Identifikace UFO: Orby

mini

S příchodem digitálních fotoaparátů se množství fotografií neznámých objektů zmnohonásobilo. A také se objevil o nový typ UFO, který se vyskytuje pouze na fotografiích. Jde o průsvitné kulovité útvary s vnitřní strukturou, někdy připomínající soustředné kruhy. Útvary získávaly různé názvy, někdy i svědčící o snaze autorů přisoudit jim předem nějaké vysvětlení: „plazma balls“, nebo také „UBO – Unidentified ball-shaped objects)“ a konečně také „orbs“, tedy orby.

5.1.5. Orby

Je třeba zdůraznit, že orby nikdo okem nepozoroval a neexistuje případ, kdy by někdo orb pozoroval okem a cíleně vyfotografoval. Z toho se někdy vyvozuje, že orby jsou duchovní podstaty, která není lidskými smysly postižitelná a na fotografiích se objevují náhodně.  Navíc se na některých orbech na fotografii dají rozeznat i jakési obrazce a s trochou fantazie i obličejíky, nebo spíše smajlíky. Co s tím?

ukdz

Dotázaní odborníci z oboru fotografie se k problému vyjadřovali jen velmi kuse: je to prach nebo kapičky na objektivu, aniž by záležitost nějak blíže vysvětlovali. Jak tedy hledat vysvětlení? Samozřejmě – jedinou cestou jak tuto záležitost vysvětlit naprosto objektivně je udělat pokus a vytvořit orby na fotografii cíleně! To však, jak se ukázalo, není tak jednoduché. Přišli jsme na to víceméně náhodou, až po mnoha neúspěšných pokusech. Orby totiž nejsou nic jiného, než rozklad světla (typicky odraženého světla z fotoblesku) na drobných částečkách prachu, pylu, někdy i vody v malé vzdálenosti od objektivu zaostřeného na větší vzdálenost. Vlastní efekt vytváří rozložení světla do kruhového útvaru kolem částečky. Nejlépe tyto efekty vznikají za pomocí blesku fotoaparátu umístěného blízko osy objektivu, což mají nejčastěji právě malé kompaktní fotoaparáty. S profesionální zrcadlovkou, mající fotoblesk umístěný dále od objektivu nebo při použití externího blesku k tomuto efektu obvykle nedojde.

2004102300

Brzy po nalezení tohoto vysvětlení se objevily i pobouřené reakce zarytých zastánců, duchovní či mimozemské podstaty orbů. Poté co jsme ukázali fotografie orbů vytvořené rozprášením soli nebo pepře před objektivem (co bylo v restauraci po ruce), říkali: „Nojo, to jste vysvětlili orby solné a pepřové, ale co ty ostatní?“ Vskutku neprůstřelný argument, že? A tak prosíme všechny nedůvěřivce, aby si kdykoliv a kdekoliv orby ve svém fotoaparátu orby vytvořili – třeba seškrábnutím trošky omítky, nábráním trochy suché prsti nebo prostě čehokoliv s práškovitou strukurou a rozprášením těsně před objektivem fotoaparátu. Doporučujeme předtím zamířit někam do volného prostoru a lehce namáčknout spoušť, aby zůstalo zaostřeno na dálku. Nezapomeňte si zapnout blesk. Garantujeme výsledek plný krásných orbů.

IMG_3433Solné orby vytvořené „na přání“

Vysvětlení záhady tajemných orbů nijak neuškodilo záhadologii. Naopak – nejsme pro smích odborníkům. Umíme zase o trochu lépe rozeznat, co je skutečná záhada a co lze vysvětlit.

Deštový Zvíkov„Děšťové“ orby na hradě Zvíkov

 Další informace naleznete zde:

Spekulace milovníků orbů
Jasné vysvětlení, ke kterému došel Ondřej Neff (mimochodem stejnou cestou jako my)
Vyřešené případy projektu Záře
Ještě jednou milovníci duchovních orbů (na vlastní nebezpečí)
Jak je to s orby? – vyjádření organizace Agartha

Čtěte také další díly seriálu.

23 komentářů na “Identifikace UFO: Orby”

 1. V manuálech k fotoaparátům Panasonic se o podmínkých, kdy mohou být na snímcích „orby“, píše. Proto, aby je lidé nepovažovali za závadu přístroje.

