Nebeský had?

Nad severočeským Libercem se objevilo cosi  jako světelná „šmouha“ či tmavý objekt hadovitého tvaru, pokrytý svítícími body. Protože se nám sešly již dvě pozorování, zdá se, že šlo o velmi nápadný jev. Pomůžete nám jej objasnit?

Aktualizace – nová svědectví!

 

2019.04.06.01-UFO-Liberec
Místo: centrum Liberce
Čas: 22:10 hod
Doba: max 5 minut

Popis: Na obloze nad Ještědem se objevila na první pohled světlá šmouha (asi jako mléčná dráha), při bližším pohledu je zjistili, že oblak či čára byl tvořen asi 50-70 objekty pohybujících se v řadě.. ne rovnoměrně, ale formace tvořila čáru.. Objekty vypadaly jako satelity viditelné běžně v noci.

2019.04.06.02-UFO-Liberec
Místo: Liberec, sídliště Broumovská
Čas: 22:23 – 22:35
Doba: 10 – 12 minut

Popis: 6.4.2019 ve 22:23 mi kamarádka povídá, podívej se nahoru, obloha se pohybuje. Byl to obrovský objekt,začínal za Vratislavicemi nad Nisou a končil nad polovinou Liberce, to je vzdálenost asi 10 km. Objekt měl tvar „hada“ dlouhého několik km a o průměru 1-2 km, a letěl ve výšce něco okolo 20 km, odhadem.Celý objekt byl pokrytý něčím jako „maskovacím systémem“ typu „Predátor – filmový mimozemšťan s maskováním které kopíruje okolní prostředí“. Objekt byl modro-černý pokrytý „jiskřičkami – hvězdy“, zkrátka vypadal jako noční obloha. Ale bylo jasně vidět že jde o napodobeninu oblohy, a mělo to pevný obrys. V přední části – na špičce bylo „jiskřiček“ nejvíce. Objekt nevydával absolutně žádný zvuk. Po jeho boku poletovali tři drobné objekty co vypadali jako další „jiskřičky hvězdy“, které po chvíli zmizely, vypadalo to jako by do objektu vletěly, jako do hangáru. Když byl objekt nad Libercem, tak zatočil a zamířil na jih. Jak se vzdaloval, stále více splýval s oblohou až úplně zmizel. Následně se objevily dvě stíhačky, hádám že to byly naše „Gripeny“ a letěly směrem za tím objektem. V televizi ani na internetu nic není. Chtěl bych se vás zeptat jestli jste neměli včera 6.4.2019 v noci hlášené pozorování?

2019.04.06.03-UFO-Vratislavice nad Nisou
Místo: Vratislavice nad Nisou
Čas: 22:00
Doba: 5 minut

Popis: Objekt tvaru hada se pohyboval od východu na západ. Bylo to několik bodů cca 30 a pohybovaly se stále ve stejném rozestupu a stejnou rychlostí, i stejným směrem. Nakonec se ve velké vzdálenosti ztratily na západu. Objekt jsme pozorovali cca 5 minut.

2019.04.06.04-UFO-Dalešice
Místo: Bítouchov-Dalešice, Bakov nad Jizerou
Čas: okolo 23:05
Doba: 3 minuty

Popis: Při večerním kouření z okna jsem zpozoroval jev, jakoby se hýbal kus – pás oblohy. Jelikož mám omezený výhled, zakrytý vysokými akáty, nemohu určit velikost objektu. Přišlo mi divné, jakoby objekt překrýval hvězdy a snažil se je napodobit. Letěl vysoko, okolo 8-10 km. Dokonce bych řekl, že se pohyboval v letové hladině pod leteckými linkami. Jsem fanoušek letectví a ten večer jsem neviděl žádné civilní letadlo (jsme v leteckém koridoru a letadel nad námi létá dost).

2019.04.06.05-UFO-Liberec
Místo: Liberec 6, bytová zástavba v centru na vršku Perštýnského kopce
Čas: 22:22 – 22:28
Doba: 6 minut

