Záhada modrých světel

Dalo by se předpokládat, že v roce 2007, tedy po patnácti letech docela intenzivního zkoumání UFO fenoménu v České republice, budou mít čeští ufologové poměrně jasně vytipované druhy pozorování, které lze vysvětlit. Charakteristické projevy diskotékových světel, zanikajících meteorologických balonů či typické astronomické úkazy jako jsou průlety jasných meteorů – to vše jsme se naučili rychle rozeznávat a aplikovat na reálné případy pozorování UFO. Přesto se i v této době objevil fenomén, který se dal popsat charakteristickými projevy, a který solidně odolával všem pokusům o konvenční vysvětlení.

V noci na 21. listopadu si 27 letý barman v Přerově dopřál na balkoně svého bytu noční cigaretu. Vedle něj jeho kamarád, se kterým chvíli před tím společně sledoval noční přenos hokejové ligy NHL. Jejich rozhovor náhle přerušilo modrofialové světlo, které se náhle vynořilo mezi domy. Bylo zhruba v úrovni čtvrtého nebo pátého patra protějšího domu. Stálé neblikající světlo přelétlo během 2 sekund viditelnou část oblohy a zmizelo na dalším domem. Zdálo by se, že jde o běžné nijak výjimečné pozorování, kterých jsou každoročně desítky a pokud se neozvou další svědci stejného úkazu, skončilo by patrně jako „UFO z nedostatku informací“.

Jenže: o pár dní později, 26.11. večer, se odehrál další případ:

Toho dne jsem jsem jel na Ostravu, kvůli pracovní schůzce na další den. Když jsem se blížil k Olomouci, jel jsem v rychlejším pruhu, při přibližování k onomu místu jsem zahlédl světelný objekt, který se z mého pohledu vynořil zpoza zákrytu stromů, nejdříve jsem si pomyslel, že se jedná o podobnou věž, co používá pro své logo společnost Orion (jen ten plošší typ), nicméně když jsem se dále blížil k objektu došlo mi, že je osvětlen, což zmíněné věže nejsou. Těžko popsat tvar objektu jelikož pozorování proběhlo za tmy, v každém případě po straně objektu se táhlo mdlé a stálé zeleno-modré světlo. Můj dojem je, že objekt musel být kulatý či oválný,právě díky tvaru světla. V době pozorování jsem jel vozem, nicméně se domnívám, že byl vítr. V každém případě byl večer a velká oblačnost. I díky těmto podmínkám nebyl předmět jasně vidět, pouze jeho osvětlení a řekněme náznak jeho samotného tvaru. Pak se začal se zvyšující se rychlostí vzdalovat napříč přes dálnici z mého pohledu na levou stranu až zmizel v mracích. Po celou dobu bylo poměrně dobře vidět ono podlouhlé osvětlení objektu. Celé pozorování mohlo proběhnou dobře v několika vteřinách…max.10.

A vzápětí přišlo projektu Záře další svědectví z téhož večera 26.11., které se odehrálo jen o hodinu dříve než předchozí případ.

V pondělí 26.11. v 19 hodin jsem mezi domy ve Skrbeni uviděl ve výšce asi 1000 m řadu asi deseti jasně modrých světel, pomalu pluly po nebi směrem na severovýchod.Velikost světla mohla být tak jeden, dva metry, ale je to jen odhad.Tato světla byla v řadě vedle sebe s mírný sklonem vůči horizontu. Jel jsem po cestě za tímto úkazem asi 200metrů, ale ten se rychle vzdaloval, asi po kilometru zmizel v mracích. Zvuk jsem neslyšel. Objekty letěly přímočaře, rovnoměrně, rychlost nebyla vysoká, jistě ne větší než u letadla.

No, po pravdě řečeno, nebyli jsme z toho moc moudří. Bylo jasné, že se cosi modře osvětleného pohybovalo v oblasti Přerova a později v blízkosti Olomouce. Diskotéková světla, nebo nějaká reklamní šou? Jenže tyto objekty neměly onen typický kývavý nebo krouživý pohyb. Nějaký reklamní balon či vzducholoď? Jenže v posledním případě bylo těch objektů pozorováno cca deset.

