Aktuality – květen 2019

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Nebeský had? V projektu Záře jsme dostali několik hlášení o podivném útvaru, složeného s množství světelných bodů. Případ dosud není plně objasněn, i když se rýsuje několik možných řešení. Pokud máte nějaké informace, napište nám. Pokud jste něco pozorovali prosíme vyplňte neprodleně náš dotazník.

Její algoritmus umožnil zachytit černou díru. Skromná vědkyně se přes noc stala hvězdouDovnitř černé díry nevidíme a ani nemůžeme, ale způsob, jak jí zobrazit, konečně máme.

Animation Explained: First ever observed black hole. Pěkná animace ukazující proč ta černá díra v galaxii M87 (v souhvězdí Panny) vypadá jako Sauronovo oko.

Dokážeme, že Země je plochá, tvrdí organizátoři plavby k Antarktidě. Co k tomu dodat? Snad jen šťastnou plavbu :-)

Za 120 let můžeme létat 10 % rychlosti světla, doufá NASA. Možná by to chtělo nějaký revoluční skok, než postupný vývoj…

Hořké zklamání? Cestování červí dírou je prý možné, ale nesmírně pomalé. Škoda, snad vymyslíme něco jiného.

Věřím, že je na Marsu život, důkaz bude brzy, říká astronaut Feustel. Jestli má tenhle sympaťák pravdu, tak je to možná konec snů o cestě lidí na Mars. Neumíme totiž dosud ani spolehlivě sterilizovat sondy a riziko kontaminace Marsu pozemským životem je velké. A obráceně to platí také…

US Navy introducing guidelines for pilots to report UFO sightings. Americké námořnictvo zavádí pokyny pro piloty, aby hlásili pozorování UFO – tak už měli udělat dávno. I když je za tím spíš strach z toho, že piloti pozorují utajené letadla ve vývoji, než cokoliv jiného.

Události a výročí:

5. 5. 1992 – Tři sekery, Československo

Neznámý objekt zachytily vojenské radiolokátory ještě nad Německem, překročil hranice v prostoru Tři sekery.  Několik různých radiolokátorů (pracujících v různých režimech a na různých frekvencích) ukazovalo na neznámý objekt pohybující se rychlostí asi 200 km/h ve výši 1500 metrů nad zemí. K jeho identifikaci vzlétla hotovostní letadla i vrtulník, avšak neúspěšně – přes příznivé počasí dobrou dohlednost nebyl objekt nalezen. Ten se mezitím u obce Hvozd otočil směrem k severu a pokračoval až k Chomutovu. Poblíž Jirkova pak náhle zmizel z obrazovek.

5. 5. 1995 – film s pitvou mimozemšťana, USA

Ray Santilli zveřejnil film s pitvou „mimozemšťana“ z Roswellu. V roce 2006 Santilli přiznal, že šlo o falešné video, které natočil společně s Gary Shoefieldem.

13. 5. 1917 – Fatima, Portugalsko

V roce 1917 došlo v portugalském městečku Fatima k sérii šesti zjevení „panny Marie“. Bytost se zjevovala v měsíčních intervalech (od května do října) třem chudým vesnickým dětem, ostatní svědkové jí neviděli. Přesto např. při pátém zjevení 13.září 1917 pozorovalo asi 20 až 30 tisíc shromážděných lidí neobvyklé jevy. Při jasné obloze došlo k viditelnému snížení svítivosti Slunce,dokonce natolik, že na denní obloze lidé spatřili Měsíc a hvězdy, pak po prudkém záblesku obklopila přítomné žlutá mlha. Na obloze zazářil světelný pruh a k východu pomalu plula zářící světelná koule.  Už tehdy se hovořilo o „aeroplánu Panny Marie“. Během zjevení po dobu asi 15ti minut padaly z nebe vločky jakési jemné bílé hmoty, podobné lupínkům květů (andělské vlasy?), které se však před dopadem na zem stačily odpařit.

V historii došlo a dochází k mnoha dalším„Mariánským zjevením“.  Přestože jde především o nábožensky vysvětlovaný fenomén, má nepopiratelný přesah i do ufologie.

17. 5. 1926 – Praha, ČR

Narodil se MUDr. Ludvík Souček, lékař spisovatel, výborný autor science-fiction a průkopník záhadologie.

28. 5. 1926 – Praha, ČR

Narodil se ing. Věnceslav Patrovský, významný český chemik, ufolog a jeden ze zakladatelů české záhadologie.

Akce:

čtvrtek 9. května 2019
Přednáška O UFO seriózně
Bárka Kafe, Prokopa Diviše 1605/5, 400 01 Ústí nad Labem-Ústí nad Labem

Host: Vladimír Šiška, publicista a vedoucí projektu Záře
Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o „létajících talířích“ a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji označují za UFO? O tom bude povídat publicista a záhadolog Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře. Ve své přednášce představí nejnovější a nejzajímavější případy UFO v Čechách, včetně možnosti jejich vysvětlení, hypotéz i nejrůznějších spekulací. Zauvažuje také nad tím, co by muselo být splněno, kdyby se měla mimozemská hypotéza o UFO naplnit. Jaké by byly možné scénáře mimozemské návštěvy?

