UFO nad železnou oponou (7)

ilustrační obrázekV osmdesátých letech byla západní hranice Československa pečlivě střežena. Přesto, nebo možná právě proto, odtud pochází řada velmi zajímavých setkání s UFO. Jsou to už tři desítky let, kdy se tyto incidenty odehrávaly, přesto však ještě řada pamětníků existuje a možná čtou i tyto řádky. Proto jim adresujeme i tuto výzvu: Prosíme, ozvěte se! Vy, kdo jste zažili zajímavé příběhy spojené s neobjasněnými jevy, jste možná poslední, kdo o nich může podat svědectví. Nebo může vaše svědectví položit další kamínek do mozaiky, složené z dalších příběhů. Netoužíme po anonymních svědectvích, ale slibujeme, že vaše kontaktní údaje si ponecháme pro sebe.

S předchozím případem zcela zřejmě souvisí i případ, který zaregistrovali kolegové z KPUFO:

UFO.1985.07.00.CZ.CK Horní Planá

Výpověď svědka:

Začátkem letních prázdnin roku 1985 jsem působil jako zástupce velitele samostatného útvaru a vzhledem ke své funkci jsem velel akci, při které jsme měli vyhledat neznámý objekt, který měl přistát podle hlášení hlásky PVOS Sv. Tomáš z katastru obce Zvonková.

Objekt se měl vyskytnout podle hlášení v 21:18 hod. a pravděpodobně měl přistát v prostoru mezi Strážným vrchem a Zvonkovým vrchem. Při samotné akci, při které se zúčastnilo několik desítek lidí a psů, jsme nezjistili vůbec nic.

Ve 23:05 hod. hlásila PVOS, že její radary zachytily start vzdušného prostředku z výše uvedeného prostoru. V akci se pokračovalo ještě do ranních hodin, ale bez výsledku.

Kruhový útvar se v noci sice našel, ale nikdo ho nedával do souvislosti s vzdušným cílem, k tomu došlo až za 4 dny. Byla provedena fotodokumentace a ohledání okolí. Byla uložena v archivu na Zbraslavi.

Jednalo se o kruh o průměru asi 6 m, v tomto kruhu prakticky vyhynula vegetace. Nová se začala objevovat až po několika letech.

Místo se nacházelo asi 200 m jihozápadně od kóty 804,5, směrem k HM-1/41, sklon terénu směrem na jihozápad až jih. V daném místě je prakticky rovina. Katastr Horní Planá, okr. CK.

Den vzniku si už přesně nepamatuji, ale vím, že vznikl roku 1985 v létě, první týden prázdnin.

V Horní Plané 4.6.1997

 

Článek v ZAZ 4/2000:

Co přistálo u Horní Plané v roce 1985 ?

Jeden z typů sledovaných kruhů v trávě či jiné vegetaci jsou kruhy bez porostu, vypálené či jinak vytvořené. Případ, který má označení CG4.1985.07.00.CZ.CK – Horní Planá, vypráví o velmi zajímavé události.

Vznik:
Asi první týden letních prázdnin roku 1985 byl hlášen podle zprávy z hlásky PVOS Sv. Tomáš v katastru obce Zvonková se v 21:18 hod. cizí objekt, který měl přistát v prostoru mezi Strážným vrchem a Zvonkovým vrchem. Při hledání objektu, jehož se zúčastnilo několik desítek lidí i se psy nebyl objekt nalezen. Ve 23:05 bylo hlášeno PVOS, že byl z uvedeného prostoru zaznamenán start vzdušného prostředku. Akce pokračovala až do ranních hodin následujícího dne, ale bezvýsledně.

V noci byl sice kruhová plocha nalezena, ale nikdo ji s vzdušným cílem nedával do souvislosti.

V den případu bylo teplé letní počasí, skoro jasno, mírný vánek.

Po 4 dnech od události bylo místo opět prozkoumáno v rámci kriminalistického ohledání činu, včetně záznamu, který provedl tehdejší zástupce velitele samostatného útvaru, který i akci velel. Provedená fotodokumentace a výsledky ohledání okolí byla uložena do archivu na Zbraslavi.

Na místě se zkoušel příjem radiosignálu (tehdejší přesné údaje nejsou známy), a toto měření bylo opakováno za rok (1986), neboť obrazec byl stále zřetelný. Směrem k němu výkon radiostanice RF-10, ale i výkonnějších klesal.

Místo bez vegetace vypadalo, jako by zde působila velmi vysoká teplota, ale ne otevřený oheň. Na místě nebyl patrný žádný hmyz.

 Popis:
Téměř pravidelný kruh o průměru 6 m, ve kterém prakticky vyhynula vegetace. Nová se objevila až po několika letech.

Místo:
Západně od obce Račín, 200 m jihozápadně od kóty 804,5 m, asi 100 m od hranic s Rakouskem, směrem k HM-1/41, v katastru Horní Planá. Sklon terénu na jihozápad až jih. Na samotném místě rovina.

V r. 1985 byl majitelem St. statek Šumava, dnes v pronájmu pana S. 20 let se místo využívalo na senáž, tehdejší majitel kromě sečení trávy zde jinou činnost neprováděl a o pozemek se staral příležitostně. Až v posledních letech majitel začal pole intenzivně využívat (hnojit, sekat, atd.)

Zdroj:
V.R., dopis do KPU, archiv KPU, 1997

Zdá se, že v osmdesátých letech bylo takových incidentů zcela zřejmě mnohem více. Je to už hodně dlouhá doba, která uplynula a vzpomínky blednou. Přesto: pokud jste byli účastníky těchto nebo podobných incidentů, neváhejte a napište nám!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*