Aktuality 1. a 2. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Novinky:

V neděli 5. ledna 2014 zemřel v časných ranních hodinách Doc. RNDr. Josip Kleczek, DrSc., vědecký pracovník Astronomického ústavu AV ČR, čestný člen České astronomické společnosti a dvojnásobný držitel ceny Littera Astronomica. Mnozí z nás četli jeho knihy o Slunci a vesmíru a nebo ho měli možnost vidět osobně na některé z jeho nesčetných přednášek. Byl velkou osobností ve světě vědy a bude dál žít v našich vzpomínkách. Byl to skvělý člověk i vědec a celý Projekt Záře by se s ním tímto chtěl rozloučit, ať mu Slunce svítí na jeho další cestu.

Zajímavosti na webu:

Letiště v Brémách přerušilo provoz kvůli UFO. Upoutalo nás, že mluvčí letiště správně použil termín UFO. Dosti podobný případ se odehrál i v Čechách v roce 1992, kdy vojenské radary zaznamenaly objekt, který nedokázaly opticky identifikovat ani vyslané stíhačky, ani vrtulník.

Geologové objevili další možný zdroj UFO. O této teorii se diskutuje již několik desítek let a elektricky nabité plazma, vytvořené piezoelektrickým jevem při tektonické činnosti, může zřejmě za některé jevy pozorované jako UFO.

Výzkum temné hmoty bude muset zvážit exotické možnosti (anglicky). Experimenty, které měly odhalit podstatu temné hmoty se pomalu blíží ke svému konci a bohužel nic nezachytily. Vědci se proto budou muset přesunout k původně méně pravděpodobným kandidátům na částice temné hmoty než experimentálně hledané částice WIMPs and Axiony.

Obří skvrna na Slunci vyprovází slunečního fyzika Josipa Kleczka na jeho poslední cestě. Rozloučení s Josipem Kleczkem na webu astro.cz.

1. vesmírný týden 2014. Přehled událostí na obloze od 30. 12. 2013 do 5. 1. 2014

2. vesmírný týden 2014. Přehled událostí na obloze od 6. 1. do 12. 1.