb u hlavy a i když naše rodina slavila mojí mamči 80 narozeniny v jiném místě v restauraci,tak jsem ho měla na zádech a můj přítel taky.Nikdo jiný z davu ho u sebe neměl.Doma se dějí už 10let divné věci.Mám pocit,jako by někdo mezi mnou a přítelem někdo ležel.On cítí tahání za nohu,šťouchnutí do oka,že na něj chvíli neviděl,škrábání po zádech.Párkrát ho někdo schodil z postele,cítil tlak na rameni a na zadku a najednou se zkutálel dolů.Já cítím,jak se podemnou hýbe postel,jako nějaká energie a tlak na zádech,nebo na nohách,jako by si mi na ně někdo sedal přes peřinu.Je toho hodně.

  3. To Josef Haver: zašlete prosím neupravené foto na adresu info@projektzare.cz a pokud možno i vyplňte formulář na adrese http://www.projektzare.cz/web/formulare/formfoto.doc . Děkujeme

   To Martin: To nemusí být jen zaprášeným objektivem, tenhle efekt vytváří nejen prach (třeba zvířený pohybem), ale i pylová zrna nebo vodní kapičky. No a možná ten známý třeba trpí na lupy ve vlasech … :-) Rozhodně bych příčinu hledal v něčem takovém. My, když jsme se začali zabývat orby, měli jsme zase podezření, že se objevují na záhadologicky zajímavých místech – než jsme si uvědomili, že většinu fotek máme od záhadologů, kteří nejčastěji fotí právě zde …

   1. Ivana Štrbová

    Sledujem orby pravidelne doma a aj na chate. Nie na fotkach, ale na videu. Urcite to nie su zrnka prachu, pretoze lietaju chaoricky vsetkymi smermi. Video mozem poslat.
    Ivana

  4. Já bych chtěl jenom k tomu podotknout,že je mi 46 let a fotografuji od svých zhruba 15 let.I když jsem používal blesk i na kinofilmových fotoaparátech,nikdy a na žádné fotografii z tehdejší doby nemám žádné orby-ty se vyskytují až na digitálu,ale toho jste si asi nikdo nepovšimli….Netvrdím k tomu tématu nic-jenom srovnávám.A ještě jedna věc-když někdo tvrdí,že tyto orby se vyskytují převážně na hřbitovech a tak-mám fotky i jak se kdysi pohřbívalo,pamětníci si jistě pamatují na zatemnělé místnosti s černým suknem a rakví uprostřed,kolem řady svíc….a nikde žádný orb-nemyslíte,že je to zajímavé?

  5. Pro Jana:
   To, co popisujete, má hned dva důvody:
   – Dnešní digitální fotoaparáty jsou většinou podstatně menší a díky tomu se dostala osa blesku velmi blízko k ose objektivu. Proto se může světlo blesku odrazit i od velmi blízkých částeček prachu, pylu, nebo kapiček.
   – Druhý důvod je ve způsobu výběru fotografií. U digitálu bez problému nacvakáte za odpoledne 200 fotek a pak se doma divíte, co všechno na nich je. Zatímco klasický film jsme dříve odnesli do Fotolabu a zaškrtli si políčko „jen dobré“. Fotky z případnými orby pak laborant automaticky vynechal jako vadné.

  6. Dnes jsem jel vlakem a fotil jsem sedačku s podezřelým nápisem. A ihned při zobrazení fotografie na displeji se mi tam zobrazily orby. Podotýkám, že jsem neměl zapnutý blesk, do vagónu do místa fotografování svítilo slunce a navíc vzhledem ke stáří našich železničních vozů tam bylo asi i hodně prachu. Píšu to jen kvůli zvědavcům.

  7. A jak vysvětlíte že uprostřed orbu jsou hlavy lidí které jsem vyfotografoval, kdyby to byl teda prach co tu řikáte tak pochybuju že by se tam objevila i hlava která má podobu ženy muže dítěte atd… podle mě to prach není. Bylo to foceno v domě kde se nepráší a v kterém se nesvítilo tak že žádný efekt to nemohl zapříčinit.

