Česká Sibiř 1991 – stále jeden z nejzáhadnějších případů české ufologie

MEZNOČasto nám lidé pokládají záludnou otázku: “V USA mají svůj případ v Roswellu, v Anglii se dodnes diskutuje nad případem z Rendelshamského lesa, Rusko má Tunguzskou záhadu. A co u nás, jaký je ten nejzáhadnější případ?”.

Není to taková nuda, jak by se zdálo. I u nás, v srdci hustě osídlené střední Evropy se najdou případy, které se (snad zatím, ale možná navždy) vzpírají logickému vysvětlení podloženému úrovní stávajícího lidského poznání. A pokud bych si já osobně měl z těchto případů vybrat jeden NEJ, vybírám sérii pozorování z regionu Česká Sibiř, začátkem prázdnin 1991.

Tento případ, nebo spíše série pozorování je jeden z těch, který naši badatelskou fantazii zkouší možná nejvíce. A na tom se za téměř  25 let od oněch tajemných událostí nezměnilo nic.

V naši databázi jsou jednotlivé případy vedeny jako pozorování v lokalitách Mezno, Miličín, Alenina Lhota, Ješetice a Řepeč. Základní popis případu byl již publikován na stránkách Projektu Záře s výzvou případným pamětníkům a svědkům, aby se o své vzpomínky podělili a tím nám pomohli složit další střípky do dokumentační mozaiky záhady. Podobná výzva byla publikována na webu Muzea České Sibiře. Tato aktivita sice přinesla několik doplňujících svědectví, ale příliš světla do případného rozluštění nepřinesla.

Hlavní vlna pozorování tedy proběhla začátkem července 1991, další podobná pozorování byla hlášena i z podzimu a zimy 1991, případně začátkem roku 1992.

Jaká je tedy chronologie celého případu a co se podařilo dosud zdokumentovat a ověřit?

Na základě údajů v naší databázi jsem udělal časovou osu jednotlivých událostí spojených s hlavní červencovou vlnou pozorování. Tady je výsledek:

Datum    Událost
červenec 1991 Všechna nám známá svědectví k hlavní sérii pozorování uvádějí první polovinu července. Později bylo datum upřesněno na den 12.7.1991 (pátek). Charakter pozorování spadá do kategorií UFO, CE-1 a CE3. K ufologům se první informace ovšem dostaly s několikaměsíčním zpožděním.
6. 3. 1992 Na Československou Archeoastronautickou Asociaci (v jejímž rámci později vznikl Projekt Záře) se obrátila dopisem paní, vlastníci chatu mezi Miličínem a Meznem. Po přečtení knihy autorů V. Lišky a V. Šišky “UFO nad Československem” se podivuje, že události z Mezna nejsou nikde publikovány a posílá tak první informace záhadologům o případu. Její svědectví jsou pouze nepřímá, tzv. “z druhé ruky”. Badatelé z Čs. AAA se tak dozvídají o poletující svítící kouli a taky o pozorování snad 3 m vysokých postav se psem v Mezně. V databázi byl případu přidělen kód 1991.07.00.01 – Mezno

Na základě tohoto dopisu se rozjíždí vlastní pátrání ufologů.

