Zvíkovský rarášek (2) – svědectví nedávná …

Korunní síň v Hlízové věži na Zvíkově není známá jen tím, že tam možná byly uchovávány české korunovační klenoty. V této místnosti se údajně projevuje cosi, co zřejmě zavdalo pověsti o Zvíkovském raráškovi.  Dějí se tu podivné věci, občas nefungují přístroje, někdy se náhle vybijí baterie ve fotoaparátech nebo kamerách a jsou zaznamenány i svědectví o podivném zjevení.

 

 

Korunní síň má opravdu špatnou pověst. Romantikové hovoří o zvláštním místě s nadpřirozenou ochranou, které údajně aktivovali kdysi keltští druidové. Jakási podivná energie nedává nikomu klidu, opravdu téměř každý návštěvník zde „cosi“ cítí, ať už převládají negativní pocity, nebo až euforické.

Svědectví nedávná …

Známé jsou podivné jevy a události, ke kterým docházelo při natáčení pohádky Marie Růžička na Zvíkově (1994). V této souvislosti se nám podařilo získat svědectví řemeslníka, který v době natáčení pohádky Marie Růžička pracoval v korunní síni Hlízové věže a stěžoval si na neustálý pocit, že má někoho za zády. Vypověděl, že pak za ním přišla jeho manželka a ta spatřila ve věži jakousi postavu. Postava přeběhla po místnosti a zmizela. Zjevení bylo malé postavy a dělalo dojem staříka. Hrad byl zamčený, nikdo jiný tam být nemohl.

K podivnému jevu došlo právě při natáčení v korunní síni Hlízové věže. Jeden z pomocných monitorů náhle ztratil obraz a celou obrazovku zalila červená barva. Ač takový jev vypadá velmi strašidelně, lze jej technicky vysvětlit. Jak si však vysvětlit, že po jeho výměně další monitor vypověděl službu úplně? Jde jen o pověrčivost lidí z filmařského řemesla? Dva roky po natáčení spáchal Jiří Kuldan (princ Daniel) sebevraždu.  Režisér Aleš Horal po údajných psychických potížích za nejasných okolností umírá. Ostatní účastníci natáčení si tyto události spojují s natáčením na Zvíkově…

16160-hrad

Z natáčení Marie Růžičky v Hlízové věži (zdroj)

V roce 2000 se na Zvíkově natáčel jeden z dílů pořadu Záhady a mystéria TV Prima. Při natáčení došlo k několika anomáliím, u kterých jsem byl osobně přítomen. Přímo v korunní síni, asi pět minut po vložení nabitých akumulátorů, hlásila TV kamera vybité články. Udivený kameraman je vyjmul zcela horké… a vybité. Dále pak při pořizování pomocných záběrů digitální kamerou (Sony), poté co kameraman vstoupil doprostřed korunní síně, obraz na displeji náhle začal od prostředka blednout, až se po celém displeji rozlilo bílé světlo. Filmař s kamerou udělal krok dozadu – a obraz postupně naběhl. Znovu si stoupl doprostřed a situace se ještě několikrát opakovala. A pak už nic, kamera běžela, jakoby se nechumelilo. Kamera byla poté důkladně prohlédnuta v servisním středisku s vyjádřením, že je naprosto v pořádku.

Natáčení pro pořad Záhady a mystéria TV Prima

Natáčení pro pořad Záhady a mystéria TV Prima

Při natáčení Záhad a mystérií došlo ještě k jedné zvláštní události. Někdy v roce 1997 jsem byl na Zvíkově s několika kolegy a mezi nimi byla i Marie L., která se mj. zabývala automatickou kresbou. Přestože jsem k takovým metodám velmi skeptický, požádal jsem jí tenkrát, aby nakreslila, co v té věži vnímá. Výsledkem byla tato kresba:

19970608-auto-kresba

Hm, řekl jsem si, něco tam vnímá, ale je to čistě subjektivní dojem jednoho člověka. Asi dva nebo tři roky poté, při natáčení Záhad a mystérií byl přítomen mj. i pan Rudolf Pitra, léčitel, kterého požádali, aby vnitřní prostory podrobil zkoumání s proutkem. Opět nějaké subjektivní dojmy, řekl jsem si. Jaké však bylo moje překvapení, když pan Pitra popsal, jak napříč korunní síní prochází geopatogenní zóna a uprostřed narušuje jakýsi proud energie vyvěrající vzhůru, narušuje jej a dostává do spirálovitého pohybu, přičemž prstem nakreslil do vzduchu prakticky to samé, co bylo na automatické kresbě. Nemusím podotýkat, že oba protagonisté se navzájem neznali.

