Ta jediná a pravá realita

Když otec české záhadologie a sci-fi fandomu dr. Ludvík Souček napsal svojí slavnou trilogii Cesta slepých ptáků, podařilo se mu vylíčit příběh tak sugestivně, že dodnes kolují historky, jak byl oslovován, zda by nezprostředkoval besedu s dr. Kameníkem, hlavním hrdinou románu. U mnoha lidí se mu tak podařilo vytvořit část virtuální reality, která se tvářila jako skutečnost.

Od doby mistra Součka uplynulo mnoho let. K vytvoření falešné reality dnes máme mnohem dokonalejší prostředky. A také se dnes tyto prostředky ve velkém používají. Nevěříte?

Všudypřítomná a téměř neregulovaná reklama tyto prostředky využívá ve velkém. Není problém vytvořit ve společnosti dojem, že právě tento prostředek či výrobek je to, co právě velmi potřebujete. Používá k tomu široké spektrum prostředků, od televize, internetu, bilboardů až po předváděcí akce v obchodních centrech.

Žijeme v době, kdy probíhá rozsáhlá hybridní válka, které jsme bohužel součástí i my. Specializované týmy počítačových odborníků i psychologů pracují na tom, aby nás přesvědčily o realitě, která je falešná a která neexistuje.

Nechme ale politiku a podívejme se, jak je to se záhadologií. Tam je situace ještě horší. Pro konspirátory není problém přesvědčit část společnosti, že existují tajné vlády a spiklenecké skupiny zednářů či iluminátů, které spolupracují s mimozemšťany a ohrožují nás HAARPem a chemtrails. Lidí, které tato iluze oslovuje a kteří jí uvěří, není zase tak málo, stačí trochu zabrouzdat na webu a nestačíte se divit.

A právě technika, prostředky a metody těchto manipulací se zdokonalují rychlým tempem. Technika už dnes dokáže vytvořit virtuální iluze, které nejen uvidíte a uslyšíte, ale i ucítíte a můžete si je doslova ohmatat. Umělá inteligence reaguje na nás tak, že iluze skutečnosti je dokonalá.

A tak je docela možná, že se zanedlouho ráno probudíme… a budeme se ptát, je toto kolem nás skutečné?

 

 



3 komentářů k článku Ta jediná a pravá realita

 1. Dexter napsal:

  Jasnr, skryte vlady neexistuji. Jasne, majetek celeho sveta je v rukou nekolika rodin, ktere si mezi sebou postup nedomlouvaji a vsechno se deje tak, jak nas ucili na zakladce.
  Boze, a tohle je dospely clovek ktery ma obcanku? Sisko, to ze se t8 neco zda nepredstavitelne jeste neznamena, ze to neexistuje.

 2. Pavel napsal:

  Lidé nehledají informace, aby si udělali názor, ale jen potvrzení svých názorů.
  Naprostá většina lidí chce žít v klamu.
  Teď se dostáváme do období, kdy už jenom měnící se klima nás přinutí se rozhodnout tak, aby to bylo účelné.

 3. Helena napsal:

  Ano, to se poslední dobou píše. Toužíme se ujistit o své pravdě. Ale bylo tomu někdy jinak? Nakonec: i vědecká hypotéza touží být potvrzena. Rozdíl je asi v té koncovce: přiznám, nepřiznám, že jsem se mýlil?
  Obtížnost rozhodování otevírá cestu diktátorům. Ale to už není o hvězdách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*