Popis: v noci dne 6. dubna 2019 jsem v čase okolo 22:25 (přesný čas zaznamenaný u fota v mobilu) pozoroval nad centrem Liberce pohybující se skupinu cca 50+ světelných objektů o různé svítivosti, tvořící dlouhý světelný pás. Nejprve jsem si všiml jednoho bodu, který mi evokoval prolétající ISS (něco jako průzkumný předvoj). Avšak po natočení směrem na východ jsem uviděl dlouhou skupinu (jakýsi řetěz) svítících objektů letících poměrně rychle (asi jako rychlost prolétajícího letadla) směrem ke mě (k nadhlavníku) a dále na východ. Formace připomínala dlouhého, nijak extra uspořádaného hada (žádné pravidelné formace, jako např. u vojenských letek).
Po cca 2-3 min když jsem se vzpamatoval a uvědomil si, že sleduji něco těžko vysvětlitelného, běžel jsem domů ze zahrady pro mobil (max. 30 sec), abych to vyfotil. Fotka je bohužel téměř černá, nic moc neobsahuje. V té chvíli se již řetěz objektů natáhl na téměř celý můj viditelný výsek oblohy a jal jsem se v rychlosti počítat jejich počet. Napočítal jsem cca 50 světelných objektů, které se tedy ve výsledku pohybovaly jedním směrem (od V na Z), avšak bylo vidět i drobné „úhybné“ manévry těchto svět. bodů v rámci zaujaté „formace“. Ne všechny body svítily stejnou intenzitou, bylo tušit mnohem více drobných málo viditelných objektů uvnitř formace, které nejsou zahrnuty v mém odhadovaném počtu 50+. Během celého přeletu jsem nezaznamenal žádný zvuk, který by mohl pocházet od těchto letících objektů. Celá formace (stejně jako byla započata jedním „průzkumným objektem“ který byl cca o 1 min napřed), končila dvěma zářícími „strážci“, kteří byly za formací lehce opožděni. Zároveň ve chvíli, kdy se hlavní formace ztrácela za překážkou/domem, pozoroval jsem další 2-3 stejné světelné objekty objekty, letící stejným směrem, avšak ne ve stejné linii jako hlavní formace, nýbrž byly cca o 15 st. vychýleny směre na sever. Zapomněl jsem zmínit, že objekty svítily nepřetržitě stejnou intenzitou (žádné blikání, či pohasínání). Jejich výšku těžkou odhadovat, avšak „viditelně“ nízko zcela určitě nebyly, neboť v Liberci nám k obloze o víkendu svítí jakýsi světelný kužel, který má velkou intenzitu a tyto objekty „osvětloval“, bez tíženého viditelného efektu.
Ještě jsem zapomněl poznamenat, že po průletu této formace jsem téměř okamžitě pozoroval nejspíše dvě (asi vojenská) letadla letící naprosto shodným směrem. Usuzuji tak podle jejich rychlosti, hluku a blikajících světel. Připadalo mi také, že tyto „letadla“ letí v mnohem menší výšce a celý „konvoj“ (proná)sledují. Uff.

*****

O co mohlo jít? Hromadné vypouštění lampionů štěstí? Promítání na oblohu? Něco jiného? Zaregistroval někdo přelet stíhaček nad Libercem? Ozvěte se nám

 14 komentářů k článku Nebeský had?

 1. Vladimír napsal:

  Ad Jiří: Ano, hejno ptáků je jedna z možností vysvětlení…zatím.
  Omlouvám se, zapomněl jsem pod článkem odblokovat povolení komentářů.

 2. Jaroslav napsal:

  Hejno ptáků to určitě nebylo (asi v noci a na hlavě měli baterky, aby nezabloudili – vím, co jsem viděl) . Byl to pevný objekt, co napodobuje noční oblohu.

  • Jiří napsal:

   Vzadnem pripade nezpochybnuji Vase tvrzeni…Ja to nevidel…a tak trosku Vam to i zavidim..
   Jen sem to polozil jako otazku..

 3. Vladimír napsal:

  Existuje mnoho druhů ptáků, kteří létají v noci, např. divoké husy, rorýsi, lelkové atd. A mnohokrát se stalo, že byli pozorování a nerozpoznáni, tedy hlášeni jako UFO. Stačí, že přeletí nad městským osvětlením, které bohužel svítí i nahoru. A ptáci osvětlení sodíkovými výbojkami vypadají fakt tajemně :) Ale případ je zatím otevřen a zatím nevím, k jakým závěrům nakonec dojdeme.

  • Jaroslav napsal:

   Vím, že lítají ptáci v hejnech a v noci. Bydlím na vesnici a město mám na jižní straně dostatečně daleko (z pohledu pozorování za sebou). Tohle byl opravdu pevný objekt – s odstupem času – skoro to vypadalo jako takové prodloužené (a to velmi hodně) TR3B letící cca v 8 – 10 km, ale bez toho jednoho středního světla (zde bylo více jak 20 zářících bodů různé intenzity). A ještě jedna věc. Už týden jsem se nevyspal – mám divné sny spojené s touto událostí. A není to příjemný.

