Projekt Záře: Dvacet let na hraně…

Jak postupuje projekt Záře při řešení případů? Jaké to je pohybovat se na hraně mezi vědou a nevědou? S čím se za téměř dvacet let působení projektu jeho badatelé setkali? Poslechněte si krátký pořad Českého rozhlasu – Planetárium, ve kterém odpovídá vedoucí Záře Vladimír Šiška…

Přehrávejte ZDE.

4 komentáře na “Projekt Záře: Dvacet let na hraně…”

 1. Dobrý den pane Šiška,
  děkuji Vám za Vaše názory a Vaši práci. Je příjemné poslouchat člověka s dvacetiletou zkušeností v oboru. Sám bych se označil za skeptika stojícího poblíž hrany. S jevy o kterých mluvíte se setkávám často v podobě dotazů lidí – pozorovatelů. Nechci jim brát víru, nebo jejich fantazii, nechci je odhánět, ale souhlasně kývat nejde. Balonky mnoha lidem zamotaly hlavu. Tak někdy působím jako bořič iluzí, snažím se být šetrný.
  Přeji Vám hodně úspěchů při řešení záhad a „záhad“. K. Bejček

 2. Dobrý den. Ano, pan Bejček má bezpochyby pravdu, je třeba uvažovat střízlivým rozumem. Jaké mi tedy dáte vysvětlení k mému pozorování? Popis následovně:

  Dobrý den,

  Hned na samém začátku upozorňuji, že nehodlám žertovat ani nemíním někoho uvádět v omyl. Řídím se zdravým selským rozumem, mám technické vzdělání a jistý pojem o fyzice a možnostech a aspektech létání obecně. Přesto jsem přesvědčen, že to, co jsem dnes v noci viděl – a nejen já – spadá do kategorie, které se říká UFO.

  POPIS POZOROVÁNÍ:
  Těsně po půlnoci jsem dnes se svými rodinnými příslušníky pozoroval silvestrovský ohňostroj nad naším městem. Náhle jsme si všimli cca 10 min po půlnoci několika světelných objektů, které se velmi rychle pohybovaly ze směru cca jihozápadního (vpravo nad nimi svítila dolní část dobře viditelného souhvězdí Orion) ve směru severovýchodním, proletěly nám nad hlavami a zmizely dále za střechou domu, dále jsme je nemohli již pozorovat. Všechny objekty svítily jasně červeně, přičemž při pozorování některé budily dojem, že jsou protažené směrem k okrajům. Žádná poziční světla (jako je tomu u civilních letadel). Úhlová rychlost se jevila tak obrovská, že téměř vylučuji, že by se jednalo o rychlé vojenské stroje – stíhací letouny. Objekty se vždy postupně vynořovaly nad horizontem, většinou letěly ve skupinkách – největší skupina čítala 6 objektů. Celkem jsem se svou rodinou viděl odhadem 15-18 objektů. Objekty prolétaly (alespoň z mého úhlu to budilo ten dojem) přímo nad městem. Pozorovatelé ohňostroje v centru města, kde byl ohňostroj největší, tudíž nemuseli objekty zahlédnout. Jsem však přesvědčen, že pozorovatelů ohňostroje, kteří se nacházeli v okrajových oblastech města, bylo mnoho, a proto je vysoká pravděpodobnost, že jsme nebyli s mou rodinou zdaleka jedinými pozorovateli úkazů, které zde popisuji.

  Co se týká možnosti záměny s vysvětlitelnými úkazy, shrnuji:
  1. Vylučuji, že by se jednalo o civilní nebo vojenská letadla – absence pozičních světel, vysoká úhlová rychlost, barva objektů
  2. Vylučuji možnost záměny s fragmenty ohňostroje – všechny objekty letěly vysokou rychlostí jedním směrem a velmi dlouho (nemohlo se jednat o dlouho hořící světlice), pohybovaly se víceméně horizontálně a způsob pohybu automaticky vzbuzoval dojem, že jsou řízeny.
  3. Objekty se pohybovaly proti proudění vzduchu – kouř, vystupující z komína naproti, byl zcela větrem odkloněn, a to proti směru pohybu objektů

  1. Pane Valoušku, vysvětlení vašeho pozorování je celkem jednoduché. Podle popisu, který jste uvedl, jde zcela jistě o tzv. létající lampiony. Podrobně o nich píšeme zde: http://www.projektzare.cz/vyresene-pripady-ufo/flotila/ . Nenechte se zmýlit směrem větru, stává se velmi často, že v různé výšce fouká různým směrem (proto někdy lampiony i mění směr) a těsně nad členitějším terénem (v městské zástavbě) se často vitr stáči do různých směrů. V tomto případě je zcela jasné, že šlo o součást silvestrovské „zábavy“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*