Zvíkovský rarášek (3) – anomálie

Korunní síň v Hlízové věži na Zvíkově není známá jen tím, že tam možná byly uchovávány české korunovační klenoty. V této místnosti se údajně projevuje cosi, co zřejmě zavdalo pověsti o Zvíkovském raráškovi.  Dějí se tu podivné věci, občas nefungují přístroje, někdy se náhle vybijí baterie ve fotoaparátech nebo kamerách a jsou zaznamenány i svědectví o podivném zjevení.

 

Korunní síň má opravdu špatnou pověst. Romantikové hovoří o zvláštním místě s nadpřirozenou ochranou, které údajně aktivovali kdysi keltští druidové. Jakási podivná energie nedává nikomu klidu, opravdu téměř každý návštěvník zde „cosi“ cítí, ať už převládají negativní pocity, nebo až euforické.

Anomálie

V roce 2001 jsme získali svědectví mladého muže, který s přítelkyní navštívil Zvíkov a v „nějaké kapli“ se oběma náhle udělalo velmi špatně. Z místnosti (jak později vyšlo najevo z korunní síně Hlízové věže), se dostali úplně dezorientovaní a vyděšení.

Od té doby slýcháváme od různých lidí, návštěvníků hradu, nejrůznější historky o tom, jak se jim (nejčastěji) náhle vybily baterie ve fotoaparátu, mobilu nebo kameře, jak jim náhle nefungovala elektronika, nebo že zažívají „podivné“ pocity při návštěvě korunní síně v Hlízové věži.

Zaujal mě však popis jedné návštěvnice hradu, která popsala, že má v korunní síni pocit, jako by tam byl nějaký silný zvuk (nebo křik?), i když ve skutečnosti nic slyšet není. A vybavil se mi starší název Zvíkova – Klingenberg. Zvonící hrad? Zvučný hrad? Ostatně staročeské zvuknúti (zaznít, zazvučet) není od Zvíkova příliš daleko… A výše popisované zjevení raráška provázelo zvonění. Ostatně o zvonu bude ještě řeč později.

Měření

První, co nás napadlo, že společným původcem těchto zjevení i podivných událostí by mohla být nějaká fyzikální anomálie. Neměli jsme konkrétní představu o mechanizmu, jakým by mohla fungovat, ale základní představa byla, že zde „něco“, fyzikálně měřitelného, ovlivňuje činnost elektroniky a způsobuje náhlé vybíjení baterií. A snad má na svědomí i nějaký nespecifický vliv na lidský mozek, čímž způsobuje podivné pocity a možná i halucinace.

Byla to vlastně úžasná výzva pro projekt Záře: pokusit se podchytit jevy, spojované s pověstmi, duchovními zážitky i fyzikálními anomáliemi – a hledat racionální vysvětlení. Pokoušeli jsme se na Zvíkově měřit všechno možné – v naději, že nás nějaká případně naměřená anomálie navede k možnému vysvětlení. Tady jsou výsledky:

Detekce elektrostatického pole:

Měření proběhlo 1.10.2005 v korunní síni Hlízové věže za pomoci elektrometru. Kromě nepatrných odchylek u stěn neukázal přístroj žádné odchylky.

img_2461

Měření GSM signálu

Síla GSM signálu byla měřena přístrojem Option Combo na frekvencích  850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz a 1900 MHz (T.Mobile). V korunní síni uvnitř Hlízové věže byl výsledek ve všech případech nulový, mimo věž se pohybovala síla signálu okolo 50%.

Měření magnetické odchylky a detekce kovů

Opakovaně nebyla zjištěna žádná odchylka

Měření teploty a vlhkosti

Při měření v brzkých ranních hodinách nás překvapil rychlý pokles teploty v počátku měření, než jsme si uvědomili, že je způsoben otevřením místností hradu promícháváním vzduchu.

Měření 26.7.2007
Čas: 06:48 hod. – 07:44 hod

teplotavlhkost

Měření radioaktivity

Radioaktivitu jsme měřili v Hlízové věži několikrát i s kolegy z FFC a KPUFO. Kromě zaznamenání anomálního chování přístroje (FFC), jsme nezaznamenali žádný neočekávaný výsledek. Stěny věže jsou silné zhruba tři metry což se projevuje poněkud vyšší radioaktivitou u nich. Jde však o běžné hodnoty.

Měření bylo provedeno přístrojem VOLTCRAFT® v rozsahu 0.001x (240 s interval) s nezakrytým filtrem pro β záření v nulové výšce přímo na podlaze (dlaždice).

pudorysradioaktivita

(pokračování)

 

 

 

 

3 komentáře na “Zvíkovský rarášek (3) – anomálie”

  1. Vidite, to me napadlo jako prvni :-) Alespon se tvrdi, ze infrazvuk muze zpusobovat neprijemne stavy a halucinace.

    Byl by to samozrejme jenom projev neceho dalsiho, co by se podilelo i na vybijeni tech baterii; infrazvuk by tezko vznikal jen tak ‚z niceho‘.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*