Identifikace UFO: Schizofrenie

Schizophrenia_PET_scan

Schizofrenie je závažné psychické onemocnění, které se projevuje zkresleným vnímáním reality, rozpadem myšlení i změnami sociálního chování. Afekty jsou buď nepřiměřené, nebo naopak otupělé. Schizofrenie se může u člověka projevovat zpočátku skrytě a velmi zvolna se rozvíjet. Je to nemoc, způsobená anatomickými a chemickými změnami v mozku. Nepostihuje inteligenci nemocného, proto citové strádání, posměch a nepochopení okolí jen problémy schizofrenika prohlubují a ten se vyděluje ze společnosti.

 

5.4.3. Schizofrenie

Schizofrenie je jednou z prvních duševních poruch, které byly v historii popsány. Zmínky o ní jsou již v hebrejské bibli, odkud také pochází zlidovělý název této nemoci „mešuge“. Dnes víme sice o této nemoci mnohem více, její příčiny však nejsou přesně definovány. Soudí se, že největší podíl na nemoci má zvýšená tvorba neurotransmiteru dopaminu a hypersenzivita dopaminových D2 receptorů. Léčba této nemoci není jednoduchá, používají se především léčiva ze skupiny antipsychotik, v závažnějších případech i ECT, tedy elektrokonvulzivní terapie.

Schizofrenie není jednolité, vždy stejné onemocnění. Existuje mnoho různých druhů s různými projevy. Ty nejzákladnější jsou:

 • Paranoidní schizofrenie se vyznačuje trvalými bludy, které jsou provázeny halucinacemi. Je nejčastějším a nejznámějším druhem tohoto onemocnění.
 • Hebefrenní schizofrenie se vyskytuje u nejčastěji kolem 20.roku věku. Projevuje se afektivními změnami nálady, nepředvídatelným a neodpovědným jednáním, přičemž bludy a halucinace jsou útržkovité .
 • Katatonní schizofrenie je charakteristická především narušením motoriky nemocného, kdy postižený např. náhle zaujímá nezvyklé a nepřirozené polohy v nichž setrvává i několik hodin či dnů. Provází jí spíše snové či scénické halucinace.
 • Reziduální schizofrenie – chronické stádium ve vývoji schizofrenních nemocí
 • Schizophrenia simplex – schizofrenní porucha s pozvolným vývojem podivností v chování, provázená naprostým uzavřením se do sebe, nicotou v prožívání a obecnou negací.

K hlavním příznakům schizofrenie patří:

 • Bludy (nevyvratitelná přesvědčení)
 • Halucinace (smyslové vjemy nezakládající se na realitě)
 • Dezorganizace myšlení
 • Zvláštní nebo katatonní chování
 • Negativní příznaky (neschopnost emocí, ochuzení vůle)
 • Sociální stažení (nedůvěra k okolí, stihoman)

Z hlediska ufologie jsou nejdůležitějším příznakem různé druhy halucinací, tedy vjemů bez existujícího reálného podkladu. Nemocný obvykle není schopen rozlišit mezi realitou a tímto nepříjemným projevem nemoci. Znalost různých druhů halucinací nám někdy může přiblížit, co je příčinou neobvyklých jevů, hlášených takto nemocným člověkem. Halucinace mohou být tyto:

 • akustické (nejčastější) – buď jednoduché (pískání, tóny, rány), nebo složité (hlasy)
 • optické (vizuální) –  buď jednoduché (skvrny, záblesky světla), nebo složité (postavy, zvířata, krajiny, autoskopické v nichž člověk vidí sám sebe a různé další vize)
 • tělové, které se dále dělí na
  • taktilní (dotyky po těle, svědění)
  • cenestické (orgánové, mj. sem patří i falešné těhotesntví)
  • pohybové (dojem pohybu)
  • verbálně motorické (člověk má pocit, že někdo hovoří jeho ústy)
  • graficko-motorické (někdo ovládá jeho ruku a píše)
  • chuťové a čichové halucinace
 • intrapsychické halucinace (pocit že někdo nemocnému vkládá nebo naopak bere z mozku myšlenky)
 • inadekvátní (pocit, že vjemy jsou zprostředkovány jiným orgánem, např. že nemocný vidí ústy)
 • negativní (nemocný nevnímá, co ve skutečnosti existuje)
 • hypnagonní (při usínání, kdy je nemocný neumí odlišit od snů)

