UFO poblíž Doupova

ilustračníPokud se nezávisle na sobě ozve více svědků stejného jevu, nejenže prudce stoupá věrohodnost svědectví jako takového. Především se zlepšují možnosti ufologů vystopovat, kde se objekt přesně pohyboval, z různých pohledů lze lépe určit jeho vzhled a v ideálním případě také jeho přibližné rozměry a vzdálenost. Přesto občas dochází k tomu, že i takto dobře dokumentované pozorování nemají jasné vysvětlení. Je to i v případě neznámého objektu, pozorovaného u Vilémova a Čejkovic na Chomutovsku.

2013.06.20.02-UFO-Vilémov

Datum pozorování : 2013.06.20
Čas pozorování : 22.40 – 23.10
Doba pozorování : cca 10 min
Lokalita: cesta Vilémov – Chotěbudice
Směr pozorování: Z
Směr letu Odkud: Z
Směr letu Kam: V
Výška (°): min.: 15°
Výška (°): max.: 30°
Tvar: koule/kruh
Zvuky: NE
Počet objektů 1
Barva: shluk červených a zelených světel tvořících kouli
Velikost úhlová(°) asi tak 2x – 3x měsíc v úplňku
Pohyb: jiný
Objevil: zpoza obzoru
Zmizel: zhasnutím
Počasí: silný vítr, blížící se bouřka
Způsob pozorování: pouhým okem
Pocity: zvědavost
Celkem (Svědků): 0
Svědci muži(Počet):
Svědci ženy(Počet):
Svědci děti(Počet):
Popis: V noci při výjezdu autam z obce Vilémov byl celý kraj ozářený silným světlem – od západu se blížila směrem na východ silná bouřka, foukal silný vítr – spatřil jsem jasnou velkou světelnou kouli tvořenou množstvím jasně červenými a zelenými světly ve vzdálenosti odhaduji tak 2 – 3 km – koule pomalu rotovala zleva do prava a pomalu se sunula směrem na východ – zastavil jsem a pokusil jsem se celý úkaz natočit na video v telefonu, ale to se mě bohužel nepodařilo – posléze světla postupně zhasínala, nakonec svítila jen červená světla a i to postupně zhasínala.
Směrem na západ, tedy směrem pozorování je vojenský prostor Doupov. Ve dne jsem pozorovánim dalekohledem nenašel nic co by nasvědčovalo nějakému zařízení, které by vydávalo světla, nebo na kterém by mohla být světla umístěna.
Můj názor – nějaká fata morgána * je to možné???

Doplnění údajů:

Světla neměnila barvu. Světla pokud si mohu vzpomenou nějak pravidelně neblikala. Svítila pouze zeleně a červeně. Světla svítila stále a postupně zhasínala. Celý objekt rotoval.
Objekt ke mě – tedy k silnici z obce Vilémov do obce Chotěbudice nedoletě pokud svítil. Objekt se ale buď přibližoval, a nebo zvětšoval. Byl opravdu silný vítr. Byla bouřka. Tedy jako svítící objekt tuto silnici v čase kdy jsem tam já byl, nepřeletěl.
Nákres se pokusím zhotovit do mapy.
Mluvil jsem ještě se starostou obce Vilémov – panem Kreuzem, se kterým jsem následující den po úkazu tlf hovořil a který mě říkal, že se mu o tom také někdo zmiňoval. Přislíbil mě, že pospytuje paměť a že se lidí poptá. tak uvidíme. 

001

 

Další upřesnění vzhledu objektu:

Představte si prostě kouli, která je tvořena jednotlivými červenými a zelenými světly. Odhaduji asi tak stejný poměr zelených a červených světel. Světla se otáčela po obvodu – rotovala. Světla měla vysokou intenzitu svícení. Buď se to zvětšovalo, nebo přibližovalo. Neumím si představit, jak by to bylo napájené, když to bylo v pohybu. Bylo osvětlené opravdu široké okolí. Byla do toho bouřka a silný vítr. Vítr fičel proti směru šipek na mém neumělém nákresu v mapě. Kdyby se to pohybovalo s větrem, tak by mě to v mžiku přeletělo. Světla postupně nepravidelně zhasínala. Nakonec svítila jen hrstka červených světel. To už ale byla bouřka v plném tempu. Déšť a vítr mě zahnal do auta. Když jsem odjížděl, tak to postupně zhasínalo. Já jsem to pozoroval, odhaduji tak 10 min venku z auta na silnici, pk ještě asi 10 min v autě, celé to co jsem tak pozoroval já mohlo trvat asi 25-30 min. Nevím jak to začalo, ale když jsem přijíždel autem z obce Vintířov, přes Radonice do Vilémova, tak jsem nic nepozoroval. Takže předpokládám, že to začalo svítit náhle a najednou během mého průjezdu obcí Vilémov a při výjezdu z Obce Vilémov na Chotěbudice. Bezprostředně za obcí je cesta do kopce, pak následuje rovinka a jak jsem vyjel na tuto rovinku, tak byl osvětlený celý kraj. Až jsem se lekl a přikrčil se do sedadla v autě. Vidím to jako dnes. V první chvíli jsem se lekl a přemýšlel jsem co se to na mě řítí. Světlo bylo opravdu silné. Pak nastal boj s mým telefonem. Ten parchant šel do stávky. Jak jsem byl rozrušený – má to dotykový display, nechtěl fungovat. Ani video, ani fotky. Tak jsem to vzdal a jen jsem na to zíral.
Ještě je možnost. že to svítilo už když jsem přijížděl z Radonic do Vilémova a protože mezi Radonicema a Mašťovem je zvýšený pás (kopec), nemusel jsem nic vidět.