Záhadu nám nakonec pomohl vyřešit jeden letecký fanda, který se s podobným nočním zjevem setkal také. Na základě zveřejněných informací na webu o těchto případech se nám ozval a nabídl vysvětlení:

Z uveřejněných informací je zřejmé že pozorovanými objekty byly modře až modrozeleně osvětlené předměty oválného až kruhového tvaru. Vzhledem k tomu, že první svědek, který byl objektu poměrně blízko, nehovoří o tom zda slyšel nějaký zvuk (pozn. aut. – ve skutečnosti byla obě poslední pozorování učiněna z jedoucího automobilu, takže zvuk svědkové slyšet nemohli), nemůžeme jeho přítomnost bezpečně vyloučit což mou domněnku nevyvrací ani nepotvrzuje.

Rovněž není alespoň přibližně hovořeno o rychlosti objektů, což by rovněž mohlo podstatně pomoci při identifikaci. Podobné modrozelené objekty jsem v nočních hodinách opakovaně pozoroval v oblasti Náměště nad Oslavou v období 23. 4. – 4. 5. 2007 během vojenského cvičení Flying Rhino 2007 probíhajícího z areálu 22.zl Náměšť nad Oslavou.

Jejich vysvětlení jsem se dočkal až při poslední noční letové akci,kterou jsem jako fanda do letectví strávil za plotem letiště v blízkosti jižní stojánky.Ukázalo se že ony modrozelené objekty jsou ve skutečnosti bitevní vrtulníky Mil Mi-24V/Mi-35, které jsou kvůli používání přístrojů pro noční vidění opatřeny namísto standardního červeno-zeleně-bílého světelného označení modrými světly na konci rotorových listů (mé fotografie této instalace z výstavy IDET 2007 je v příloze).

Kruh vzniklý při zapnutí těchto světel během letu (obvykle se využívají až při přiblížení k letišti před přistáním ale občas je možné je pozorovat i při běžném letu) potom v případě pozorování ze země vytváří dojem kulového (kruhového) či oválného objektu (tento dojem se znásobuje v případě že vrtulník letí za pásmem oparu nebo v nízké oblačnosti.

Pro možnou správnost této teze hovoří rovněž fakt že druhý pozorovatel uvádí že světla byla mírně skloněna k obzoru (tedy ve směru letu).Vzhledem k tomu že vrtulník v hlediska své aerodynamiky letu musí být při letu vpřed nakloněn dopředu,tento jev se poměrně pěkně vysvětluje.


Jak je vidět, někdy i zcela „běžné“ věci, jako jsou vojenské vrtulníky, nám dokážou na nebi vytvořit záhadu. Zbývalo již jen kontaktovat velení 23. vrtulníkové základny v Přerově a zeptat se, zda byly jejich stroje tou dobou ve vzduchu. Jejich odpověď na sebe nedala dlouho čekat a definitivně udělala tečku za záhadou namodralých nočních světel:

Ve Vámi uvedený den probíhal letecký výcvik ve čtyřech výcvikových prostorech – jeden z nich je ve Vámi uváděné lokalitě. Létaly i Mi-35, které mají na konci listů diody, které vydávají namodralé světlo. Já jsem se však v uvedený den v této lokalitě nepohyboval, takže to, jestli se skutečně jednalo o naše vrtulníky, Vám bohužel nemohu potvrdit ani vyvrátit.
M. Kouři, tiskový mluvčí základny (23.vrtul. zákl. AČR, Přerov –
http://www.prerov.army.cz)

Děkujeme panu Tomáši Maříkovi, Davidu Všetíčkovi a také M. Kouřilovi z 23. vrz AČR za pomoc při konečném vyřešení tohoto případu.

23 komentářů na “Záhada modrých světel”

