UFO nad železnou oponou (8)

320px-Aero_L-39C_Albatros,_Czech_Republic_-_Air_Force_AN1705130 V osmdesátých letech byla západní hranice Československa pečlivě střežena. Přesto, nebo možná právě proto, odtud pochází řada velmi zajímavých setkání s UFO. Jsou to už tři desítky let, kdy se tyto incidenty odehrávaly, přesto však ještě řada pamětníků existuje a možná čtou i tyto řádky. Proto jim adresujeme i tuto výzvu: Prosíme, ozvěte se! Vy, kdo jste zažili zajímavé příběhy spojené s neobjasněnými jevy, jste možná poslední, kdo o nich může podat svědectví. Nebo může vaše svědectví položit další kamínek do mozaiky, složené z dalších příběhů. Netoužíme po anonymních svědectvích, ale slibujeme, že vaše kontaktní údaje si ponecháme pro sebe.

Další informace nalezneme opět na webu Pohraničník

ČLÁNEK NA WWW.POHRANICNIK.BLOGSPOT.CZ

První týden letních prázdnin roku 1985 byl hlášen podle zprávy z hlásky PVOS Sv.Tomáš v katastru obce Zvonková ve  21:18 hod. cizí objekt, který měl přistát v prostoru mezi Strážným vrchem a Zvonkovým vrchem.

Zvonková14.rota PS Zvonková   

TomášPVOS Svatý Tomáš PH 211

Při hledání objektu, jehož se zúčastnilo několik desítek vojáků ČSLA a Pohraniční stráže se služebními psy, nebyl objekt nalezen.

Ve 23:05 bylo hlášeno PVOS, že byl z uvedeného prostoru zaznamenán start vzdušného prostředku. Akce pokračovala až do ranních hodin následujícího dne, ale bezvýsledně.

V noci byla sice nalezena kruhová plocha, ale nikdo ji s vzdušným cílem nedával do souvislosti. V den případu bylo teplé letní počasí, skoro jasno, mírný vánek.

Po 4 dnech od události bylo místo opět prozkoumáno v rámci kriminalistického ohledání činu, včetně záznamu, který provedl tehdejší zástupce velitele samostatného útvaru PS, který i akci velel.  Provedená fotodokumentace a výsledky ohledání okolí byla uložena do archivu MV na Zbraslavi (Praha).

Na místě se zkoušel příjem radiosignálu (tehdejší přesné údaje nejsou známy), a toto měření bylo opakováno za rok (1986), neboť obrazec byl stále zřetelný. Směrem k němu výkon radiostanice RF-10, ale i výkonnějších rdst klesal.

Místo bez vegetace vypadalo, jako by zde působila velmi vysoká teplota, ale ne otevřený oheň. Na místě nebyl patrný žádný hmyz.

Popis místa: Téměř pravidelný kruh o průměru 6 m, ve kterém prakticky vyhynula vegetace. Nová se objevila až po několika letech.

Lokalita: Západně od obce Račín, 200 m jihozápadně od kóty 804,5 m, asi 100 m od hranic s Rakouskem, směrem k HM-1/41, v katastru Horní Planá. Sklon terénu na jihozápad až jih. Na samotném místě rovina. V roce 1985 byl majitelem Státní statek Šumava.

 

VÝPOVĚĎ PRO POHRANICNIK.BLOGSPOT.CZ

Zdravím.

Předem bych prosil o diskrétnost, pokud budete uveřejňovat nějaké info ode mne, tak nepište ani iniciály. Nechci nikoho dráždit, něco jiného by bylo si pokecat u táboráku.

Tento večer jsem sloužil na věži hlásky PH 251 v Horní Plané. Nepamatuji se, jestli v době kdy nám volal operační ze sálu, jsem byl ještě na věži, nebo už dole. Hlásil, že mladý voják, který slouží na věži na PH 252 v Dolní Vltavici (v jehož rajónu to bylo), si u hranice všiml jakoby přistání nějakých oranžových světel, prostě nějakého objektu. Hlásilo se to hned PS a ti provedli zákryt v oblasti. Armáda ČSLA tam určitě nebyla, to by musel povolit leda nějaký generál a existovalo by velké riziko, že by se všichni z vojáků do kasáren nevrátili.

Radar na Kopci (na Tomáši) byl odstaven a další dva radary v oblasti nic neregistrovaly (Světlík a pak ještě jeden, o kterém se moc nevědělo co to je a kde vlastně je).

