Nebeské bludičky

Někdy se zajímavé případy rodí nenápadně. Sejde se několik nepříliš zajímavých či výjimečných svědectví, pokud je posuzujeme každé zvlášť. Až při zpětném pohledu si uvědomíme, že jsou to střípky do mozaiky. Že tato svědectví ukazují něco nového, co zde ještě nebylo. Jsou si podobná a evidentně se týkají stejné věci.

Nově doplněno!

 

Díky tomu, že pracujeme s databází, takovéto případy náhle dávají souvislost. Možná by si té souvislosti nikdo nevšiml. Zatím jsou v užším výběru tato pozorování:

datum čas lokalita popis
23.8.2016 20:43 PR-Přerov dva jasně bíle zářící nehybné body rozsvěcující se a zhasínající po sobě
24.8.2016 22:00 HK-Hradec Králové jasné světlo rozsvěcující se na různých místech oblohy
27.8.2016 21:30 VY-Brankovice pomalu se pohybující silné bílé světlo, které dvakrát prudce zazářilo na obloze
3.9.2016 19:40 JC-Brada nehybný světelný bod, zhasl a pak se rozsvítil o kus dál a zase zhasl
10.10.2016 18:34 AB-Praha 7 Holešovice jasné blikající světlo objevující se na různých místech

2016.08.23.01-UFO-Přerov

Čekal jsem na kamaráda a pozoroval jsem jasnou oblohu. Všiml jsem si světla, které vypadalo jak velmi jasná hvězda. Byl to jasně nejzářivější objekt na obloze. Ovšem nic podezřelého. Objekt však začal ztrácet jas, až úplně přestal svítit – zmizel. I když bylo jasno, přičítal jsem to nějakému atmosférickému jevu, co schoval hvězdu. Objekt se totiž nepohyboval po obloze. Hned potom se však pod tímto objektem (pod a trochu vlevo) začal rozsvěcovat další, stejně velký objekt. Svítil, bez pohybu a opět začal pomalu zhasínat, až zmizel úplně.
Nevypadalo to jako iridiový záblesk, letado nebo satelit.

1

 

2016.08.24.02-UFO-Hradec Králové

Ve středu cca v 22 hod. jsem byl kouřit na balkoně (bydlím v ulici Pod Zámečkem č.p. xxxx v Hradci Králové) balkon máme směrem k hlavní silnici a z balkonu sleduji nad letištěm vzlétat a přistávat letadla, a té krásné jasné noci sleduji i hvězdy na obloze. V tom vidím proti sobě (na východě) jasný bod, který po chvíli zhasnul a který je jasnější, než jakákoli hvězda. Jelikož trochu znám co se může dít na obloze (spaní pod širákem), tak si říkám, jsi blbej, to byla jen osvícená družice a jak jsi se otočil, tak ti přišlo, že svítí. Ovšem nedalo mi to a pozoroval jsem dál, po chvíli se to světlo rozzářilo mnohém blíž ke mně (směřovalo na cca západ) a po chvíli zhaslo, tak jsem pozoroval dál a opět se toto světlo objevilo, tentokrát ovšem napravo od posledního rozsvěcení (od nás směrem k Novému Hradci) kde několik vteřin svítilo a pak zhaslo, po několika vteřinách se opět na několik sekund rozvítilo, ale vypadalo to, jako když se vrací do bodu, kde jsem ho viděl poprvé..

Doplnění svědka:
Jednalo se o jedno světlo, které mne zaujalo při pohledu na oblohu,nevím jestli to pomůže, ale během pozorování jsem si všiml toho, že se to světlo rozzařovalo relativně pomalu a stejně tak i zhasínalo. Co se týče tvaru tak si nejsem na stopro jistý, ale v jeden moment (při zhasínání) mi přišlo, jako by se jednalo o takový spláclý obdélník cca se stranami o poměru 2:3, kdy byly lehce spláclé delší strany. Během letu jsem objekt neviděl, jen bodové světlo při svitu..