2008.07.20.02-ZP-Praha 6 Liboc
Byla noc. Už jsem pomalu usínal, když náhle jsem ucítil v zátylku za hlavou jemné bzučení, jako bych byl na něco napojen a dělalo mě to strnulým. Pomalu jsem se probral a viděl jemné žluté světýlko zhruba metr a půl od mojí postele. Probral jsem se a nic jsem neviděl. Světýlko zmizelo. Znova jsem začínal usínat když najednou opět tentokrát silný pocit v zátylku takového brnění a zničeho nic se objevil žlutý paprsek vedle postele zhruba 40 – 50 cm od mně. Byl široký asi 50 cm a vysoký zhruba dva metry. Nezmohl jsem se v danou chvíli vůbec k ničemu, jen jsem němě zíral. Připomínalo mi to teleport, mělo to i takový dutý drnčivý zvuk jako by to bylo něčím napájeno, nějakou energií. Najednou se z tohoto paprsku vysunula ruka. Byla bílá, spíše tenká se špičatými dlouhými prsty, jemně zářila, zřejmě od světla daného paprsku. Prsty visely svisle dolů. Natáhla se nad dolní polovinu mého těla a udělala pohyb jako by mnula prsty o sebe. Poté zmizela zpět v paprsku, který vzápětí zmizel také. Celé to mohlo trvat zhruba 25 až 30 vteřin. Musím podotknout, že jsem v danou chvíli nespal! Nevěděl jsem, co si mám o tom myslet. Taky jsem se podíval na hodinky. Bylo něco po půlnoci.
Následné měsíce se mi zdálo, že jakoby telepaticky s někým komunikuji. Slyšel jsem hlasy, které se mnou mluví.“

Z komunikace se svědkem pak dále vyplynulo, že svěděk měl již 3 měsíce před zážitkem a asi 10 měsíců po něm pocit, že občas vnímá (ne slyší) hlasy, které mluví. Přestaly po odstěhování ze starého bytu. Jednu dobu se mu zdálo, jako by na něj reagovali lidé v televizi. Svědek byl kvůli tomuto zážitku u psychiatra. Ten se zmínil o možném projevu schizofrenie a předepsal mu farmakologickou léčbu.

Další informace naleznete zde:

Schizofrenie
Schizofrenie, poruchy schizotypální a poruchy s bludy
Typy schizofrenie
Schizofrenie, psychóza a duševní onemocnění

Čtěte také další díly seriálu.

4 komentáře na “Identifikace UFO: Schizofrenie”

 1. Co to ma znamenat? Proc zde pisete o schizofrenii? Chcete snad tim naznacit, ze vsichni co neco videli, nebo zazili jsou nemocni??? Bude asi pravda to, co se o vas rika. Vy nechcete badat o ufo, jste tu jen proto, abyste mapovali situaci pro armadu a vyvraceli jasna ufo, neni to tak? Je to jasne z toho co pisete, vzdycky hledate nejake vysvetleni, nikdy nepriznate, ze by mohlo hit o mimozemskou vec. Nevim, co jste tou vypovedi chteli rict, nevim ani, jestli je clanek zamerne smysleny, nebo vam ho nekdo napsal, a ten dotycny to udel nebo se mu to jen zdalo, a kdyz neco nevim, tak proste nevim a proto ani nemohu udelat zadny zaver. Ono je jednoduche kazdeho hned oznacit za blazna a dat mu prasky, ze pane psychiatr? Potom se nemuzeme divit, ze mnoho a mnoho lidi, i kdyz neco zvlastniho videli, tak se o tom boji mluvit !

  1. Pavel Miškovský

   Dobrý den, jistě jste si všiml, že seriál má celou řadu dílů (viz http://www.projektzare.cz/category/special-ufo/) a mapuje to, co svědkové mylně považují za UFO. Pokud si projdete naše stránky, zjistíte, že je zhruba pět procent případů, které se nedají spolehlivě identifikovat a na které je možné uplatnit jednu z mnoha teorií, co se za UFO může skrývat. My ani jednu z nich neupřednostňujeme.

 2. Např. halucinace bývají velmi přesvědčivé a jeví se naprosto reálné – člověk opravdu nemocný je považuje za skutečnost. Proto se musí počítat i s touto možností. Bohužel, v posledních českých televizních dokumentech několik opravdu nemocných vystupovalo. Je to škoda, protože v tom balastu se ztrácejí věrohodná svědectví.
  Doporučuji R vrátit se k filmu Čistá duše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*