Flotila

Na české obloze se objevil nový fenomén. V poslední době stále častěji lidé pozorují na nebi zvláštní úkaz, který označují za UFO. Jsou to oranžově zářící objekty jasnější než hvězdy a planety. Svítí stálým jasným, někdy mihotavým světlem a pohybují se po obloze pomalým přímočarým pohybem. Někdy jde jen o jeden objekt, jindy je jich víc, někdy dokonce až desítky těchto světel brázdí oblohu. Pohybují se samostatně, nedrží žádnou formaci, někdy i mění změní směr. Mizí odletem, nebo zhasnutím. Ufologové si jej pracovně nazvali „flotila“

Novinářům, hvězdárnám i ufologům v naší republice docházejí už stovky o pozorování tohoto fenoménu. Avšak už před časem se jej týmu projektu Záře podařilo plně objasnit. Jde vlastně o docela triviální záležitost. Do naší země prostě přišla móda vypouštění tzv. létajících lampionů. Původně snad thajský zvyk vypouštět tyto horkovzdušné svítící balonky při slavnostních příležitostech u nás začíná být velmi populární a doplňuje či nahrazuje pořádání ohňostrojů.

Jak takový létající lampion vypadá? Jde vlastně o pytlík z impregnovaného (obvykle červeně zbarveného) papíru, který je na obvodu vyztužen tenkým drátem.

konstrukce lampionuUprostřed drátěné výztuže je očko, do něhož se zachytí tableta z hořlavého materiálu. Po zapálení tablety se pytlík naplní horkým vzduchem a lampion může letět.

Jak si členové projektu Záře ověřili několika praktickými pokusy, výsledek naprosto přesně odpovídá popisům tohoto druhu UFO od očitých svědků i fotografiím na českých zpravodajských serverech (např. Novinky.cz).

Je potřeba si uvědomit několik věcí:
1) Vítr velmi často fouká různým směrem v různé výšce, zejména nad městskou aglomerací. V důsledku toho vypouštěné lampiony mění směr, zdánlivě manévrují a často letí zdánlivě i proti větru (směru pohybu mraků).
2) U neznámého objektu nemá pozorovatel šanci určit skutečnou výšku ani rychlost. Proto tyto údaje vyžadujeme u svědectví pokud možno udávat v úhlech nebo porovnáním. Obvykle se v noci neznámé objekty zdají být vzdálenější než ve skutečnosti a proto i zdánlivá rychlost je veliká. Velikost „jako letadlo“ je také jen relativní, neboť lampion ve vzdálenosti pár desítek metrů se vám bude zdát obrovský, pokud podlehnete dojmu že je ve výšce několika kilometrů.
3) „Zmizení do vesmíru“ nebo „rychlý odlet“ je většinou způsoben tím, že lampion prostě zhasne. Ten odlet si prostě dotvoří mozek, pro který je to v tu chvíli jediné možné řešení pozorované situace.
4) Právě velké množství pozorovaných objektů je spíš ukazatelem na lampionovou záležitost: lampiony se vypouštějí při příležitosti různých oslav a výročí, např. nedávno pokus o vytvoření zápisu do G. knihy rekordů, nebo oslava 60. narozenin jisté osoby…

Závěrem doporučujeme každému, kdo si není jistý, ať si jeden takový lampion zakoupí a zkusí vypustit, nebo ještě lépe ať požádá někoho, aby jej vypustil a usadí se někde pár desítek či stovek metrů po větru. Lampiony, které jsme zkoušeli, měly výdrž asi 10-15 minut a dosahovaly výšky kolem 1 km, prodávají se ale i větší (a dražší)…

Přestože tato „hračka“ je v obchodech k mání už několik let a její vypouštění je stále populárnější, je stále ještě mnoho lidí, kteří se nechají zmást jejím „nepozemským“ zjevem a (z jejich pohledu správně) označují létající lampiony za UFO.

2 komentáře na “Flotila”

  1. ..Dobrý den ..rád bych aby jste na svých stránkách uveřejnili videonahrávky těchto létajících lampionů..Myslím si ,že pak lidé nebudou vás zasypávat zprávami o UFO…Ať máme jasno…Děkuji…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*