  8. Pro anonyma:
   k 30.12 – myslím si že jste stejný zvědavec jako všichni kteří se ptají způsobem co je to ? To je je zůsob jak hledat odpovědi,v tomto případě
   je potřeba někdy začít,důležité je věřit sám sobě,co vidíte jak to vydíte.
   Každý má svůj způsob a postup poznávání.Jak je vidět tak jste se ptal také někde jinde než pouze zde,odpoveď jste dostal? Asi ano
   k 29.1- Je hodně druhů orbů,ale žádný který by zobrazoval dosud,žijící osobu,většinou to bývají předkové-udržovatelé rodové linie,ochranci místa,zbloudilé duše hledající způsob komunikace a tím i případné osvobození z karmického trestu, a nebo jiné živé entity nám prozatím neznámé.Zajímavé na tom je že se ukazují jen některým lidem,kteří je vidí a tímpádem i fotí. JIŽ NĚJAKOU DOBU I U NÁS PROBÍHÁ PŘÍPRAVNÁ FÁZE NA TRANSFORMACI.Z tohoto důvodu je v poslední době mnoho lidí kterým se tyto věci stávají. Mám přátele kteří fotí orby pravidelně na hradech,zámcích a místech které měly něco společného s vývojem lidského ducha a jeho národa ale i zradou,hanbou a smrtí.Kruh se uzavírá.
   Je to přirozený jev který nabývá na rozmněru,a bude to stále intenzivnější.Nenechme se odrazovat,věřme více sami sobě a tím porozumíme také svému okolí a tím i příčině proč se nám tyto věci ukazují ? Je to hlavně pro náš vývoj,tak dotoho.

  9. Je mi 22 a myslím že jsem jakože ještě max puberták,ale na ty orby veřím mámi i příklád chcete?Byl jsem na festivalu a požil jsem latku LSD která takowé stawy relaxace pohody a vyrovnanosti dokaže v člověku rozvinout.Měl jsem maximální cit a kdykoliv jsem citěl v sobě tu energii zmačkl jsem foták a ono se to tam oběvilo ve velké mase orbů,myslím že tolik kolik lidi bylo v tom hudebním stanu(šapito)tolik bylo i tech orbů.A taky určo něco vyvyji ta hudba jako určitý druh magnetismu nebo frekvence.Mám 3ks kvalitních fotek mužu zaslat.

   1. Taky je vidím i bez fotoaparátu, už od dětství… Po přečtení článku i komentářů přemýšlím, jestl to nenííí tím, že jsem krátkozraká a tedy do dálky musím hodně zaostřovat…

   1. Barevná prasátka

    Já jsem je také viděla na živo. Jsou barevné a je to jak odraz z prasátka, ale různě poletují. Jde s tím i komunikovat. Řekla jsem, že pokud mi rozumí ať se přesune do kuchyně. Poslechlo to. Cítila jsem, že je ještě někdo v pokoji. Bylo to příjemné a nebála jsem se, protože to bylo ve dne

  10. Zdravím vás lidi.
   O orbech si myslím, že většina z pořízených fotek jsou opravdu jen částice prachu a pylová zrna zvláště ty, které jsou pořízeny venku nebo někde ve velké místnosti s velkou cirkulací vzduchu. Ovšem zbylých několik procent fotek mi nepřipadají, že by mohli být vysvětleny prachovými zrny. Za prvé není těch objektů tolik a vypadají jinak než čáastečky prachu jak jsem viděl na posledních dvou fotkách v tomto článku. Za druhé se pohybují a to i v uzavřené místnosti kde se nevíří nikterak vzduch. Nechci tedy dělat nějaké otevřené závěry, ale myslím si že původ zbylých procent by mohl být jakýsi druh energie, který vychází z energetického pole člověka.

  11. Pokud máte videokameru můžete udělat malý pokus. V temné komoře, případně v dobře zatemělé místnosti zapněte na kameře „noční vidění“ s infra přisvícením a natáčejte. V záznamu uvidíte krásně zářící částečky prachu které rychle či pomalu plují vzduchem. Vhodné je pořizovat záznam ze stativu. Částice je možné sledovat i online v hledáčku kamery, je to ale nepříjemné vlivem okolní tmy pro oči.
   Žádné běžné prostředí není bezprašné a bez mikroskopických kapiček vody, proto nejsou tyto záběry nijak ojedinělé.