2016.08.27.03-UFO-Brankovice

Bylo to asi 700 metrů od místa, kde jsem otočil svojí běžeckou trasu zpět.
Zrovna jsem se díval před sebe a najednou nahoře vidím rychlý růst velkého světla, které zhasne a zase „vyroste“, poté zase zmizí.
Světlo bylo intenzivnější než Měsíční svit i hvězdný svit, taktéž bylo silnější než blikání letadel a satelitů(?).
Letělo pomalu zleva doprava. Růst světla a zmizení proběhlo velice rychle a dvakrát. Během 2-3 vteřin.
Zrovna jsem běžel pomalejším tempem, protože jsem šel do lehkého svahu.
Žádný zvuk jsem neslyšel.
Přesnost orientace světových stran není moc velká, protože do svahu a při běhání nelze určit něco takového bez kompasu.
V mapách se přesto orientuji dobře, takže na sever ten objekt musel letět. Pravděpodobně ze severozápadu na severovýchod.
Vyšší podrobnosti mám v přiloženém souboru, který se snad odešle. Obrázky jsou pouze má grafika, která slouží pro znázornění.
U objektu ve skutečnosti nebyly hvězdy ani blikající letadla. V grafice slouží pouze k velikostnímu znázornění.
Záklon hlavy byl lehký, úhel přesný neodhadnu, hlavu jsem natahovat nemusel.

 

mapasvetla27srpna2016nizsikval

Doplňující dotazy:

– můžete aspoň přibližně odhadnout čas pozorování?
– pohybovalo se světlo během rozsvícení?
– předpokládám, že k druhému rozsvícení došlo o kus dále na obloze od prvního – můžete odhadnout (třeba prsty u natažené ruky) jak daleko?

Doplnění svědka:

Ano, máte pravdu, k druhému rozsvícení došlo o kus dále. Vzdálenost jako bych dal proti obloze dva palce. Dráha letu měřila zhruba 10 cm podle palců při natažených pažích.
Hrubý čas bych dal 21:30-20:40. Cesta na místo z domu mi zhruba trvala 20 minut a zpátky taky asi tak (zpátky jsem šel z kopce, i když sem se snažil jít pomalu, určitě to nějaké zrychlení mohlo mít).
Mohlo to mezi těmi bliknutími vykonat nepatrný pohyb.

2016.09.03.01-UFO-Brada

Bylo to večer, zhruba po půl osmé. Přijeli jsme autem na cestu vedle pole, na které zrovna přistával horkovzdušný balón, tak jsme sledovali přistávání balónu, a pak skládání balónu a čekali jsme na jednoho z pasažérů(mého otce,dělali jsme mu odvoz domů.).Zatímco probíhalo skládání balónu a instruktor povídal o historii balonového létání,si moje sestra všimla,že těsně nad kopcem Zebín poměrně jasně svítí nějaký bod!Koukali jsme na to, já, moje sestra a její přítel (ostatní se plně věnovali výkladu pilota balónu), všichni tři jsme to jasně viděli,sestry přítel to i zkoušel fotit(na fotce ale prý skoro nic vidět bohužel není, bylo to dost daleko,a malé). Viděli jsme, jak to tam nehybně svítí – napadlo mě, jestli to není hodně jasná, velká hvězda, ale pak to zmizelo – zhaslo a po pár vteřinách se to objevilo o kousíček níž! Zase to jen nehybně svítilo a po chvilce to zhaslo a zmizelo. Pak už se to neobjevilo.

uf

2016.10.10.01-UFO-Praha 7 – Holešovice

Jelikož máme z okna výhled směrem přes Holešovickou hasičárnu na pražské výstaviště, za kterým se za horizontem nachází letiště Václava Havla, jsme na přistávající a vzlétající letadla zvyklí. Jejich rozsvícená přistávací světla člověka až zaskočí svou intenzitou, když je tma. To co jsem ale dnes viděl bylo něco jiného… pozorovaná letadla nalétávají na runway více zprava, z těchto míst, ve kterých pozorování probíhalo obvykle vzlétávají helikoptéry.
Pozorované světlo nejdříve vypadalo právě jako vrtulník s rozsvícenými reflektory. Světlo se však nepohybovalo, ale problikávalo, po chvilce zmizlo. Proti večerní obloze nebyla vidět silueta žádného stroje, jen to blikající světlo. Po necelé minutě se objevilo světlo znovu, tentokrát o něco více na sever, opět problikávalo. Samotné pulzování světla připomínalo světelný panel „knight ridera“ s rozdílem, že bylo jasně žluté, pomalejší a rozsvěcelo se jen směrem doprava… po cca další minutě místo pozorování překryl mrak, dále už nic vidět nebylo.