8. 6. 1992 Nově ustavený Projekt Záře žádá v odpovědi na dopis z 6.3. 1992 o kontaktování přímých svědků a vyplnění dotazníků s popisem pozorování. V mezidobí se badatelé pokoušejí získat nějaká svědectví přímo v terénu, ale moc úspěšní nejsou. Místní lidé prý mají strach o událostech hovořit.
23. 1. 1993 Ve vysílání České televize, v pořadu “Nedělní ráno s Eduardem Hrubešem”,  je vysílán rozhovor se zatím jedinou nalezenou přímou svědkyní, paní Z. I. Ta popisuje svůj zážitek se světelnou koulí. Toto pozorování se odehrálo pravděpodobně 12. 7. 1991 po 22. hod na silnici kousek za Miličínem směrem Chlístov. Přepis rozhovoru je zde. Kód případu je 1991.07.12.01 – Miličín
8. 2. 1993 Na základě odvysílání pořadu ČT nás kontaktovala dopisem paní V.P., majitelka chaty v Miličíně, která zřejmě ve stejný den a zhruba ve stejný čas jako předešlá svědkyně pozorovala nenormálně osvícenou část své zahrady u chaty stříbřitým světlem. Měsíc jako zdroj světla se dá vyloučit, v ten den byl těsně po novu. Paní V.P. je tedy druhý známý přímý svědek události. Kód případu je 1991.07.12.02 – Miličín
srpen 2009 Uveřejnění výzvy Projektu Záře případným dalším svědkům na webech Projektu Záře a Muzea České Sibiře.
17. 1. 2010 Na základě webové výzvy se ozval svědek, důstojník AČR, který ohlásil (jako přímý svědek) případ 1991.12.00.04 – Ješetice. Tento případ je ovšem z prosince a tudíž nespadá do červencových pozorování. Ve svém e-mailu se svědek zmiňuje i o dalších pozorováních, které ovšem jsou bohužel pouze zprostředkovaná nepřímá svědectví. Pro nás, v souvislosti s případy Mezno a Miličín, je zajímavá příhoda, kdy se dvě dívky svědkovi svěřily se zážitkem z léta 1991. Tehdy je večer po 22. hodině cestou z diskotéky sledoval tmavý letící objekt. Bylo to na silnici poblíž obce Ješetice směrem od Červeného Újezdu. V databázi je případ pod označením 1991.00.00.08 – Ješetice.
24.3.2010 Ozvala se další svědkyně, která v červenci 1991 mezi 22. a 23. hodinou pozorovala z vlaku (Votice – Střezimíř, poblíž Miličína) žlutě zářící obrovskou kouli. Další přímé svědectví zapadající do série pozorování. Kód případu v databázi je 1991.07.00.02 – Miličín

Co z daného výčtu tedy vyplývá:

  1. Máme 3 přímá svědectví na svítící až zářící, letící objekt, pravděpodobně 12.7.1991 někdy mezi 22. a 23. hodinou večer v obci Miličín a jejím okolí.
  2. Máme další nepřímá svědectví z okolí, která s událostí pravděpodobně souvisí.
  3. Máme nepotvrzenou legendu o jakýchsi až 3 m vysokých postavách snad i se psem poblíž Mezna.

Jinými slovy, musíme si přiznat, že dokumentace případu je až dosud poměrně žalostná. Z vyprávění paní Z. I. v TV pořadu v roce 1993 vyplývá, že svědků muselo být celkem mnoho.

Podaří se ještě teď, po 25 letech nějaké najít? Pomozte nám v tom!

 

9 komentářů na “Česká Sibiř 1991 – stále jeden z nejzáhadnějších případů české ufologie”

  1. S timto pripadem se poji jeste jedna ‚zahada‘, a sice, ze kdyz o nem pridate na wikipedii.cz zminku na stranku Milicina, je tato okamzite bezduvodne smazana. Klidne muzete vyzkouset ;-) Jak je videt, ‚mimozemstane‘ radi i v mnohych hlavach.

  2. Pravidelně jsem to sledoval každou neděli, co ten pořad uváděl Eduard Hrubeš, když byl v tom nedělním pořadu jiný moderátor, tak se o UFo nemluvilo. Pamatuji si na všechny dály téměr z paměti. V téže době vycházel v časopise Květy seriál projektu Záře na pokračování. nevynechal jsem jediné číslo.

  3. Přátelé, já bych ten pořad taky rád viděl, bohužel ale žádný díl nahraný nemám. Snad se najde někdo, kdo to natočil a zdigitalizoval. Nějaké články v Květech bych snad v archivu našel. Je to ale už skoro čtvrt století, nostalgie ze začátků projektu Záře, zajímá to ale ještě někoho?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*