  12. O velikonočním pondělí odpoledne jsem pracoval v okrasné zahradě daleko za městem a zapomenul tam foťák. Když jsem na to přišel jel jsem pro něj. Byla už hluboká noc, svítily hvězdy, foťák jsem v tichosti noci našel a napadlo mne, jen tak udělat fotku, jako vzpomínku na to, že jsem tam byl v noci. Fotil jsem s bleskem a lekl jsem se, když na fotce byla spousta svítících průhledných koulí, některé se strukturou uvnitř a výrazným okrajem – kruhem. Ihned jsem stejným způsobem zmáčkl spoušť podruhé a potřetí a počtvrté, ale na dalších fotkách již nic takového nebylo…
   Škoda, že se jedná jen o poletující prach. Bylo by zajímavější, kdyby to byli skřítci, bludičky nebo mimozemšťani.

  13. Pekný večer,mne sa tiež podarilo odfotiť už spomínaný ORB,ale vyzerá to akoby mal oči aj ústa :-)…skôr ako smajlík je to zvláštne.Bola som s rodinou manželom a mojimi dvomi deťmi na lúke pod lesom a stavali sme si z odpílených konárov taký domček pre decká aby mali dobrodružstvo a ja som ich pri tom fotila. Kde by som mohla odoslať to foto?

  14. Na orby ani není třeba foťák. Stačí se zahledět proti světlé ploše a uvidíte orby (nečistoty) co máte usazené na očích.

  15. Když už požadujete video, tak byste mohli uvést velikost kterou to vezme. Ne, že dám odkaz na video a až pak zjistím, že je soubor velký, odkaz na něj nejde odstranit a motám se tu jak nudle v bandě. Odkaz na mnou natočené video prostě nejde smazat. Mám ze včera natočenej dost divnej svítící, pomalu letící objekt nad městem a vůbec netuším co to je.

    1. Já bych se omlouvala jen po zdvořilé připomínce – reakci.

     Ale k něčemu jinému. Když se neobjevují nové informace o viděných UFO, neznamená to, že nic takového není… To jen my jsme netrpěliví a předpokládáme, že všechno bude pokračovat jako televizní seriál.
     A pokud jde o případné návštěvy z vesmíru. Co když vůbec netouží po kontaktu? Zase jim připisujeme svá přání, svoje vlastnosti.

     Těším se na informace z Marsu!

   1. „Okem však spatřeny nikdy nebyly“ – Dovolím si nesouhlasit.
    Potýkám se s takovýmto problémem již od dětství, zašla jsem proto na oční ale tam byla vyloučena jakákoliv zraková vada.
    Vždy se jeví jako šmouhy ale při větší pozornosti je jejich tvar kulatý a barva průhledná či šedá. Kdokoliv by mohl říct že je to fantasie nebo že jsem si představu vsugerovala.
    Díky vám alespoň vím jak se tomu říká :)

    1. Tak to vypadá že mám asi hodně usazenin na očích a ty usazeniny stále mění uskupení a pohyb směru, tak to je zajímavý

    2. pracoval jsem ve firmě na opravu digitálních fotoaparátů a s těmi vašimi orby jsem se setkával dnes a denně. Stačí na ně troška lihu a šikovné ruce, jelikož je to prach na čočce… ;)

    3. Viděl jsem orb na vlastní oči bez foťáku v době, kdy jsem o jejich existenci neměl tušení ze vzdálenosti cca jednoho metru.

    4. Dobrý den,
     dneska mi kamarádka přinesla fotografie, které pořídila u nich doma.
     Už dřív se mi svěřila, že slyšívá v noci kroky, průvan, cizí přítomnost. Hlavně v den výročí umrtí její babičky.
     Tyto orby, tam dřív nebyly, až poslední dobou.
     Na fotkách je spousta orbů-menší větší, po jednom, více ,….ona to pouhým okem nevidí, ale její čtyřletá dcerka je vidí. Říká maminko, tady je miminko a když to místo vyfotí, tak nad dcerkou jsou tyto kolečka. Ta dcerka říká, že to nejsou kuličky(tak tomu říkají), ale že je to miminko. Někdy se jí zeptá, jestli vidí dneska miminko, řekne, že ne a opravdu, když to vyfotí, tak tam nic není. Jak by jste toto vysvětlili? Když to dítě na to ukazuje, říká tomu miminko…

    5. Ty kolečka na fotografii jsou zcela určitě orby vzniklé rozkladem světla na zrnkách prachových částic. Ovšem to, co vidí čtyřleté dítě, že vidí, si netroufám odhadnout. Také mám zkušenost, že děti občas vidí věci, které nevidíme, ale zcela zřejmě si nevymýšlí.

