Identifikace UFO: Reflexy na čočkách v objektivu

Nechtěně odražené světlo v optické soustavě fotoaparátu je věčný problém fotografování. Nevhodný odraz světla dokáže rázem znehodnotit celou fotografii. Výrobci fotoaparátů se s tímto jevem potýkají už celá léta. S tím, jak se zvyšuje složitost používaných objektivů a roste počet optických členů, tím roste i počet odrazných ploch, které mohou vytvořit nepříjemný reflex.

5.1.4. Reflexy na čočkách v objektivu

Nejobvyklejší způsob, jak tento nepříjemný jev potlačit, je vytvoření antireflexních vrstev na povrchu čoček. Jde o náročné řešení, které silně zvyšuje cenu takové optiky, neboť je nutné na sklo ve vakuu napařit rovnoměrnou tenkou vrstvu z fluoridů kovů. Výhodou je však nejen potlačení reflexů, ale i zvýšení světelné propustnosti.

Dalším způsobem je zamezení odrazů od vnitřních stěn objektivu, například jejich rýhováním a černým matovým nátěrem. Dále je to také používání sluneční clony – to je takový ten velký trychtýř chránící objektiv skrytý hluboko v něm.

Přesto se s nechtěné reflexy na fotografiích objevují. Nejčastěji se s tímto jevem setkáváme při fotografování proti slunci.

2009.05.29.02-UFO-Rovná:
„Dobrý den,vše bylo čistě náhodné. Fotil jsem západ slunce, je to už déle. Kamarád mne přemluvil o zaslání! Ufo se údajně se nalézalo nad Chebem, ustupovalo se západem slunce! Možná to byl odraz?“

Geometrie odrazů se dá v takovémto snímku snadno odhalit. Stačí zaměřit střed snímku (tedy osu objektivu) a zjistíme, že střed se nachází uprostřed spojnice slunce a jeho reflexu:

Velmi v takovýchto případech záleží na optice a její kvalitě. Že u mobilních telefonů je optika fotoaparátu kvůli miniaturizaci a ceně zredukována na nutné minimum, je všeobecně známo. Proto nám někdy vykouzlí nečekané efekty:

20120606-Hradec Králové

Na fotografii nemusí reflexy vytvářet slunce, stačí jen prudké protisvětlo. V dalším případě je slunce schované za kopcem. I tak však stačilo prudké protisvětlo snížit kontrast (zešednutí snímku) a „v lese“ vytvořit namodralé světélko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Další informace naleznete zde:

Optické vady a vlastnosti objektivů
Protisvětlo
Sluneční clona – ano či ne?

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*