2013.06.20.01-UFO-Čejkovice

Datum pozorování : 20.6 2013

Čas pozorování : 23:15—23:20
Doba pozorování : 5-10min
Lokalita: Čejkovice okres Chomutov,z rodinného domu
Směr pozorování: J
Směr letu Odkud: J
Směr letu Kam: J
Výška (°): min.: 0st.
Výška (°): max.:
Tvar: ovál/elipsa
Zvuky:
Počet objektů 8-12
Barva: rudě červená,měnící v zelenou
Velikost úhlová(°) pokud by se jednalo o měsíc v úplňku tak v této vzdálenosti by se vešel 5krát
Pohyb: nehybný
Objevil: zpoza obzoru
Zmizel: zhasnutím
Počasí: bouřka
Způsob pozorování: pouhým okem
Pocity: strach
Celkem (Svědků): 2
Svědci muži(Počet): 1
Svědci ženy(Počet): 1
Svědci děti(Počet):
Popis: Syn mě probudil ať se jdu podívat z okna nad obzorem byl velký oválný útvar složený z různých světelných bodů silná oslňující rudá záře, pulsující a na krajích se rozsvěcela zelená, začínala bouřka, rozsvěcela se celá obloha, při velkém blesku najednou objekt zhasl jako když vypnete světlo, syna probudil nějaký zvuk já slyšela jakoby syčení, ale to nevím zda má souvislost, několik příhod již bylo a vím že toto je něco co neznáme od mala se s tím setkávám a nebojím se o tom mluvit vím že tu něco je a jsem ráda za každou zkušenost.

Svědkyně z druhého pozorování se nám po ohlášení jevu již bohužel neozvala. Přesto se dá z obou hlášení zhruba vystopovat trasa, kudy se neznámý objekt zřejmě pohyboval. Dá se předpokládat, že nesvítil stále stejnou intenzitou protože při prvním pozorování z Vilémova zhasl ještě dříve, než se ke svědkovi přiblížil a přelétl jej. Pak jej opět již svítící spatřila paní v Čejkovicích. Pak objekt najednou zhasl.

trasa objektuPředpokládaná trasa neznámého objektu

Jelikož je patrné, že objekt letěl směrem od vojenského újezdu Hradiště, podali jsme tam dotaz, zda v tu dobu neprobíhalo nějaké cvičení nebo činnost, se kterou by mohl tento jev souviset. Odpověď jsme zatím nedostali.

Vyzýváme také čtenáře tohoto webu k pomoci při pátrání po původu tohoto zajímavého pozorování. Viděli jste někdy něco podobného? Neznáte někoho z této oblasti, kdo by mohl také tento jev pozorovat? Ozvěte se nám!

 

 

 

 

 

9 komentářů na “UFO poblíž Doupova”

 1. Nejsou to náhodou ty světelné efekty vznikající úmyslným svícením nejčastěji silných halogenových lamp do mraků.
  A to zhasnutí při blesků mohlo být, když díky blesku prostě vypadla dodávka elektrického proudu – po úderu blesku – za bouřky se to prostě stává jako ten výpadek proudu.

 2. Diskotéková světla, využívající odrazu od spodní vrstvy oblačnosti, jsme prakticky vyloučili. Podle popisů totiž šlo o ostře ohraničená světla, v jednom případě pohybující se jedním směrem a v druhém nehybná. Odrazy světel na mracích jsou vždycky rozmlžené. Spíše jsme uvažovali o RC modelu s LED osvětlením, ale při zjištění, že patrně stejný objekt ulétl několikakilometrovou vzdálenost, jsme tuto myšlenku také zavrhli.