Ani odlet objektu jsme na PH 251 nezaregistrovali (což na PH 252 ano -mladý sloužil jak nové hodinky) a následovala sprška nadávek od dozorčího ze sálu, ale i z vyšších míst bylo hodně bu,bu,bu… možná i někdo dostal basu (to se stávalo často a trochu mi to splývá, která basa, kdo a za co).

Mysleli jsme si, že vyplašený mladý (jarní 1985-ka) po celodenní službě snad viděl nějaké reflektory auta v lese na rakouské straně a ty nahlásil. A tak jsme na věži nesloužili. Možno nebyl ani nikdo venku, ten rok bylo hodně komárů.

Kolem 5. 6. (hodinu si nepamatuji) měl u Horní Plané velké problémy vrtulník MV (ministerstva vnitra) MI-2, ten který létal denně od Chebu podél hranice. Zřejmě šlo o problém s motorem. Vypadalo to jakby nalétával nad pláž a chtěl tam přistát. Jenže lidi na pláži místo aby mu uhnuli tak mu jenom mávali (šlo asi o samý dederony, byly tam vidět jenom stany a traboše). Byl jsem na věži jenom já (jaro 84) a dával jsem to operačnímu a řekl jsem mu, že to vypadá jako by byl pilot v lihu. Pilot pak manévr přistání vzdal a tak nějak šejdrem – bokem a jakoby se zhoupnutím (jaké je vidět v amerických filmech často) odletěl kolem břehu směrem na Černou v Pošumaví.

Večer volal operační, že ta MI-2 shořela u Budějovic po nárazu do vysokého napětí a že ráno dojedou kontráši. Dojeli a pak jezdili několik dnů po sobě kontráši, vyšetřovatelé, snad celý štáb, kdejaký důležitý vůl na kontrolu a jednou nebo dvakrát i nějací piloti, kamarádi těch co byli v MI-2. Ti piloti a kamarádi byli v pohodě, žádný kontroly. Vylezli si na věž a chtěli slyšet, co se stalo a jak jsem to viděl a dokonce co si popravdě o tom myslím.

No a do toho pak přišly ty světla u hranice, za pár dnů.

Jinak se koncem jara 85 až do léta téhož roku objevily nějaké divné záblesky a jakoby průsvitné objekty na obloze, ve tvaru letadel bez křídel, a pod letovou hranici 010 (3 až 8 co jsem já viděl). V oblasti od Nové Pece a Volar po Zvonkovou. Vedlejší hlásky – ty ze Zhůří, ale nic neregistrovaly, i když to bylo i nad nimi. Sám jsem to viděl 2 nebo 3x a létaly na to stíhačky, Albatrosy a MIG 23 (i dvojkabiny). Nikdy se však nezjistilo, co to vlastně je a radary to nebraly (prý ani velké a ani ty na stíhačkách). Piloti to myslím viděli také, nebo alespoň v jednom, dvou případech. Nebyly to ale větroně a pohybovalo se to pomalu, nebo naopak to v mžiku ulítlo. Byl však enormní zájem to identifikovat. Jinde by se na to vybodli, ale tam na to lítali po každém nahlášení.

O UFO jsme tenkrát nijak neuvažovali, měli jsme za to že jde o nějakou záhadnou techniku nebo balony z Německa nebo Rajchu, prostě jako o nějaký druh provokace. Na druhou stranu nám kontráši zakazovali o tom kdykoli a kdekoli mluvit. Dělali s tím šílené tajnosti. Čert ví proč, jakoby šlo o nějaký bermudský trojúhelník.

U Horní Plané je místo, kde údajně jde projít do nějaké jiné dimenze (zní to jako pohádka, ale údajně se to tak jeví).

Takže tolik pane. Možná se vám ozve někdo z PH 252, který tam v ty době sloužil. To je ta hláska, kde v roce 1975 létal ten americký vrtulník.

Zdá se, že v osmdesátých letech bylo takových incidentů zcela zřejmě mnohem více. Je to už hodně dlouhá doba, která uplynula a vzpomínky blednou. Přesto: pokud jste byli účastníky těchto nebo podobných incidentů, neváhejte a napište nám!
Velmi děkujeme webu Pohraničník za poskytnuté informace.

1 komentář na “UFO nad železnou oponou (8)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*