(pokračování)

 

11 komentářů na “Zvíkovský rarášek (2) – svědectví nedávná …”

 1. Osobne bych nebyl k ‚subjektivnim dojmum‘ tak skepticky ;-) Kazde pozorovani je jen ‚subjektivni dojem jednoho cloveka‘.

  Je ovsem zase treba rozlisit to, co svedkove vnimali, od toho, co si k tomu domysleli.

  Takze bych se drzel toho, ze uprostred mistnosti citili nejaky proud tekouci vzhuru(resp. dolu?), ktery (u podlahy?) vytvari vir.

  Kosmicke energie, geopatogenni zony a podobne veci bych zatim odlozil ad acta.

  Jak ale s tim pripadnym virem souvisi postava starika, tot otazka ;-)

 2. Ale mimochodem, je-li vyse uvedene pravda, tak by to byla dobra zprava – znamenalo by to, ze je k dispozici anomalni jev, ktery je na jednom miste, nikam se nestehuje, a ‚toci‘ se porad; takze idealni predmet vyzkumu!

 3. Já vím, ta souvislost staříka s anomáliemi je hodně vratká. Ale zpočátku jsme vycházeli z představy, že tam skutečně působí nějaká (fyzikální) anomálie a působí i na lidskou psychiku, což by mohlo vyvolat i vidění nějakého přeludu.
  Jo pro Sisyfos bude třetí díl … ;-)

 4. Mimochodem, vyjadrili se ti pozorovatele, v jake vysi se nachazi ten ‚vír‘ vzhledem k podlaze?
  Protoze ‚moci _pode mnou_ tazen, hrube jsem uzasl’…

  Mame tedy neco, co se projevuje nasledujicimi jevy:
  -poruchami elektroniky
  -vlivy na psychiku
  -‚tazenim‘ (pokud se ta prihoda staviteli prihodila ve vezi)
  A nekteri lide to navic vnimaji jako virici proud.

  Legracni by bylo, kdyby ‚zvikovsky rarasek‘ puvodne opravdu znamenal ‚zvíkovsky vír‘ – podle vzoru rarasek, mineno vzdusny vír.

 5. Ta „výše“ nebyla nikdy definována – „prostě takhle zdola nahoru. Spíš asi myšleno od podlahy ke stropu.
  Ten rarášek coby vzdušný vír (pozor to není tornádo, vzniká jinak a není tak ničivý) je potvora poťouchlá: tuhle sebere snop slámy a rozhází jej po vesnici, támhle nabere prach u cesty a vrhne vám do do obličeje … řekl bych, že spíš tyhle srandičky ho pasovaly do role raráška.

 6. Ten proud samotny ano, ale podle toho nacrtku je jeho virici cast relativne plocha, takze jsem si predstavoval, ze je jen v urcite casti mistnosti.
  Skoda, ze nejsem psychotronik, zajel bych se podivat ;-)

  Co se rarasku tyce, je to to same jako anglicky dust devil(„prachovy dabel“)?

  https://en.wikipedia.org/wiki/Dust_devil

  Zarazejici, ze to tolika narodum to pripomina certa – Australanum z toho dokonce lezou duchove ;-)
  Zajimave je, ze takovy dust devil udajne dokaze produkovat silne elektricke pole a radiovy sum.

 7. Vladimír Šiška

  Dr.Bombay: Díky moc. Omlouvám se za redakční systém webu, který se zdráhal zveřejnit váš příspěvek, asi mu připadalo, že tam je moc odkazů :)

 8. Jednou jsme pozorovali čerstvě vznikající tromby na větrném kopci s vyhlídkou za městem, kde jsou po obou stranách silnice vedle malého parkoviště i obilná pole. Zvedal se tam asi hodinu takto asi 10-15m vysoký vír. Bylo to poměrně poutavé, protože to, jak jezdil po posekaném obilném poli, vypadalo, jako když jezdí popisovač v (3D) tiskárně. Jen takový postřeh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*