 1. Čirou náhodou jsem objevil tento článek o vyřešení záhady modrých světel na Přerovsku a Olomoucí.Ač je to dost stará záležitost,není možné na to nereagovat,já sy myslím že až nyní se bude dát říci že je konečně vyřešeno,mám svou variantu. V této oblasti máme domek,na bojové vrtulníky jsme již zvyklí ale nikdy jsem neviděl svítit tyto vrtule modře,možná je to vidět na fotografii ale ze skutečného letu ve vysokých otáčkách jsem to nikdy neviděl,to možná letci z blízka atd.Ovšem ty modrá světla jsem toho dne 26.11.2007 viděl také,a to velmi zblízka.Jel jsem s kamarádem autemze směru Kojetín-Tovačov-Dub n.M.Nejeli jsme nějak rychle,všiml jsem si že na mé straně se nad polem pohybuje látající objekt přibližně stejnou rychlostí jako my.Požádal jsem kamaráda ať zastaví,moc se mu nechtělo není se co divit,byla to malá kosmická loď ve tvaru disku bylo zvláštní že vypadala jako rozšoupnutá od sebe,bylo vidět dovnitř,objekt byl plný nějakých světýlek různě blikajících uprostřed dvě postavysedící v křeslech jako půlvajíčka.Nevím co mě to napadlo ale zamával jsem,jedna z postav mi rovněž zamávala.Poté se strojzašoupl přeletěl silnici před námi,postupně zrychlil a počal kličkovat pod vedením vysokého napjetí smněrem na Prostějov.Z obnzoru zmizel asi za tři sekundy a byl pryč.Poté jsme s kamarádem o tom ještě dlouho diskutovali.Od té doby v této oblasti vídávám tyto objekty dost často,až nyní jsem schopen o tom hovořit,pravděpodobně mají o tuto oblast zájem,létají tady témněř denně,čehož jsou důkazem i fotky které pravidelně pořizuji.Tak aby bylo jasno !

 2. Zdravím,

  pořád si přesně pamatuju co se stalo před skoro 4 lety u mě doma na balkóně.
  Se závěrem zě to byl vrtulník z Přerovského letiště jsem zklamán.
  Zvuk jsme s kamarádem žádný neslyšeli,jak už jsme uvedly a že by se vrtulník proháňel na sídlišti mezi domy v úrovni čtvrtého patra kde stojí dva třinácti patrové paneláky,se asi nechce věřit nikomu.

  I tak děkujeme,zě jste se případem zabývali. lety u mě doma na balkóně.
  Se závěrem zě to byl vrtulník z Přerovského letiště jsem zklamán.
  Zvuk jsme s kamarádem žádný neslyšeli,jak už jsme uvedly a že by se vrtulník proháňel na sídlišti mezi domy v úrovni čtvrtého patra kde stojí dva třinácti patrové paneláky,se asi nechce věřit nikomu.

  I tak děkujeme,zě jste se případem zabývali.

 3. Nedá mi to abych se nepřipojil. Nevím už kdo mi tvrdil, že lidské oko tento „kruh“ neuvidí. Tak mohu s klidem napsat, že je to nesmysl, protože jsem jej viděl nad Letnou ve Zlíně a vrtulník to byl. Charakteristický zvuk, klasická světla a navíce onen modrý kruh. Mé pozorovování trvalo jen krátce /cca 8-10/ sekund, protože pak zaletěl za stromy.

 4. včera 3.10.2012 v cca 20:34 jsem jel autem z Majetína kousek od Přerova.
  Když najednou v dáli něco modře blikalo a letělo to.
  najednou to změnilo stranu ale i výšku a bylo to níž než když to bylo v dálce.
  Když to letělo nad autem tak jsme si říkal že to bude asi policejní vrtulník. Ale v tu chvíli bylo to jen na 2 sekundy když sem to viděl ale šli vidět pouze modrá světla ve tvaru vrtule jak je na horním obrázku.

  Doma jsem nad tím přemýšlel a jak koukám na obrázek vrtulníku tak je divné jen to že z dálky tam nebyli žádná zadní světla (bílá a červená) ale pouze modrá na „vrtulích“

  Když to letělo přes auto tak žádná spodní ale anizadní světla taky jen světla blikala do tvaru kruhu.
  nevím zda-li to byl vrtulník ale myslím že když letí tak je povinné mít zaplé světla v zadu a tam to nemělo.

 5. Roško mě asi také nepošlete fotky?
  superentita@seznam.cz

  Já měl tohle nad kopcem asi 2km od mého domu,ale jasně bílé stříbrná barva.