Doporučujeme rezervovat si předem místa k sezení:
www.dobry-fokus.cz/o-kavarne-3/, mail: barkakafe@fokuslabe.cz.
Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před začátkem pořadu. Pak budou volná místa k dispozici dalším zájemcům.
Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – UJEP (www.ujep.cz) ve spolupráci s magazínem Planetárium Českého rozhlasu Sever (www.rozhlas.cz/planetarium).
Partnerem Café Nobel je Nakladatelství Academia (www.academia.cz). Součástí každého Café Nobel je i soutěž o knihu.
Večery uvádí Frederik Velinský.
Informace o projektu: http://cafenobel.ujep.cz/

*****

24. – 26.května 2019

Konference SFINGA – setkání zájemců o nevyjasněné záhady všeho druhu a průzkumy historického podzemí pořádá FFC

Hrad Houska

Zájemci se musí přihlásit předem, jedná se o akci pro předem přihlášené.

!!! Do přihlášek uveďte jméno a příjmení, adresu, kontaktní mobil, zda přijedete v pátek či sobotu a kdy budete odjíždět !!!

Při prezentaci obdrží každý účastník visačku se svým jménem. Účast Vám bude potvrzena, pokud nedojde potvrzení do týdne, kontaktujte nás. Pořadatelé si vyhrazují právo výběru účastníků. Účast na vlastní nebezpečí.

Kontakt a přihlášky:
email: info@ffc.czpurlab@iol.cz web: http://www.ffc.cz

Je nutno dodržovat pokyny organizátorů !!!! Děti pouze v doprovodu dospělých!!! Ti kdo nebudou dodržovat pokyny organizátorů a budou se nevhodně chovat budou z akce vyloučeni.

Sraz a registrace účastníků: na nádvoří hradu Houska v sobotu 25.5. od 7.30 do 9.00 hod – dostavte se prosím včas!!
Pokud jste z daleka a nebo nemáte vhodné spojení, je možný příjezd (uveďte do přihlášky) 24.5. po 18.00 hodině.

Program:
Přednášky budou 25.5. od 9:00 do 18:00. Lze přespat ve vlastním spacáku na hradě. V neděli 26.5. je volný program či se pokračuje v diskusích a předvádění.

PŘEDNÁŠKY předběžně, bude upřesněno:
přislíbeno:

  • Pavel Kukal Zcela nový pohled na dějiny hradu Houska
  • Ladislav Lahoda – CMA Uvedení filmu „Švýcarským divokým západem“
  • Josef Purkrt – FFC Paranormální jevy a fyzika
  • Zdeněk Marek – Záblesk Gravitační anomálie
  • tým VTPJ Seznámení s činností Vyšetřovacího týmu paranormálních jevů, teorie, přístroje, ukázky
  • Františka Vrbenská – FFC Enigma robotů a umělé inteligence
  • je ještě jednáno s dalšími přednášejícími

Účastnický poplatek splatný při registraci: 600 Kč na osobu, FFC, CMA, KPUFO, Záře, Záblesk, SAVPJ a děti 10 – 15 let: 500 Kč na osobu

Přednášející, organizátoři, pozvaní hosté a děti do 10 let: zdarma

V ceně je poukázka na nápoj a klobásu v hradním kiosku, je to nutné z provozních důvodů, aby se při běžném provozu hradu stihli v poledne v sobotu 25.5. všichni obsloužit. Jedná se o organizační zprostředkování, polední občerstvení poskytuje hradní kiosek. Pokud jste vegetariáni, nebo nechcete se stravovat, sleva 100 Kč – ale nepočítejte, že pak v poledne budete zdržovat!!

Doprava: Je výhodný příjezd vlastními auty, účastníci mohou parkovat před hradem, uveďte, že se zúčastňujete akce a při registraci dostanete povolenku. Hromadná doprava k hradu není, pokud byste měli problémy s dopravou kontaktujte nás předem, pokusíme se nějak vyřešit.

Nejrychlejší příjezd od Prahy: po dálnici do Mladé Boleslavi, odtud po silnici č.38 k obci OBORA, zde doleva do obce OKNA a dále po silnici č. 273 do obce LUKA a odtud podle šipek k hradu Houska přes obec KRUH do obce HOUSKA.

Vybavení: Všem doporučujeme turistické oblečení a svítilnu. Na přespání samozřejmě spacák a podložku (spí se kdekoli na hradě vyjma kaple, podlahy jsou většinou parketové). Je k dispozici hradní kiosek s občerstvením s běžným sortimentem (klobásy, párky, nápoje, cukrovinky atd.), počítejte ale, že v pátek 24.5. nebude asi v provozu. Zvláště vegetariáni si vezměte jídlo sebou. Pokud máte pohodlné campingové křesílko nebo rybářskou stoličku může se hodit.

Přijímáme nabídky na další přednášky o podzemí a o dosud nevyjasněných záhadách od kohokoli z účastníků. K dispozici bude počítač s dataprojektorem, Program je ale již dost plný, takže se prosím přihlaste předem a přednáška nesmí přesáhnout 10 minut, jinak nelze zaručit, že se na Vás dostane. Můžeme se případně dohodnout na přednesení i delší přednášky na jiné obdobné akci.

Večer, po odchodu turistů z hradu, je čas na diskuse a posezení a zábavu či případnou komentovanou prohlídku prostor a okolí Housky, můžete se na vlastní oči přesvědčit co je fakt a co výmysl.

Nevylučují se další překvapení.

Těšíme se na setkání s Vámi v uvedeném termínu.

Pořádá FFC, z.s. za spolupráce firmy Ing. Josef Purkrt a CMA – společnosti pro výzkum historického podzemí z.s.

*****

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*