Další nebeský had?

V noci z 24. na 25. 5. 2019 pozorovaly stovky lidí zvláštní řetízek za sebou letících světel přes celou oblohu. Tento úkaz byl pozorován v celé republice a dokonce i z ostatních míst Evropy. Vypadalo to jako korálky navléknuté na šňůrce. Bílá světla, letící v různých rozestupech za sebou, ve chvíli pozorování lidé (správně) označovali jako UFO a také nám přišlo více než 20 hlášení s popisem tohoto jevu. A vysvětlení?

Bylo poměrně jednoduché. Šlo o 60 satelitů Starlink, vypuštěných jednou raketou (Falcon 9) dne 24. 5. 2019 brzy ráno. Satelity, které mají v budoucnosti zajistit levný a snadno dostupný internet na celé naší planetě, vytvořily dlouhý řetěz svítících bodů na obloze a v následujících dnech budou jistě ještě několikrát vidět, než se rozptýlí na své dráhy.

60 satelitů naskládaných v aerodynamickém krytu rakety Falcon 9 (zdroj)

Vizualizace satelitů Starlink (zdroj)

Takto byly satelity Starlink pozorovány v Nizozemsku (zdroj)

Zde je tedy vysvětlení snadné. Jenže…:

6. dubna 2019 jsme zaznamenali pět pozorování z Liberce a okolí, které se tomuto nápadně podobají. Jde o stejný jev? V dubnu sice Starlink ještě nelétal, ale teoreticky by mohlo jít o jiné hromadné vypuštění malých satelitů.

Zkusme se tedy podívat co mají oba pozorované jevy společného a čím se naopak od sebe liší:

 • V obou případech jde o velkou skupinu světel letících stejným směrem.
 • Světla se vždy pohybují rovnoměrně přímočaře rychlostí srovnatelnou s letadly nebo družicemi na obloze.

A čím se od sebe liší?

 • Liberecká světla se pohybovala v mnohem rozptýlenější formaci, která se navíc během letu trochu měnila. Družice Starlink se naopak pohybovaly v jedné přímce v různých vzdálenostech, ale vždy za sebou. Formaci neměnily.
 • Zatímco Starlink je pozorován z celé Evropy, v případě Libereckých světel jde o relativně místní fenomén.

Liberecký jev tedy zatím vysvětlen není a musíme pro něj hledat vysvětlení. Jaké možnosti jsou ve hře?

 1. Odborník na kosmonautiku pan Dušan Majer z Kosmonautix.cz navrhuje možné vysvětlení: 1. 4. 2019 startovala indická nosná raketa PSLV s 30 cubesaty (malými satelity). Mohly by být po týdnu v rozptýlenější formaci pozorovány i u nás? Server heavens-above.com však žádný přelet neukazuje. Navíc je divné, že by byla pozorování soustředěna jen na Liberecko – to spíše ukazuje na více lokální jev.
 2. Další vysvětlení nabízí náš kolega Luboš Šafařík. Večer 5. dubna 2019 v Norsku vědci z Andorského kosmického střediska vypustili dvě rakety do stratosféry. V době menší geomagnetické bouře obě rakety vypustily malé množství chemické látky usnadňující ionizaci – výsledek byl impozantní. Opět je ale na místě námitka: proč to bylo pozorováno jen z Liberce a okolí?
 3. Krásný úkaz mohou někdy způsobit „obyčejní“ ptáci. Hejno ptáků, osvětlených městským osvětlením (které z nám neznámých důvodů často svítí více nahoru než na zem) vypadá velmi podobně.
 4. Drony. Tohle možné vysvětlení se objevuje stále častěji. Ano, na dron můžete pověsit poměrně silné, třeba i barevné LED diody a pro nezúčastněné pozorovatele vytvořit záhadné UFO. A pokud je známo, vojáci se teď velmi často zabývají studiem koordinovaného pohybu většího množství menších dronů…
  Navíc se nad Libercem prý pohybovala (asi) vojenská letadla. Jenže jak podotkl jeden z oslovených odborníků, vojáci jsou až předposledním vysvětlením, tedy před mimozemšťany :-)
 5. Létající lampiony mají na svědomí opravdu hodně pozorování UFO. Občas jsou vypouštěny i ve velkém množství, hromadně, při různých příležitostech – veřejných akcích či soukromých oslavách. Jsou tu ale také námitky proti: Od poloviny dubna platí v Liberci vyhláška zakazující vypouštění pyrotechniky, lampionů atd. Možná ale, že právě proto v okolí k vůli tomu někdo uspořádal happeningovou akci. Žádnou zprávu o pořádání takové akce jsme ale nezachytili. Navíc jedno z pěti hlášení nepochází přímo z Liberce, ale z 30 km vzdálených Dalešic u Bakova nad Jizerou. Byly by lampiony nad Libercem pozorovatelné i odtud? Zdá se, že pokud by byly ve výšce přes 1200 metrů, byly by viditelné.

Liberecká série UFO je tedy stále otevřená. Samozřejmě usilovně hledáme vysvětlení a jsme vděční za každý rozumný nápad nebo postřeh. A pokud někdo z čtenářů tohoto článku pozoroval 6. dubna 2019 něco zajímavého na obloze, prosíme jej, aby neváhal vyplnit náš dotazník. Může nám pomoci vyřešit tuto zajímavou záhadu.

 

 

5 komentářů na “Další nebeský had?”

 1. Vysvětlení že to sou satelity,je to jelikož,nechtějí aby lide jako vy, kteří se bojí neznámého, vaše generace (4o až do 100 let),a nevěříte ničemu takovému.
  Přitom jenom v naší dráze existuje přes CCA 57 druhů, podobní nám samotným. Jako Ovšem,podle egyptských nálezu a maleb, my jako lidé sme dříve byly podřádný druh ještě za doby Faraonu, synové samotných mimozemských bytosti(bohu).
  Však vy si doopravdy myslíte že samotný Ježíš byl čistá lidská rasa.?
  Jste naivní.
  3.6.9
  Tesla v srdci.

  Toto sou normálně UFO, a ten kdo tvrdí že ne tak se jenom boji.

 2. A nenapadli nás do teď, jelikož sami určitě nechápou jak může rasa, no takhle polopaticky.

  Vývoj, života takového trvá miliooony let.
  No, a ted se koukněte na lidstvo.
  Jak sme se vyvinuli během 40 let haaaa a to sme dříve byly podřadny, pochopte oni se bojí. Ví že nejsme tak úplně bezmocný, jsme přeci na žebříčku potravního řetězce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*