 4. rusty napsal:

  to je nejaky moc dokonaly, nedal si jen nekdo praci se sesmolenim peti historek?

 5. Vladimír napsal:

  to Jaroslav: Bereme vaše poznámky v úvahu a díky za každý detail. TR3B je bohužel jen výmysl konspirátorů, bylo by fajn, kdyby takový letoun existoval.
  to Rusty: To nás podezíráte neprávem, my si historky nevymýšlíme. Nebo si myslíte, že si někdo zřídil pět různých emailových adres, aby nám poslal pět historek?

  • rusty napsal:

   Vás rozhodně nepodezírám, sleduju Záři už roky a vážím si vaší práce. Ano, pět emailových adres rozhodně není problém. Neoznačuju tenhle případ za fake, jen jsem obezřetnej. Jak říkám, je to moc velká bomba:).

 6. Petr napsal:

  Tak dnes je tomu týden a nad Libercem se již nic neobjevilo. Akorát od minulé soboty létají nad Libercem každou noc a každou hodinu dvě stíhačky, asi „Gripeny“. Prolétnou nad městem a zase zmizí. To až do minulého týdne nebylo zrovna běžné, stíhačky nad Libercem doposud opravdu nelétali. Kromě plánovaných leteckých dnů apod.. Jinak o astronomii, kosmonautiku a letectví se zajímám už 24 roků a něco málo o tom vím. Také mám veliký hvězdářský dalekohled za cca 70tis., takže noční oblohu znám dobře. Ale to co jsem viděl na ni opravdu nepatří. A nebyli to žádné balónky štěstí, laser, ptáci, atmosférický jev, kometa ani padající hvězda. Jsem velice rád že nejsem jediný kdo to viděl. Ale nákres raději zasílat nebudu,všichni by si mysleli že jsem se zbláznil nebo si dělám srandu. Ale vím co jsem viděl. Zajímalo by mě co by odpověděla armáda na otázku co ten večer sledovali, a proč od té doby pravidelně každou noc hlídkují nad Libercem a okolím? A proč o tom není nic v TV ani na Netu? Když prolétá kolem země kometa která není lidským okem téměř vidět, tak to hlásí všechny TV stanice několikrát denně ale tentokrát nic. Zvláštní.

  • Dr.Bombay napsal:

   Osobne bych se primlouval za to, abyste zaslal i ten nakres :-) Jiste by to seriozni zajemce zajimalo. Vysmivat se vam nikdo nebude a to, ze jste blazen, by si mysleli pouze hlupaci, a o takove neni co se starat.

  • Lukáš napsal:

   chci taky nakres!Prosím :)

 7. Veronika napsal:

  Dobrý den, nechala jsem se přemluvit kamarádem abych napsala co jsem viděla a nenechávala si to pro sebe. I když jsem byla celý život skeptik, nyní jsem absolutně přesvědčená že jsem viděla „UFO“. Dne 6.4.2019 ve 22:22, jsem v Liberci v rochlicích na sídlišti Broumovská nastupovala do auta a všimla jsem si že se mi nad hlavou pohybuje obloha. Byl to obrovský objekt připomínající hada dlouhého několik kilometrů, který vypadal jako noční obloha plná jasně svítících hvězd. V přední části bylo světelných bodů – hvězd nejvíce, asi tak sto. Nejjasněji svítily dvě hvězdy na vrcholu objektu ze kterých následně a po jednom vylétli tři objekty, chvíli létali okolo a pak zmizeli ve spodní části „hada“. Tvar objektu neměl žádné rovné strany a hvězdy na něm taky netvořili žádné obrazce. Hned na první pohled bylo jasné že to není skutečná obloha. Napodobenina byla moc dokonalá, jako „čistá“ fotografie, a hvězdy na ní svitili jasněji než cokoliv jiného na normální obloze a jejich tvar byl dokonale „ostrý“ a rozeznatelný. Také bylo jasně vidět jak skutečné hvězdy za objektem mizí a zase se objevují, jak objekt přelétával před nimi. Za objektem letěli tři drobné objekty v trojúhelníkové formaci, jako by objekt doprovázeli. Jakmile mi objekt přelétl nad hlavou a začal se vzdalovat, objevilo se nízko letící proudové letadlo které objekt sledovalo. Hádám že to bylo vojenské letadlo.Ty pak byli slyšet až do rána jak krouží nad městem.

 8. Honza napsal:

  Zdravím.
  Tak toto je velmi zajímavé pozorování!
  Prvně, co by se mělo vyjasnit je, kontaktovat armádu ČR a nechat ji podat vysvětlení ohledně tamních přeletů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*