Aktuality 5. a 6. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Novinky:

16. ledna 2014 se nad saudskoarabskou Medinou objevil neznámý letící objekt, který se rozdělil na dva nebo více částí. Zřejmě však šlo o rozpad čínské nosné rakety, vypuštěné v roce 2008.

Zajímavosti na webu:

 UFO na Marsu? Vozítko Curiosity vyfotilo na rudé planetě létající objekt! Autoři Blesku zapomněli na jednu věc: na Marsu vanou docela prudké větry a často zvedají i prachové bouře. Že se na fotografiích z Marsu budou vyskytovat smítka, nesená větrem, se dá očekávat s poněkud větší jistotou, než mimozemské rejdy na Marsu.

Podivné útvary na snímcích z Marsu.
U roveru Opportunity na Marsu je zřejmě živý organismus.  A ještě jednou k Marsu: dva pohledy na tutéž věc. I když ten druhý je zřejmě případem, kdy přání zvítězilo nad smyslem pro realitu.

Dokonalé klonování – jak prosté. Tohle je naprosto přelomový objev, ukazující, jak složité věci mohou mít naprosto jednoduché řešení – jenom na to přijít. Tahle mladičká Japonka právem patrně získá Nobelovu cenu.

 „Odhalil“ Edward Snowden Rusku celou pravdu o UFO? nemohli jsme vynechat ani odkaz na tuto zprávu. O její věrohodnosti ovšem hovoří její zdroj: otiskl jí web Hlas Ruska s odkazem na iránskou tiskovou agenturu Fars New Agency, která jí získala od whatdoesitmean.com. Podle Snowdena totiž nevládnou v USA lidé, ale mimozemšťané. No, někdy máme pocit, že nejen tam…

Teleportace a kvantový tunel v bance. Teleportace pomocí kvantového přenosu? Půjde to vůbec? Těšíme se.

Voynichův rukopis napsali zřejmě Aztékové. Trošku divoká teorie, že …  Faksimile Voynichova rukopisu, s obsáhlou úvodní studií Dr. Jitky Lenkové, vyšla u nás v nakladatelství CAD Press, tam se jistě dozvíte mnohem více o této zřejmě nejtajemnější knize v české historii.

Nehledáme planety s mimozemským životem špatně? Konečně si někdo uvědomil, že nejsme centrem vesmíru a že ani náš život nemusí být tou nejdokonalejší variantou.

Muže na Žižkově navštívili mimozemšťané: Zavolal na ně policisty! Toto je sice úsměvná záležitost, ale příčin může mít více. kromě toho, že muž mohl být opilý, nebo pod vlivem drog, mohl mít i některou z forem schizofrenie, ale také může v takových případech jít o spánkovou poruchu, která může zřejmě stát za mnohými případy tzv. blízkých setkání. A to ještě nebyla řeč možných poruchách mozku vyvolaných např. silným elektrickým nebo elektromagnetickým polem.

5. vesmírný týden 2014. Přehled událostí na obloze od 27. 1. do 2. 2.

6. vesmírný týden 2014 Přehled událostí na obloze od 3. 2. do 9. 2.

Přednášky:

Čeljabinský meteorit rok poté

20. 2. 2014  18.00 hod
Hvězdárna na Písečném vrchu, Teplice

V pátek 15. února 2013 vlétla nad ruským městem Čeljabinsk do zemské atmosféry za poměrně dramatických okolností malá planetka. Jedná se o největší zaznamenaný objekt, který zasáhl Zemi od pádu tzv. Tunguzského meteoritu v roce 1908. Není tedy divu, že čeljabinská událost, při níž bylo lehce zraněno více než 1000 lidí a která byla díky stovkám videozáznamů a dalších dat dobře zdokumentovaná, vyvolala celosvětovou pozornost. Planetka vlivem tření o zemskou atmosféru ve výšce explodovala a její trosky pokryly širokou oblast v okolí měst Čeljabinsk a Čebarkul. Odkud k nám toto těleso přilétlo, jak bylo původně velké a co dalšího se o něm a okolnostech jeho pádu podařilo zjistit? Do výzkumu se zapojili i čeští astronomové. Jeden z nich, RNDr. Jiří Borovička CSc z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, ve své přednášce shrne všechny podstatné poznatky, které se za rok zkoumání o čeljabinské události podařilo získat.

Setkání Café Nobel se v Teplicích konají každý třetí čtvrtek v měsíci od 18.00, a to na hvězdárně na Písečném vrchu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*