Opět nebeský had?

Když 24. května vynesla kosmická raketa Falcon 9 najednou šedesátku družic systému Starlink, zaznamenalo to několik pozorovatelů jako UFO. Pohybující se řetízek světel vypadal jako svítící had, nebo vláček na obloze. Obdobných jevů však můžeme na obloze spatřit více. Vysvětlení ale musíme hledat jinde.

 

Tentokrát šlo o dvě hlášení podivného jevu z Olomouce:

2019.08.17.02-UFO-Olomouc
Datum: 17.8.2019
Čas: 21:41 – 21:45
Lokalita: Olomouc, městská zástavba, panelák, 8 patro
Směr pozorování: JZ
Směr letu: JZ – S
Výška: 30° – 55°
Tvar: body
Počet objektů: 25 – 40
Barva: světlemodrá
Pohyb: rovnoměrný přímočarý
Počasí: spíše zataženo,bezvětří,klidný večer
Popis: Světla/body se pohybovaly jakoby v hejnu/formaci. Bylo vidět, že objekty letí každý zvlášť, protože se některé jakoby přibližovaly ke druhému, ale všechny sledovaly jeden směr. Jako kdyby po parkovišti jelo stejným směrem několik aut. Jako celek vytvářely objekty neurčitý tvar, spíše letěly v náhodném shluku.

2019.08.17.03-UFO-Olomouc
Datum: 17.8.2019
Čas: 21:45 – 22:15
Lokalita: Olomouc
Směr pozorování: JZ
Směr letu: JZ – SZ
Výška: přímo na obzoru
Tvar: body
Počet objektů: 80
Barva: bílá
Pohyb: rovnoměrný přímočarý
Počasí: oblačnost, bezvětří
Popis: Dlouhý pás světel v trojstupech. V první třetině uprostřed jedno světlo blikalo, pomalý pohyb, který vydával tlumený hluboký zvuk.

Doplnění (odpovědi na dotazy): 
– Objekt se pohyboval velmi pomalu
– Uvedený zvuk byl stejnoměrný, nebo šlo spíše o vrčení? Lze vyloučit, že by nesouvisel s něčím jiným? Zvuk byl velmi hluboký nezvykly slabě slyšitelný těžko popsatelný. Nikdy jsem se s takovým zvukem nesetkala.
– A k těm světlům – hvězdy jsou oproti tomu, co letělo nad námi, moc malé, všeobecně víc do žluta. Tato světla byla bílá a dobře viditelná a asi 2x větší jako hvězdy. Jev se mi nepovedlo vyfotit i když jsem se snažila – prostě to nešlo. Na objekt mě upozornila naše kočka (Ragdoll) která mě vyvolala ven na terasu. Kočka včera večer i dnes brzy ráno pořád pozorovala ten směr. Což nikdy nedělala.

Trochu zavádějící byl popis podivného zvuku, který si pozorovatelka dala dohromady s pozorovaným jevem na obloze. Ve skutečnosti s tímto jevem nesouvisel.

Zjistili jsme, že v tuto dobu nestartovala žádná kosmická technika, která by mohla způsobit takový jev na obloze. Zato však bylo velmi nápadné, že se všechny tyto bílé nebo namodralé světelné body pohybovaly ve směru větru.  V podezření byly známé létající lampiony, které se dnes vyrábí v mnoha různých barvách. Navíc se ukázalo, že právě v tento den probíhala v nedalekém Křelově akce s názvem Blackout, což je hudební festival slibující světelnou show a pyro efekty.

Zdálo by se, že vysvětlení je na dosah. Jenomže půlhodinové souvislé pozorování právě lampiony s maximálně 5-10 minutovou výdrží vyloučilo. O co tedy šlo? O nějakou světelnou show? Nebo drony?

Obě pozorování nakonec vysvětlila jedna krátká věta:

Dobrý den,
ty světle modré souvisle letící objekty nad Olomoucí ve velkém počtu, byly modré svítící balónky napuštěné heliem a vypuštěné na svatbě kamarádky. :-D

A tak jsme zase o jednu zkušenost bohatší. V tomto případě bylo použito zřejmě něco takového jako toto.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*