Další „nebeské bludičky“?

Na konci loňského roku jsme spekulovali o novém fenoménu na obloze, který jsme pojmenovali „nebeské bludičky„. Vždy šlo o pozorování jednotlivých, obvykle nehybných světel, které se rozsvěcovaly a zhasínaly na obloze. Následující případ pozorování UFO nám je připomněl. Opět šlo o téměř banální pozorování, ale pozoruhodná je ta shoda s předchozími.

 

 

Důležité je, že v tomto případě byl pozorovatelem člen projektu Záře, člověk velmi zkušený a znalý toho, co by na obloze mohl očekávat. Přestože bylo vlastní pozorování velmi krátké, máme uvedeny všechny potřebné detaily:

Datum 15.3.2017
Čas: 18:50 – 18:55 (v tomto intervalu, ale ne po celou dobu)
Doba pozorování: 15 – 30 s
Lokalita: Polanka nad Odrou (OT)
Směr pozorování: SSV (azimut 40-50°)
Výška nad obzorem: 25 – 30°
Barva: žlutá
Pohyb: nehybný
Počasí: skoro jasno, lehký opar a bezvětří
„Při procházce se psem volným terénem (pole) sleduji průběžně oblohu. Šel jsem zhruba na SZ a po pravé straně jsem měl souhvězdí UMa (Velký Vůz). Najednou jsem si v periférním vidění uvědomil, že na obloze je tímto směrem něco navíc. Podíval jsem se na Velký vůz a v místě hvězdy Benetnaš / Alkaid (konec oje) svítily další dva objekty. Byly nehybné, svítily jasem asi jako Sirius i podobně namodralým světlem. Sledoval jsem je asi 20 vteřin, za tu dobu nevykazovaly žádné změny v jasu ani pohyb. Moje první úvaha byla samozřejmě nelogická – co to jsou za planety (tímto směrem žádné) a sáhnul jsem pro mobil, abych se podíval do aplikace Stellarium. Vyndat mobil a spustit aplikaci mi mohlo trvat taky asi 20 s. To jsem nevěnoval pozornost obloze, bohužel, když jsem se na oblohu podíval znovu, objekty už tam nebyly. Nevím tedy jak přesně zmizely (zda prosté zhasnutím, nebo odletěly). Propátral jsem oblohu, ale neviděl jsem ani světla žádného letadla ani nic podezřelého.“

Takto vypadaly objekty zakreslené do hvězdné mapky Stellarium.

Svědek k tomu později napsal: „Kdybych to řešil jako hodnotitel cizího pozorování, asi bych to uzavřel jako let Turkish Cargo THY6431 z Minska do Vídně. Letěl ve výšce 10300 m, to znamená, že pokud vezmu výškový úhel k Alkaidu 27 st., tak byl ode mě cca 21 km. sedí to časově, i úhel pozorování, ale vysvětlí to pouze jedno světlo. Ty světla byla od sebe asi 2 st, což je na jedno letadlo v této vzdálenosti hodně.
No ale je to asi nejpřirozenější vysvětlení, prostě na chvíli rožnul dálková světla.“

Let THY6431

Turecké dopravní letadlo opravdu bylo v době pozorování nedaleko od svědka. Pokud by na chvíli rozsvítilo reflektor (k čemuž však nemělo ve výšce více než 10 000 m žádný důvod), mohlo by se to pozorovateli jevit, jako téměř nehybné světlo. Dejme tomu, ale jak vysvětlit druhé světlo?

Aplikace Flight24 neukazuje všechna letadla. Například většina vojenských letů zde zůstává skryta. Bylo tam tedy ještě druhé letadlo?

Dalším vysvětlením by mohl být záblesk družice Iridium. V inkriminovaný čas totiž poblíž hvězdy Alkaid prolétal satelit Iridium 25. V tom případě by se však světelný bod pohyboval, což by během 20 sekund pozorování mělo být rozpoznatelné.

Každopádně zatím všechna vysvětlení, přicházející v úvahu, by byla dosti velkou souhrou náhod. Tu sice nemůžeme vyloučit, ale…

Navrhne někdo lepší vysvětlení?

 

 

 

 

5 komentářů na “Další „nebeské bludičky“?”

 1. Dobrý večer,
  včera(tj.3.6.17) jsem nafotila v poledne, kdy obloha byla zcela vymetená, žádný mráček a ani žádný objekt viditelný okem,(tedy kromě Slunce a jedné slabé chemické čáry (asi chemtr.), krásnou modrou kouličku. Fotila jsem to mobilem Samsung, fotek jsem měla více a taky se tam potom
  na jiných snímcích objevila, jak jsem posléze zjistila, ještě další modrá koulička…Viděla jsem to u více lidí, co fotili i fotoaparátem…O žádnou fotomontáž nejde…Zkusila jsem fotit „prázdnou, bezmračnou oblohu“
  na doporučení známých. Vyzkoušejte taky, třeba se budete divit ještě více…

  1. Zdravím paní Jano.
   Pokud tam bylo Slunce, tak to by mohl být odraz od objektuvu mobilního fotoaparátu, ale může být i u normálních fotoaparátů.
   Martin

 2. To mi připomíná, co jsem viděl na podzim 2009 (bohužel jsem zapomněl přesné datum) asi okolo 18 hodin v Olomouci. Byl jsem na zahradě internátu spolu s několika dalšími spolužáky. Najednou jsem viděl na obloze světlo, které se najednou objevilo, proletělo s rostoucí intenzitou světla přes oblohou a najednou zhaslo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*