Případ Vranov nad Dyjí – nové poznatky! (1)

Jeden z nejzajímavějších případů výskytu UFO nad Českou republikou. Dramatický incident, který se odehrál v červenci 1987, při němž dostala osádka bitevního vrtulníku Mi-24D rozkaz sestřelit neznámý objekt, je stále předmětem dalšího bádání. Odehrál se sice již před mnoha lety, stále je však naděje, že se podaří získat další střípky do mozaiky informací o této podivuhodné události.

 

Původní článek o tomto případu najdete ZDE.

Naše pátrání se nyní soustředilo na hledání dalších možných svědků nebo zmínek v archivech. A byli jsme úspěšní. Nejprve se však pojďme věnovat hlášení o pozorování podivného objektu v Kostelanech na Kroměřížsku, které pravděpodobně souvisí s  Vranovským případem. Jak se ukázalo, Kostelany totiž leží na trase, kudy se pohyboval neznámý objekt po incidentu nad Vranovem:

Datum: cca 14 od začátku prázdnin (což by mohlo odpovídat datu Vranovského incidentu 12.7.1987)
Čas: kolem poledne
Lokalita: Kostelany (okr. Kroměříž)
Popis: Bylo to v Kostelanech na Moravě (12 km od Kroměříže) chvilku po obědě. Děda s babičkou seděli na verandě chaty a všimli si nějakého objektu napravo od nich (nevím přesně, jak je to tam se světovými stranami, ale zhruba asi na západ). Mělo to prý tvar doutníku, bylo to úplně hladké a nejspíš šedé, ale to babička nevěděla přesně, prý se to dost obliskovalo – tedy lesklo. Když jsem se jí ptala na velikost, vzdálenost a výšku, tak říkala, že si nejdřív myslela, že je to nějaká vzducholoď a když koukala jak se to dalo do pohybu, tak se lekla, že to srazí komín na sousedově chatě položené o pár metrů výš a vzdálené asi 70 m. Velmi zvolna a neslyšně to prolétalo skoro nad nimi a stále to nabíralo výšku, to už děda běžel pro dalekohled. Když jím na to namířil, tak to výrazně zrychlilo a ve vteřině odlétlo směr Uherské Hradiště.

Doplňující informace:
Objekt byl stříbřitě lesklý, doutníkového tvaru a z jejich pohledu velký asi
jako delší autobus. Pomalu připlouval nad sousedovic chatu, vzdálenou
cca 30-40m na západ. Byl tak nízko, že se babička bála, že srazí komín.
Pár minut tam visel a prarodiče spekulovali, že by to mohla být
vzducholoď. Pak se stočil směrem k nim a zas velmi pomalu nad nimi
přelétal. To už děda běžel pro dalekohled, stihl ho na objekt namířit,
ale nic než lesk neviděl. Pak se objekt obloukem stočil k jihovýchodu,
velmi rychle nabral výšku a odletěl.

mapka pozorování

Ještě jsem vyrobila obrázek. Bod A je směr příletu, B místo, kde se objekt zastavil, C kde se stočil a odlétl směrem bod D. Místo pozorování je označeno červenou tečkou.

(pokračování)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*