Případ 2012.03.05.01-UFO-Karviná

Někdy stačí se podívat na oblohu. Pravda – v pravou chvíli a na správném místě. Stejně tak učinila v roce 2012 jedna žena na karvinském sídlišti. To, co spatřila na nebi, bylo tak neobvyklé a podivné, že hned po návratu z psí procházky své pozorování popsala projektu Záře. Tak jako vždy, snažili jsme se najít nějaké vysvětlení. A jak jsme dopadli?

 

Je 5. března 2012 zhruba 20:30 hodin večer. Paní M. (24) se vydává na procházku se svým psem. Čistá, jasná obloha přilákala její pozornost, když náhle spatřila cosi podivného.

„Při večerní procházce se psem jsem to najednou uviděla skoro přímo nad hlavou, jakoby polozahalené v nějakém oparu. Objekt byl načervenalé barvy s nevýraznými světly ve vnitřním kruhu, ne po obvodu, trojuhelníkového tvaru, ale s oblými okraji. Nevydávalo to žádný zvuk, plynule proletělo a pak jakoby se to v tom oparu ztratilo celé. Na letadlo to bylo moc nízko a velké. Bylo to zvláštní, nikdy jsem nic takového neviděla.“

Objekt se pohyboval po obloze rovnoměrným přímým pohybem od jihovýchodu k severozápadu. V nejvyšším bodě byl pozorován 60 – 75° nad jihozápadním obzorem. Velikost (úhlovou) svědkyně odhadla na šířku dlaně natažené ruky, tedy asi 10 – 12°. Zvuk to nevydávalo žádný. Svědkyni jsme poprosili o nákres objektu.

„Zasílám nákres, bohužel více detailů nejsem schopna nakreslit, pozorování netrvalo déle než 5 sekund.
…Samotný objekt byl načervenalý (tmavě).“

Pro jistotu jsme požádali Řízení letového provozu o vyjádření, zda se v prostoru Karviné nepohybovalo nějaké zvláštní letadlo.

„Posílám v příloze radarovou situaci nad Karvinou (oranžový kruh). Všechna letadla na našich záznamech byla ve vysokých hladinách. Nejvíce odpovídal popisu let NJE190A, který letěl od východu k západu v letové hladině FL400 (40000 ft, což je cca 13 km). Šlo o malý business jet. V 19:30 UTC byl cca 4NM (asi 7 km) severně Karviné. Na severu Moravy nemáme pokrytí primárním radarem, tedy v našich záznamech jsou pouze letadla vybavená odpovídačem sekundárního radaru, nicméně po západu slunce + 1/2 hodiny (v tomto případě pro 5.3.2012 je to 17:19 UTC, 18:19 SEČ) by takto nevybavené letadlo nemělo letět.“

Z uvedeného je jasné, že nejde ani o jedno z letadel, která jsou na záznamu vidět. To první letí sice správným směrem ale severně, nikoliv JZ od pozorovatele. To druhé letí kolmo k uváděnému směru. Hlavně jsou ale obě letadla v letové hladině 10 a 13 km (to první ještě malý biz jet) a jevila by se nejspíš jako bod, nikoliv jako trojúhelník o velikosti dlaně natažené ruky.

Vzhledem k nepokrytí oblasti primárním radarem nelze vyloučit např. vojenský stroj, nebo cokoliv jiného bez odpovídače (třebas i šíleného nočního rogalistu) – to jsou však jen hypotézy. Vysvětlení tohoto případu nemáme. Škoda, že šlo jen o několikasekundové pozorování.

Tak jako u ostatních neobjasněných případů i zde vyzýváme: viděli jste někdy něco podobného? Spatřili jste na obloze něco neobvyklého? Ozvěte se nám!

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*