25.10.2016 Doplnění:
Celá tato věc se bohužel obtížně popisuje slovy, dost špatně se i kreslí…
To světlo se vlastně nepohybovalo, ale zhasínalo a rozsvěcelo se hned vedle, takže to v celkovém důsledku vypadalo jako že se pohybuje po přímce. Působilo to na mě, tak, že když světlo začínalo v jednom bodě ztrácet na intenzitě, tak se začalo pozvolna rozsvěcet o něco vedle, a po cca 1-2 sekundách nebyl první bod vůbec vidět, světlo opět začínalo pozvolna zhasínat a zároveň se znovu rozsvěcet hned vedle a takto dokola asi 5x, nebo 6x. Pak byla zhruba minuta prodleva, na obloze nebylo vidět vůbec nic, stihnul jsem mezitím otevřít okno a upřeně zírat do míst, kde jsem světlo viděl. Po zhruba minutě (možná necelé minutě) se světlo začínalo rozsvěcet o něco více severně. Tato vzdálenost byla cca na šířku palce natažené pravé ruky, Bohužel nedokážu odhadnout vzdálenost mezi mnou a zářícím světlem. Snažil jsem se alespoň trochu načrtnout co jsem viděl, ale nejsem si jistý, jestli je to dostatečně výstižné.
Ještě bych rád doplnil, že tento světelný jev byl jednoznačně nejzářivějším bodem na obloze, hvězdy ještě vidět nebyly, ani letadlo v ten moment nebylo vidět ani jedno, přes radar jsem to ale neověřoval… Pokud se jednalo o světlice, musely by mít nějaký časovač zážehu, nebo něco podobného, navíc si nejsem jistý, jestli by se větší množství světlic dokázalo držet takto v přímce a zapalovat se postupně, rovnoměrně.

 

popis-zariciho-bodu

smer-pozorovani

Jpeg

 = = = = =

Samy o sobě tyto případy rozhodně nejsou nijak závratné, netají se při nich dech, ani neprozrazují příliš mnoho podrobností, které by je výrazně odlišily od jiných, běžně pozorovaných jevů. Jde vždycky jen o jednotlivá světla, svítící víceméně na místě, poté zhasínající a objevující se na jiném místě oblohy. A objevují se poměrně v malém časovém rozpětí.  O co jde? Podotýkám, že jde o (v době psaní tohoto článku) neuzavřené případy, u některých ještě probíhá dotazování na další detaily pozorování.

Zatím se naše uvažování neslo těmito směry:

  • vojenská činnost (světlice)
  • vojenská činnost (manévrující letadla)
  • drony
  • záblesky Iridia (u většiny pozorování jsme je ale vyloučili)
  • mihotání (scintilace) hvězd a jejich překrývání oblačností
  • nebo spolu případy vůbec nesouvisí a budou mít různá vysvětlení ?

 

 

 

6 komentářů na “Nebeské bludičky”

  1. Pri precteni nadpisu me srdce zaplesalo..bludicky…jev ktery se v lidovem folkloru objevuje uz po staleti a moderni veda si dodnes nevi rady, vzdy me to fascinovalo at uz jako legendy o bludickach ktere tahaji lidi do bazin az po vedecke vysvetleni jako napr. horeni plynu, eliasuv ohen atd…i kdyz to nakonec s clankem nesouvisi i o tomto podivnem jevu bych si zde rad v budoucnu neco precetl…a co se tyce bludicek na obloze priklanel bych se spise k tzv. mihotani hvezd jak je uvedeno vyse, zableskum atd.. ale vyloucit nemuzeme s jistotou zadnou variantu

  2. Dnes mezi 18-19 hodinou jsem sla se svymi dvema dcerami vecernim Havirovem a na obloue se objevila dve jasna svetla. Padala smerem dolu, vypadalo to jako padajici hvezdy. Pak jedna zahnula smerem doprava a zmizela. Druha se rozdelila na dve mensi a jedna padala rychleji. Zmizely za domem. Pote zpoza toho domu vyletla tri oranzova svetla a vodorovne putovala po obloue smerem k nam. Pridalo se ctvrte a v jednu chvili se na obloze zastavila ve tvari sikmeho trojuhelniku. Nakonec jeste chvili zarila a pak zmizela. Podarilo se mi tri z nich vyfotit. Chtela jsem natocit i video, ale vybil se mi telefon

  3. Dnes 22.4.2018 v asi 22.35 na JZ od Žďáru nad Sázavou poměrně nízko ponejprv jedno a zhruba za 3 minuty druhé světlo a obě ve stejné dráze. Svítila jasně a po chvíli zhasla. Pohybovala se horizontálně. Z jihu na západ. Viděla jsem to poprvé v životě.

  4. Dnes 12.7 2020 v 23:00 jsme si s kamarádem u letního grilování všimli zvláštního světelného jevu na obloze, velmi podobného tomu co se zde popisuje. Bod se stale rozsvicoval a zhasinal. A velmi pomalu se posouval. Svetlo mělo bilou barvu a bylo velmi jasné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*