 3. Lenka Holatová

  Dobrý den, jsem z Brna a dost se zajímám o UFO. Mám krásný výhled z bytu na celé Brno. V loňském roce před vánocemi jsme byly se sestrou na balkoně a upoutaly nás podivně jemně barevně blikající koule nad Špilberkem. Dívaly jsme se na to normálním dalekohledem. Bylo to barevné, nic víc jsme nerozeznaly. Měnilo to pomalu místo a pak to zmizelo. Tenkrát jsem si povzdechla, že bych potřebovala hvězdářský dalekohled. No a skutečně jsem ho našla pod stromečkem.
  Dne 11.3. 14 jsem koukala dalekohledem na měsíc a pak jsem na chvilku přestala a přemýšlela na kterou hvězdu se podívám. A jak se tak dívám na oblohu, vidím na západě ale blíž k nám zase tu barevnou kouli. Stála na místě. Nejdřív jsem popadla běžný dalekohled, protože v teleskopu jsem měla silnou čočku, a vidím jako by to byl kulatý obláček a v tom se kmitají barvy ale ne všelijak ale asi tak jako plamínek u svíčky. Nevím jak to popsat. Rychle jsem šla vyměnit čočku ale pak už jsem nic neviděla.
  Dnes jsem si listovala v mém oblíbeném časopisu Enigma a tam jsem se náhodou dověděla o projektu Záře. Tak jsem se na to podívala do počítače a zdála se mi tato událost stejná jako v jednom článku z ledna 2014. Chtěla jsem se s někým podělit o tento zážitek, protože je to ve mě a cítím se nespokojená že nevím co jsem viděla. S pozdravem Lenka

  1. Prepáčte mi Lenka, ale ten Váš popis, že to „byl kulatý obláček a v tom se kmitají barvy ale ne všelijak ale asi tak jako plamínek u svíčky“ mi hlavne s tým plamienkom u sviečky pripomína popis lietajúceho lampióna prianí šťastia.

   1. Lenka Holatová

    No, abych řekla pravdu, tak mě to taky napadlo. Ale přesto to mělo blízko k tomu modelovému vyobrazení na počítači. Už na to nebudu myslet ale jak něco podobného uvidím, budu na to připravena. Blíží se moje narozeniny a tak si budu muset povzdychnout, že bych potřebovala k tomu teleskopu fotoaparát. Přesto Vám moc děkuji za odpověď a jak něco bude, určitě dám vědět. Ale ještě dodám, proč ten objekt stál na jednom místě? Kdyby to byl ten balonek, tak by se asi pohyboval ne? I když jsem si slíbila že na to nebudu myslet, tak mě to nějak nejde. Lenka

    1. Pohyb vypustenbého lietajúceho lampiónu závisí od vetra, ale ak dobre viem, tak vietor fúka stále, aj keď len minimálne. Také niečo ako úplné bezvetrie vraj neexistuje. Vietor fúka stále, aj keď len ledva že badateľne a z toho dôvodu je pravdepodobne nemožné to, aby vypustený lietajúci lampión prianí šťastia bezhybne stál na jednom mieste. Lenka, prosím Vás, skúste ten Vami pozorovaný objekt porovnať aj s počítačovou animáciou, ktorá sa nachádza na tejto webovej stránke: http://www.projektzare.cz/ufo-pobliz-doupova-2/aktualne/. Bolo to to isté alebo tomu niečo podobné? A ešte niečo, pre každý prípad prosím pravdivo vyplňte, skontrolujte správnosť a nakoniec kliknutím do „Odeslat“(dole vľavo) odošlite tento formulárový dotazník: http://www.projektzare.cz/pozorovali-jste-ufo/hlaseni-o-pozorovani-ufo/. Ďakujeme.

   2. Lenka Holatová

    Dobrý den, porovnala jsem si počítačový obrázek z Doupova a je to tomu hodně podobné. Jen ten pohyb těch barev nemohu s určitostí popsat, hledala jsem tehdy správný výraz a tak jsem řekla že to bylo jako plamínek od svíčky. Ale když nad tím přemýšlím a vybavuji si ten objekt, tak to spíš tak nějak kmitalo a barvy se přemísťovaly v rámci té pomyslné koule. Bohužel a je mi to moc líto, víc líp to nedokážu popsat. Sama bych ráda věděla co to tehdy bylo. S určitostí teď budu častěji sledovat noční oblohu.Asi jsem Vám moc nepomohla ale zajímalo by mě, jestli tento objekt někdo zahlédl z Brna a okolí. V nejbližší době si koupím k teleskopu foťák a budu připravena. Moc Vás zdravím a děkuji za zájem. Lenka

   3. Prepacte ale tuto ide dobre a ocividne o zbabranie a hanobenie skutocnych javou UFO.Taketo divadlo si urobim Doma na zahrade a budem si pri Tom opekat Klobasky.Ako sory UFO su vzacne ukazy a dokazi o inych civilizaciach a niekto si s toho roby sou.Prepacte videl som veci na vlasne oci a viem veci o ktorych sa nikomu ani nesnivalo ale toto divadielko tam nepatri je to 1 a 100 ked to mam posudit dakujem za pozornost a pardon tu Gramatiku….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*