 2. Mudr.Karel Müller . Darmstadt

  Jiste pripustite skutecnost,ze fenomen“kruhy v obili “ neni vedecky objasnen,ale nepochybne existuje.Stejne tak existuje a neni objasnen fenomen
  „ORB“.Drive nez se odvazili M.Ledvith a K.Heinemann v r.2007 vydat knihu „The Orb Project“vyhodnotili vice nez 300 000 snimku.Ja sam jsem za 5 let nashromazdil rovnez ucthodny archiv a mohu tvrdit,ze vsechny teorie o zobrazovani pevnych fyzickych teles je mozno seriosne vyvratit.Nikdo se take dosud nezabyval teorii vzniku mlhovinovych a kapkovitych utvaru,ktere k fenomenu samozrejme nalezi.Mrzi me,ze se prevazna vetsina kritiku a „objasnitelu“ nesmirne zajimaveho fenomenu vyznacuje znalostmi nepodlozenou
  aroganci a suverenitou.Ja osobne(jako uz v profesnim zivote mnohokrat),krcim
  pokorne rameny a poctive rikam:Ja nevim!Orbs jsou vsude a rozhodne stoji za to je fotografovat a premyslet o nich.Estetickou hodnotu povedenych fotografii musi posoudit kazdy sam!
  Dr.Müller

 3. Vážený pane doktore je úplně jedno kolik se napíše o jednom fenoménu nesmyslů v oblasti esoterické literatury.
  Jistě vám nemusím vysvětlovat co je to Occamova břitva. Pokud má fenomén jednoduché a logické vysvětlení, pak asi bude toto vysvětlení pravdivé. Pokud tedy existuje jasné a jednoznačné vysvětlení „orbů“ na fotografiích, je nesmysl hledat vysvětlení, řekněme, velmi exotická.

  1. Mudr.Karel Müller . Darmstadt

   Vazena redakce,Vase reakce na muj prispevek je neadequatni.Psal jsem o „fenomenu orb“,tedy o jevu,ktery neni ojasnen a vysvetlen.Nenabizel jsem zadne,tim mene esotericke vysvetleni.Zminil jsem fakt,ze vyskyt“orbs“na fotografiich neni vedecky objasnen a na tomto stanovisku trvam.Pokud mi,jak pisete“jednoduse“objasnite a experimentalne dolozite vznik“orbs“
   na snimcich(na pr.z meho archivu),okamzite se Vam na techto strankach omluvim.
   V opacnem pripade se citim nucen oznacit Vas prispevek jako diletantsky.

   S pratelskym pozdravem
   Dr.Müller

   P.S.Veskere experimenty provedene pracovniky „Projektu zare“ a zverejnene na internetu znam.

   1. Vaše adeqatní příspěvky dejte qyřízení kompetentním odborníkům. Ti se Qám budou chovat úměrně nesmyslům, které tvrdíte.

     1. Pokud se domníváte, že fenomén není vědecky objasněn, tak si doplňte vzdělání. Článek vám to populární formou dostatečně objasňuje. Že s tím nesouhlasíte je Vaše mínus, lépe řečeno, vás uspokojí jen ty esoterické bláboly, na které čekáte, že vám je někdo potvrdí. Ale tady (ani nikde u rozumných lidí) se toho nedočkáte.

      1. Mudr.Karel Müller . Darmstadt

       Vazeny pane Quasimodo,
       volte uvazene vyrazy a ctete pozorne.Nechapu,jak jste dospel k nazoru,ze ocekavam esotericke blaboly.V poslednim prispevku jsem vyzval redakci k objasneni vzniku „orbs“ na fotografickych snimcich.Clanek,k jehoz precteni me vyzyvate znam a vysvetleni nepovazuji za dostacujici,ba chybne!
       Pokud se o problematiku “ fenomenu orb “ vazne zajimate a jste s ni odborne seznamen,nabizim timto spolupraci.
       Pokud se z Vasi strany jednalo pouze o emocialni reakci,prosim Vas o zastaveni dalsi korepondence.

       S pratelskym pozdravem

       Dr.Müller

     2. Ono se taky pane doktore říká : Ševče (zubaři, chirurgu, ortopede) drž se svého kopyta (vrtačky, skalpelu, protézy). Orby, vč. mlhovinových útvarů byly dávno objasněny a není na tom co měnit. Pohovořte si o tom s odborníkem a nečtete nekvalifikované bláboly!

     3. Mudr.Karel Müller . Darmstadt

      Vazena redakce,teorie fyzickych castic v blizkosti objektivu,kterou povazujete za konecne reseni problemu je nespravna.Byla publikovana v.r.2006 prave jako dukaz,ze timto experimentem nelze vznik vsech manifestaci fenomenu „orbs“ vysvetlit.Fenomen neni vedecky objasnen,zustava tedy a zrejme dlouho zustane fenomenem.S problemem si zatim neporadili ani
      fotograficti experti renomovanych vyrobcu fotografickych pristroju,dotazem se dozvite vsechno mozne i nemozne.
      Vyzkum fenomenu „orbs“celosvetove jiz nekolik let stagnuje,proto jsem oslovil“Projekt Zare“ s nadeji,ze bych mohl pro dalsi badani ziskat nekoho
      s nekonvencnim pohledem na problem ke spolupraci.
      Soude podle Vasi reakce a reakce ctenaru,seredne jsem se mylil.Nadeje pry umira jako posledni,tak kdyby se nekdo nasel……
      Moji mail adresu znate.
      S pratelskym pozdravem
      Dr.Müller

      1. To, že nikdo nepotvrzuje vaše bláboly, ještě neznamená, že to není vědecky objasněno. Jako člověk s akademickým vzděláním byste měl vědět, co je teorie, a co potvrzení teorie praxí a co to znamená. Pokud ovšem si zde nepíšete titul jen abyste dodal svým povídačkám na vážnosti. Čím více vás čtu, o to více je ta myšlenka neodbytná.