  Nicméně cestou temným lesem asi 14 dní později mě to ve zpětném zrcátku 4x bliklo modře a udivilo mě to..co to je?Pak už jsem jel serpentýnou na nautrál a v nejtemnější části lesa mě něco osvítilo asi 60 m kruh modrého světla kolem dokola..chtěl jsem zastavit a vystoupit zvuk samozřejmě žádný,ale nakonec jsem z kruhu vyjížděl a ten pohasnul.Modré osvětlení se jasně odráželo od volantu i desky a okolo bylo vidět skrz keře a do škarpy okolo vozovky.
  Co to je?
  To si dělají nějakou srandu z řidičů ty pitomci v těch helikoptérách či co?
  Oblast Černošice.
  Pokud to ovšem bylo UFO tak doufám,že jsem je neurazil tím,že jsem to zde popsal.Samozřejmě,že pokud mě nařídí mlčet tak už nic neřeknu ani kdyby to přistálo na zahradě.Ale je mě to divné..modré osvětlení v lese v noci okolo vozu.To se v těch helikoptérách tak strašně nudí,že honí řidiče po lesích?

 6. Az nyni ctu tyto pribehy. A vladtne jsem mohla videt neco stejneho. Pane Rosko, uplne vas chapu. Me Zare vyhodnotila muj objekt jako letajici lampion, nebot bylo jen jedno. A to by jaksi na vrtulnik asi moc nesedelo. Nicmene tp co jsem videla popisuju v jinych prispevcich zde v diskuzi. Videla jsem bile zarici svetlo, ktere ale za mrakem se castecne rozptylilo do neonove modre barvy. Vypada to ze pokud je to nejaka lod, tak pouziva bile a modre spektrum svetel. Muj objekt byl velmu vysoko a letel rychle do vysokych mraku. Nicmene pred tim nez jsem ho zacala pozorovat viselo naprosto nehybne na obloze. Pak jsem na nej chvili koukala a ono se to dalo velmi rychle zniceho nic do pohybu. Citila jsem nejakou jakoby navaznost na to ze ho sleduji. Nechci byt paranoidni…. Ale takto mi to prislo. Za deset sekund to preletelo oblohu a zmizelo za vysomrakem. Ani ja uz Zari nebudu davat zadne info, i kdyby mi ufon podal ruku a nechal se se mnou vyfotit.

 7. Velky rozdil je, ze kdyz sledujete vrtulnik nebo letadlo ve tme, tak nevidite objekt a vidite blikat uplne malinkata svetylka. Kdezto objekty ufo zari cele a hodne. Je to proste jako zarici koule nebo tak neco. A to je sakra rozdil. Prirovnavat takove svetlo k letadlum nebo lampionum mi prijde uz opravdu velka demagogie a manipulace.

 8. „To se v těch helikoptérách tak strašně nudí,že honí řidiče po lesích?“
  A o zřejmě tajném vojenskm výcviku, jehož součástí je osvícení a identifikace cíle těsně před jeho zničením – prostě klidně běžný vojenský výcvik.

  A letadla mají běžně občas rozsvícená přistávací světla – nemusíte tušit, kde jsou všude letiště kde přistávají.

 9. A nebo klidně policejní akce – hledání prchajícího zločince za pomoci termokamery a následná identifikace všech cílů prostřednictvím jejich osvětlení.

  Oni i ty vrtulníky maj čast dobrý důvod svítit prostě na zem.

 10. Lukáš Krejčíř

  17.10 2013

  Bydlím v ulici Trávník v Přerově. Ze svého pokoje mám výhled na školku a školu za barákem. Data uvedeného výše jsem se podíval ven směrem na školku, která jasně a modře zářila . A bylo tomu tak asi 20 vteřin. Žádné zvuky apod. jsem neslyšel. Když se teď podívám stejně jako v osudný den tak školka zahalena ve tmě. Nejsem si to sám schopen racionálně vysvětlit.

  FOTO BOHUŽEL NEMÁM!

 11. Podělím se o svůj zážitek. Bylo mi 12 nebo 13 let. V noci jsem se vzbudila a viděla jsem, jak je pokoj osvětlen modrým světlem, které přicházelo z okna. Podívala jsem se ven a na obloze viděla divný objekt (neodpovídal běžnému vyobrazení létajících talířů), který byl celý modrý a divně se posunoval po obloze. Štípla jsem se do ruky, jestli se mi to nezdá. Víc si nepamatuju, nejvíce to oslnivé modré světlo v pokoji a zářící divnou věc na obloze. Vím, že jsem byla klidná a nijak mě to nevyvedlo z míry. Bude to přes 25 let a pořád si to živě pamatuju, ale co to bylo, dodnes nevím a nejspíš se to už nikdy nedozvím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*