Aktuality 45.týdne

Kometa Elenin se rozpadla. Co uvidíme na obloze? Oficiální prohlášení Bílého domu: „Neexistuje žádný věrohodný důkaz mimozemské přítomnosti na Zemi.“ Kosmická expedice se vrátila z Marsu.  Zemi hrozí mnohem menší nebezpečí od asteroidů, než se dosud soudilo. Sen všech kosmických konstruktérů je konečně alespoň na papíře.

 

Kometa Elenin se rozpadla

Dlouho očekávaný posel z vesmíru, kometa Elenin (C/2010 X1),  který podle některých „zvěstovatelů“ měl přinést na Zemi konečně tu opravdovou transformaci lidského pokolení,  konečně dorazil do blízzkosti Země a také Slunce. Místo očekávaných ohromných změn, který měl zničit materiální uspořádání našeho světa a vytvořit „jeden svět a jeden národ, který bude ovládat jedna síla“, se tento posel v blízkosti Slunce  rozpadl. Poslední pozorování astronomickými observatořemi potvrdila, že se nyní na jeho dráze pohybuje už jen nezřetelný oblak prachu. Inu: prach jsi a v prach se obrátíš!
Zdroj

Co uvidíme na obloze?

Na stránkách České astronomické společnosti najdete velmi podrobný přehled očekávaného dění na naší obloze v tomto týdnu.
Zdroj

Prohlášení Bílého domu

Letos v září vznikla z iniciativy fanoušků exopolitiky petice, která vyzývá prezidenta Spojených států, aby „úředně uznal mimozemskou přítomnost, spolupůsobící s lidskou rasou a aby okamžitě uvolnil do veřejné sféry všechny spisy ze všech agentur a vojenských služeb, vztahujících se k tomuto jevu.“ Tuto a následující petici podepsalo více než 17 tisíc lidí, zastávajících konspirační hypotézy o tajné spolupráci mimozemšťanů s vládními špičkami USA. Oficiální odpověď Bílého domu asi příznivce kospirací příliš nepotéší, najdete jí ZDE.

„Americká vláda nemá žádné důkazy o existenci života mimo Zemi, nebo, že mimozemšťané nás kontaktovali nebo kontaktovali člena lidského rodu,“ říká prohlášení podepsané Philem Larsonem, vědeckým a technologickým poradcem prezidenta USA Baracka Obamy.
Zdroj

Kosmická expedice se vrátila z Marsu

Kosmonauté vystoupili ze simulátoru kosmické lodi, která se ve skutečnosti nepohnula ani o centimetr, po 520 dnech simulovaného letu na Mars. V rámci možností zcela realistická simulace letu na Mars představovala 250 dní „letu k Marsu“,  30 dní „pobytu na Marsu“ a 240 dní „návratu na Zemi“.  Experimentu se zúčastnilo šest „kosmonautů“ z Ruska, Číny a Evropy.  Součástí byl i experiment Štola 88 (modelování uzavřeného biologického systému).
Zdroj

Zemi hrozí mnohem menší nebezpečí od asteroidů, než se dosud soudilo

NASA oznámila tuto zprávu po analýze pozorování kosmické observatoře WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), která sledovala tzv. blízkozemní asteroidy (tzv NEAs – tedy Near Earth Asteroid) od ledna 2010.   Předpokládaný počet 35  000 potencionálně nebezpečných asteroidů ze snížil na 19 500. Co je však nejdůležitější, že ty největší z nich s průměrem přes 1 km (tzv. zabijácké asteroidy) jsou zmapovány všechny. Je jich celkem 911 a žádný z nich Zemi v dohledné době neohrožuje.
Zdroj

Sen všech kosmických konstruktérů je konečně alespoň na papíře

Odborníci to nazývají zkratkou SSTO a znamená to „Na oběžnou dráhu na jeden zátah“ (Single Stage to Orbit).  V praxi to znamená vyrobit stroj, který by byl schopen odstartovat jako letadlo, dostat se na oběžnou dráhu kolem Země, tam vyložit náklad nebo kosmonauty, vrátit se jako raketoplán na Zemi a přistát na běžném letišti. Po natankování a zběžné kontrole by takový stroj mohl opakovaně vzlétat a přistávat.

Je jasné, že takový stroj bude vyžadovat revoluční řešení – a tím jsou právě hybridní motory, které by uměly využívat atmosférický kyslík. Proč jej tahat v nádržích, když během větší části cesty letí raketoplán v prostředí plném kyslíku? Nynější projekt Skylon proto navázal na starší britský projekt HOTOL (Horizontal Take-Off and Landing). Právě jeho motory Sabre, které by uměly využívat atmosférický kyslík během hypersonické rychlosti během letu atmosférou jsou klíčem k úspěchu. Však také již dříve byl o původní projekt HOTOL takový zájem.

4 komentáře na “Aktuality 45.týdne”

  1. a proč se peníze neinvestují do výtahu? Konstrukci, která je zakotvena v zemi a odstředivou silou ‚trčí‘ přímo k nebi.
    mit

    1. Já bych to upřesnil…za hranicemi možností naší techniky to určitě není. Spíš za hranicemi finančních možností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*