Silvestrovské manévry

miniatura

Na množství hlášených UFO během silvestrovských oslav jsme už zvyklí, téměř každý rok se podaří někomu vypustit něco neobvyklého a navíc lidé v tuto chvíli pozorují ohňostroje a sledují oblohu. Když se však objevila hromada hlášení, popisujících neobvyklou pětici světel, bylo jasné, že tohle asi notoricky známé/neznámé létající lampiony nebudou. Pětice světel nad Prahou prokazatelně kroužila a navíc vydávala zvuk.

2013.01.01.01-UFO-Praha 4 – Podolí
„Při pohledu z okna (v 6.patře) mířícího na jih jsme během sledování novoročních ohňostrojů zahlédly 5 letících objektů (v přibližné výšce, jako dopravní letadla) letících v řadě těsně za sebou (jen pátý trochu v závěsu) a mířících na severozápad, tedy nad náš dům. Každý z objektů měl tři světla a všechny objekty střídavě blikaly. Žádný nebyl výš než ostatní, jako by byly objekty zavěšeny na ocas papírového draka :-D. Poté, co objekty obletěly náš dům, sledovaly jsme je z okna mířícího na sever. Objekty dál mířily na SSZ, těsně nad obzorem se však obloukem otočily a mířily zpět, jako by opisovaly předchozí trasu, ale opačným směrem a opět přeletěly na jih. Jako by kolem našeho domu kroužily. Při návratu byly blíž, asi jako vrtulník. Poté jsme je opět sledovaly z jižního okna. Na sever se pak znovu vydaly ve směru letu a tam pak při pohledu ze severního okna zmizely za obzorem. Létající lampiony jsem vyloučila – objekty měly jiné zbarvení, měnily směr a střídavě blikaly, navíc létaly stále pohromadě. Na létající model to bylo vysoko a na tu výšku příliš velké a ulétlo to dost velkou vzdálenost (rychlostí těžko určitelnou, snad o málo pomaleji než vrtulník. Zvuk to nevydávalo vůbec žádný, to by bylo slyšet i přes rachejtle. Byl pořízen i videozáznam, ale z obyčejného kompaktního fotoaparátu + mobilu, takže asi nanic. :-) Jen by mě zajímalo, zda se na onom místě v tu dobu nevyskytovaly nějaké běžné lety, popř. vysvětlit, co by to mohlo být. Asi jste podobnými hlášeními zavaleni po celý rok, ale budu vděčna alespoň za nějaké možné vysvětlení, třebas i krátký dohad. Děkuji“

2013.01.01.02-UFO-Praha 4 – Modřany
„Zhruba ve směru SSV jsme viděli na obloze 5 bodů, které připomínaly letadla v noci. Zpočátku byly zhruba pohromadě, ve tvaru písmene V. Pak se postupně jednotlivé body oddělily směrem doleva, tedy směrem na S. Vytvořily jednu řadu s rovnoměrnými odstupy a pohybovaly se pravděpodobně na západ (viděli jsme je na S). Mohly to být vrtulníky nebo letadla. Zaujalo nás, že se pohybují ve skupině pěti s rovnoměrnými odstupy a poměrně pomalu. Tedy nešlo o dopravní letadla přistávající na Ruzyni, protože ta naší oblast přelétávají podstatně rychleji a bez změny směru. Mohlo to souviset se Silvestrovskými oslavami?

2013.01.01.03-UFO-Praha 10 – Hostivař
Vylučuji lampióny(ty byly na obloze také a odlišné).
V jednu chvíli se utvořili do obrazce podobnému deltoidu.“

2013.01.01.04-UFO-Kamenný Most
„Při pozorování ohňostrojů jsme s přítelem objevili 5 objektů, které se šikovali do různých obrazců (do písmena V, v rovině, 3 + 2 atd) zářili…dalekohledem jsem nedokázala zaostřit na tvar…jen na záři…povrch byl určitě kovový a lesklý – odrážely se od nich barvy ohňostrojů v dálce…byl tam nad nimi ještě jeden objekt,jako malé slunce (velice zářil), byl větší než ostatních 5 a ten zmizel po chvíli v mraku a už se neobjevil. Ostatní (5) se přibližovali a vzdalovali až se nakonec seřadili a přistáli.
Netuším co to bylo….ale zajímalo by mě to velice…“

2013.01.01.05-UFO-Praha 5 – Motol
„Směrem od Barrandova směrem k Motolské nemocnici se objevilo na obloze v řadě 5 žlutých světel vel,Měsíce.Letěly směrem k nemocnici, prolétávaly nad ní a mizely směrem na Vypich,za cca 5 min se objevily znova směrem od Smíchova a letěly v elipse na nemocnicí a mizely tamtéž.Vydávaly jen velmi malý hluk,,,,“

2013.01.01.08-UFO-Praha 8 – Čimice
„Vypadalo to jako letka 5 podivných letadel, které letěly v přísném rozestupu těsně nad střechami domů. Ozýval se hluk.Asi za čtvrt
hodiny se to opakovalo.“

Tak tohle opravdu nevypadalo na lampiony, i když se nám to zpočátku zdálo. Dokonce vznikla spekulace, že je  teď prodávají po pěti kusech. Vysvětlení celé zvláštní události lze najít na Youtube.com, kam někdo zaslal i video:


V komentářích lze najít i ofic. vyjádření tisk. mluvčí Řízení letového provozu:

Dobrý den,
jednalo se o stroje, které filmovaly noční oslavy, z pohledu ŘLP ČR nedošlo k porušení stanovených postupů ze strany pilotů, radarové záznamy byly nicméně předány ÚCL ČR, které přezkoumá, zda piloti způsobem provádění letů neporušili stanovené předpisy.
S pozdravem
Richard Klíma
ŘLP ČR

Nádhernou noční fotografii ze závěru silvestrovské akce si prohlédněte na www.planes.cz

 

 

 

 

2 komentáře na “Silvestrovské manévry”

  1. No, v 23.03.2013 mezi 22.15-22.30 hod v Modřanech jsem pozoroval tuto formaci, mimochodem se jevila přesně v přímce, viditelná pro mě pouze triedrem (8×30), zato byla vedena jsyným světelným objektem, měnícím barvy zeleno-červeně-žlutě, kmitajícím přibližně v trojúhelníku, jakoby uvázaně na laně podobně pouštěnému draku s ocasem, což jsem nejdříve považoval za oheň, ano, plápolající měňavý světelný objekt, svým pohybem napovídající, že není příliš daleko – mýlka?- SV kvadrant, cca nad Vltavou směrem na Barrandov, přes 1/4 oblohy, postupně mizející se sousední 100% planetou postupně za objektem v popředí. Zajímavě bylo to, že se formace držela ve shodné pozici s tou planetou , pohyb s ní byl synchronní. Letadla to evidentně nebyla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*