     4. Mudr.Karel Müller . Darmstadt

      Vazena redakce,
      ve svych prispevcich jsem si dovolil tvrdit,ze vznik“orbs“ na fotografiich neni vedecky objasnen a ze vase teorie“pepr a sul pred objektivem“ je chybna a pro objasneni fenomenu“orb“ zcela nedostacujici.
      Pokud nekdo ve vedeckem svete publikuje teorii a prohlasi ji za platnou,musi byt take schopen tuto proti oponentovi kdykoli obhajit.
      Zminenou schopnost ve Vasem pripade postradam!

      S pratelskym pozdravem
      Dr.Müller

      P.S.Uvital bych diskusi na privatni basi.Prispevky ctenaru(Qasimodo,Almedo)
      se nadaji oznacit jako konstruktivni.
      P.P.S.Zvedne nekdo z redakce hozenou rukavici?

      1. Vážený pane Müllere. Asi vám uniklo, že orby se žádný vědec nezabýval, protože věda je nepovažuje za záhadu. Taktéž každý optik nebo profesionální fotograf je za záhadu nepovažují. My jsme provedli několik experimentů, kde jsme si ověřili, že orby na fotografii vznikají způsobem, který je v tomto článku popsán. Tím záhada skončila.
       Protože existuje mnoho jiných, zajímavějších a hlavně nevysvětlených záhad, budeme se proto radějí ve svém volném čase věnovat jim.

       1. Mudr.Karel Müller . Darmstadt

        Vazena redakce,
        skutecnost,ze se v CR nikdo s problematikou fenomenu „orb“ seriosne nezabyva,mi pri cteni vasich prispevku nemohla uniknout.Rozhlednete-li se po svete,zjistite,ze se problematikou zabyvaji renomovane organisace i jednotlivci nejruznejsich profesi.Od profesoru fyziky (USA)pres profesionalniho fotografa(Holandsko)az po nemecke experty nejruznejsich zamereni.
        Ruzni autori diskutuji ruzne moznosti puvodu fenomenu „orb“,ovsem presentuji je jako nepotvrzene moznosti,teorie.Vsichni se shoduji v jednom bode:Konecne reseni se pro nedostatek soucasnych znalosti odklada na neurcito!
        Vami,z r.2010 publikovane, konecne reseni fenomenu“orb“metodou“Sypani pepre a soli pred objektiv“je z tohoto pohledu „roztomile“,ale v principu nic neresici.Pokud si tuto skutecnost z duvodu autorske jesitnosti nedokazete pripustit,je v CR dalsi vyzkum zajimaveho fenomenu nadale blokovan.
        V dalsi badatelske cinnosti Vam preji mnoho uspechu a odhaleni dalsich,
        zajimavejsich „zahad“!
        S pratelskym pozdravem
        Dr.Müller

       2. Jestli dobře rozumím komentáři pod snímkem (23.01), pak tento jev nikdo z pláže nezpozoroval a po zhasnutí blesku fotoaparátu se blýsklo ještě jednou. Jde o 2 objekty – kouli a „šálek, džbáneček, hrníček“ pod ní.

        Odraz na hladině – žádný?

       3. Koukam, ze projekt zare pristupuje arogantne skoro ke vsem. No , klasika. Co se tyce orbu, tak to , ze se male castecky odrazeji bylo potvrzeno experimentem, nedojazuje to vsak vlastne vubec nic o x dalsich orbech, ktere soli ani peprem jaksi nevznikli.Vsechny orby jaksi sul a pepr nejsou! Ja fotim teda dost po cely zivot, i v prirode , v prachu apod, a nikdy jsem zadny orb nevyfotila. Proc tedy je nemaji zcela bezne uplne vsichni , kdyz je to prach ? Ten je preci uplne vsude a vzdycky. Ja myslim , ze byste nemeli byt tak omezeni a radikalni ve svych clancich. Delate ze sebe timto neprofesionaly. Protoze spravny vedec nebo badatel je otevren mnoha variantam vysledku a take kdyz neco opravdu nevi, tak rekne , ze nevi. To vy vite asi vsechno, vy jste faaakt dokonali a vsichni kolem jsou jen blbci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*