    6. Orby, jsou většinou živé bytosti, jejich energetická těla, …prachové částice by nebyly všechny kulaté, tohle jsou koule, a lze je vidět i bez techniky …

    7. Ja som orb objavila na videu s dceru no nie vzdy je to co si myslime a nie vzdy to je kusocky prachu v byte ich som mala vela az sa spojila do jednej velkej silnej gule vzdy som citila pritomnost niekoho vedla mna padali mi veci doma a ine podobne jedneho dna som isla k.rodicom aj s dceru a nechala som bezat kameru ked mi to zacalo poletovat po byte zachytila som ako veci na vianocnom stromceku sa mi hybali a dost intenzyvne

    8. A mobilnym telefonom verite? Nie su to len prachove castice alebo hlasy duchov? Alebo wifi? Prenasat data vzduchom. Asi tiez cez prachove castice, ze ? To si este aj v 21. storoci este stale myslite, ze to tomu, comu nerozumiete, tak to neexistuje? Ludom chyba pokora. Pokora pred tym, co prave este nie su schopni pochopit. A toho je nekonecne vela. A vzdy aj bude. Cize mudrlanti, na svojich cestach po svete som sa stretol s vela ludmi, ktori ked chytia do ruky digitalny fotak, tak tam budu na tych fotkach veci … Nielen orby. Ked ten fotak chytil do ruky ktokolvek druhy, tak to tam nie je. Proste mohli ste byt namysleny ako len chcete, vy to proste neodfotite. Röntgen, magneticka rezonancia, EEG, to su tiez len prachove castice? Ak chcete badat, nezostavajte na povrchu. Vela zdaru, badatelia.

    9. Neco takoveho maleho a kulateho jsem vyfotila I natocila mobilem. Je to male kulate a modre, pri zvetseni ma bily stred. Bez pouziti blesku :-)

    10. Dobrý den mám k vám všem dotaz. Manželka v sobotu natáčela na její telefon naší dceru v postýlce. Na videu se objevili takové kulaté bilo průhledné tečky. Snažím se jí vysvětlit že jsou to částečky prachu. Ona mi nevěří… Když jsem si četl vaše komentáře tak jste udávali že se většinou při použití blesku. Blesk byl vypnutý. Máte nějaké vysvětlení? Video klidně dodám

    11. Mate nekdo info, jak je to se zviraty a jejich dusemi? Zemrel nam ted kocourek a tezko to vsichni neseme a trapime se vcetne jeho kamaradu, co nam zustali. Divaji se do prazdna pokoje, nekdy mam pocit i skrze mne. Kdyz fotim, neni na fotce nic, ale kdyz porizuji videa, jsou tam ty orby a ja nevim, zda je to jeho duse, nebo jen prach. Kdyz si natacim ruku, vypada to, jakoby mi ten orb vstupoval do prstu. Prosim, mate nekdo nejake zkusenosti s takovymi projevy po ztrate zviratka? Dekuji za info

     1. Nainstalovali jsme před třemi týdny na zahradu venkovní kameru. První týden detekovala pohyby listů u květiny v popředí při větru. Jinak nic. Týden na to jsem musela nechat uspat naší milovanou britskou kočku a pohřbili jo já zmíněné zahradě. Od té doby téměř každý den kolem páté hodiny ráno se objevují létající bílé šmouhy před kamerou, přičemž listy na rostlině se ani nepohnou, tak že je bezvětří. Venku -4 až -6°C, tak že létající hmyz taky nepředpokládám. Poslala bych bych i video, ale nevím kam.

    12. Tak jo. Budiž.
     My máme video. Noční. Kamera je detekována na pohyb.
     Je tam nějaká entita, pak orby, a pak krásný „duch „. Při shlédnutí té první mi dobře nebylo, při prebehnutí duchem mi však bylo radostně.
     Video viděli i mí kamarádi, a vidí to stejné, co my doma.
     Tak co s tím? Prach to nebyl, mouchy také ne, byla tma …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*