Identifikace UFO: Létající lampiony

Létající lampiony, nazývané také thajské lucerny či lampiony štěstí, jsou hračkou, která se k nám dostala z asijských zemí. Tam se v nich při různých oslavách nebo svátcích posílají přání, nebo se vypouští jen tak, pro štěstí. Letící lampiony se na obloze pohybují tichým letem a svítí nejčastěji oranžovým, ale i jinak barevným stálým světlem. Vypadají tak pro nezasvěcené velmi tajemně. Když se na české obloze začal tento jev vyskytovat stále častěji, nazývali jej ufologové pracovním názvem „flotila“.

4.1.5. Létající lampiony

Charakteristické znaky:                

– jeden nebo více objektů pohybujících se zhruba stejným směrem
– pohyb vždy ve směru větru
– plynulý pohyb
– nejčastěji oranžové světlo

Je to vlastně jednoduché, létající lampiony fungují stejně jako malé montgolfiéry. Obvykle se jedná o pytel z barevného impregnovaného papíru, na spodní straně vyztužený bambusovou štěpinou nebo drátem. Uprostřed spodní části je v drátěném očku upevněna tableta z hořlavého materiálu (piliny napuštěné voskem). Po rozbalení stačí tento výtvor rozvinout, správně postavit, zapálit tabletu a počkat až se lampion naplní horkým vzduchem.  Lampion se vznese poměrně rychle a vydrží ve vzduchu (podle velikosti) 5 až 15 minut. Po dohoření tablety lampion ještě ve vzduchu zhasne a spadne na zem.

Svítí stálým, někdy trochu mihotavým světlem, obvykle jasnějším než hvězdy na obloze. Lampiony se pohybují rovnoměrným přímým letem, někdy však nečekaně změní směr a kolébají se. Pohybují se samostatně a když jich je více, jejich formace se během letu mění. Vě tmě jsou velmi nápadné, všimne si jich obvykle mnoho lidí, budí pozornost svým tichým zjevem.

Létající lampiony jsou na obloze poměrně novým zjevem. Před rokem 2007 to byla prakticky neznámá věc, kterou snad praktikovaly malé skupinky asijských přistěhovalců. Jejich předchůdci však byli zaznamenáni o něco dříve: šlo o podomácku vyrobené mikrotenové pytlíky dole upevněné na křížku ze špejlí, na kterém byly malé dortové svíčky. Rozhodně nedoporučuji něco takového zkoušet! Takovéto zařízení je prakticky neřízená zápalná střela. Ostatně ani komerčně vyráběné lampiony nejsou stoprocentně bezpečné a přestože mají zhasínat ještě ve vzduchu, mají na svědomí už nejeden požár.

Předchůdce létajících lampionů – mikrotenový pytlík.

Zhruba od roku 2007 se létající lampiony začaly prodávat v České republice a jejich používání se masově rozšířilo. Nahrazují či doplňují ohňostroje, vypouští se ve velkém při různých oslavách i reklamních akcích. Jejich zjev ale stále ještě není příliš známý a mnoho lidí je při spatření nedokáže identifikovat. Hvězdárny i ufologové jsou od té doby zavaleni hlášeními o podivných svítících objektech, které se tiše pohybují po obloze. Někdy se zdá, že zhruba polovina národa se dobře baví vypouštěním lampionů, zatímco druhá polovina naprosto neví o co jde a považuje je za UFO. Naštěstí se zdá, že „lampionový boom“ již trochu polevil a informovaných lidí je více. Ostatně podobný „boom“ jsme již zažili s příchodem diskotékových světel promítaných na spodní stranu mraků, o nichž bude řeč ještě dále.

Podíl ohlášených lampionů (modrá) z celkového množství ohlášených UFO (zbývající označeny červeně).
* Rok 2012 je počítán pouze do začátku září.

Proč jsou vlastně létající lampiony pro neinformované lidi tak špatně identifikovatelné?
– Náhodní pozorovatelé jsou obvykle překvapeni občasnou změnou směru a manévrováním těchto objektů. Lehoučké lampiony jsou totiž hříčkou ve větru a ten nefouká pořád stejným směrem. Stoupající lampiony se dostávají do vrstev vzduchu, které se často pohybují odlišným směrem.
– Málokdo si uvědomuje, že zejména ve tmě dochází k velkým chybám při odhadu vzdáleností a velikosti. U objektu neznámé velikosti, nelze určit jeho vzdálenost a tím pádem ani jeho rychlost. Lidské oko obvykle ve tmě jasné objekty přeceňuje co se týká velikosti a rychlosti. Dojem rychlosti je pak obrovský. Když si myslíme, že se objekty pohybují např. kilometr daleko nadzvukovou rychlostí, ve skutečnosti se lampion pohybuje pár desítek metrů od pozorovatele rychlostí maximálně několik metrů za sekundu.
– Matoucí je i konec života létajícího přáníčka: Zhasnutí není úplně okamžité, obvykle světlo ještě zamihotá a lampion trochu změní dráhu. Výsledný dojem je, že lampion bleskově zmizel kdesi ve vesmíru.

Po zkušenostech s návalem hlášených UFO, z kterých se nakonec vyklubaly létající lampiony, jsme v projektu Záře uskutečnili několik experimentů, při kterých jsme lampiony vypustili a sledovali jejich chování a vzhled. Doporučuji každému zájemci o seriózní ufologii i pozorovateli, který je na pochybách, učinit totéž (samozřejmě při dodržení všech bezpečnostních podmínek uvedených v návodu).

Čtěte také další díly seriálu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*