Neobjasněné případy UFO v roce 2009 (3)

V tomto seriálu článku vás chceme seznámit s případy uplynulého roku, které byly vyhodnoceny v kategorii „C“, tedy pozorování UFO, které zůstaly neobjasněné, u kterých se nepodařilo nalézt žádné vysvětlení. Je  třeba upozornit, že možnosti projektu Záře nejsou neomezené a že se i za těmito případy může občas skrývat něco známého, nebo i výmysl, který se nepodařilo odhalit. Nicméně právě tyto případy jsou tím nejzajímavějším, s čím jsme se měli možnost zabývat, protože jsme většinou udělali maximum, aby se nám je podařilo objasnit.

Co se za nimi skrývá? Nějaké dosud neznámé přírodní jevy? Tajné zkoušky supermoderní vojenské nebo komerční letecké techniky? Nebo snad opravdu návštěva z vesmíru? Nebo z jiného prostoru? Anebo z jiného času? Nevíme. Můžeme jen spekulovat v rámci těchto hypotéz, případně vymýšlet hypotézy zcela nové. Důležité je už jenom to, že tyto případy probouzí naší touhu po poznání, naší fantazii a snahu více poznat a pochopit svět kolem nás.

===

Označení případu:  UFO 2009.07.27.01-Hradec Králové
Datum: 17. února 2009
Místo:
Hradec Králové, Slezské předměstí


Autentické svědectví:
V uvedený den, jsem šel poměrně brzy spát. Otevřel jsem okno u ložnice a pomalu lehal. Najednou ve výseku oblohy se objevil se silným rachotem obdélník, který svítil 4 světly, pozoroval jsem jej asi 3 sec, když z mého výseku oblohy zmizel za protějším domem. Vyskočil jsem , volal manželku a dceru a šel jsem k oknu. Najednou se objevil další předmět, ale ve vyšší výšce, bílý bod, který (a tak to na mne zapůsobilo) pronásledoval první subjekt,  zjevil se cca 4-5 sec. a podobně se ztratil mému pozorování, to už slyšela manželka i dcera, ten rachot ale objekty nezahlédly. Je mi 57 let, jsem bývalý voják, znám bojová letadla, nedávno jsem létal v Cessně nad Hradcem, ale jsem asi první na světě, který pravděpodobně viděl kosmickou bitvu a nebyl to Star Trek.“


Další upřesnění:
„Už jsem si připadal jako magor, nebo lépe řečeno blázen, který chce být zajímavý, jev jsem oznámil Astronomickému ústavu AV, tam mě odpověděli, že šlo asi o vrtulníky, pak jsem to poslal do Práva a ti se ani neozvali. Kdybych chtěl být zajímavý, tak napíšu, že šlo o létající talíř a z něho na mě mávali zelení mužíci. Ale k věci, šlo o dva subjekty, kdy to celé působilo jako pronásledování. První subjekt se objevil v záhlavníku a téměř střemhlavým letem mířil k zemi za značného rachotu, proto jak byl postaven, jsem zahlédl dvě světla ze předu a dvě světla snad po stranách nebo vzádu. Druhý subjekt ve větší  výšce, letěl za prvním ve stejném úhlu, také za značného hluku ale byl to bílý bod asi tak 5x větší než Polárka. Hluk slyšela dcera i manželka a to byly na druhé straně bytu.

Že by si bývalý voják a pilot spletl vrtulníky a nerozeznal je ani podle tvaru ani podle zvuku? To je krajně nepravděpodobné, naopak se dá spíš předpokládat, že popis takového pozorovatele bude přesný a nepřikrášlený. Axistuje snad něco podobného? Jsme přesvědčeni, že ne. Je jasné, že šlo o nějakou techniku. Z té nám známé to však nepřipomíná nic.

Zajímavé je, že podobný objekt spatřil i jakýsi pán z Prahy, který o tom napsal do Práva. Jeho svědectví se nám ale nepodařilo získat. I proto bychom byli rádi, kdyby se nám ozval – stejně jako další případní pozorovatelé, kterých určitě muselo být více, neboť šlo o velmi nápadný úkaz s hlasitými projevy.

7 komentářů na “Neobjasněné případy UFO v roce 2009 (3)”

 1. 2Luděk Uchytil: Nikdo přeci netvrdil, že svědek je bývalý vojenský pilot. Jestli se nepletu, všichni vojenští piloti jsou absolventi vysoké školy, což dotyčný zcela určitě není.
  2Projekt Záře: Chtěl bych tímto poděkovat za zveřejnění nejzajímavějších případů pozorování a zároveň se dotázat, zdali bude seriál ještě pokračovat, nebo již skončil.

 2. A pokud nejste přesvědčeni, že existuje něco podobného, tak já určitě. Podobně při pohledu zezdola vypadá vrtulník Chinook. Odpovídal by tvar, příšerný hluk, přední světla dvojitá bílá, a zadní oranžová by odpovídala turbomotorům. I když je tedy pravda, že bývalý voják, který se vyzná v letadlech by si musel všimnout dalších detailů…

 3. Pro SuperUFOlog: Ten Chinook by to docela klidně mohl být, jenomže kde by se tu vzal – a ještě nad městem?
  Jinak nevysvětlených případů bylo za rok 2009 celkem 10, takže je postupně zveřejníme všechny. Pak budeme samozřejmě pokračovat dál.

 4. Chinook se v Evropě běžně používá na dopravu těžkých břemen tam, kam to pozemní přeprava nezvládne. U nás bývá vcelku vyjímečně. Možné je také vojenské cvičení. Možností je celá řada :)

 5. Jestli se pánovi nestalo něco podobného jako jednomu známému,který ni před lety vyprávěl :
  Byl sem na návštěvě u mého známého v Radkově u Jevíčka ve směru na Moravskou Třebovou,měl tam dům na prodej byl sem se na něj podívat,protože jsem chtěl něco případně koupit nebo dohodit dalším známým kteří by se rádi odstěhovali někam na vesnici atd..
  Krásná příroda,keltské hradisko v dosahu,návštěva se protáhla na další den.
  Odpoledne jsem se postavil k oknu a chtěl se podívat jak je venku,když v tom okamžiku jsem zahlédl nějaký letící objekt v tom okamžiku přišel šíleně hlasitý zvuk,spíše hukot,přeběhl sem na druhou stranu místnosti do protilehlého okna , nic ticho,vrátil sem se k prvnímu oknu a pohlédl na oblohu onen původní objekt tam ještě v dáli byl,ovšem vypustil jakousi kouli,která odlétla šílenou rychlostí na druhou stranu oblohy na západ,v mžiku se vrátila na východ a s ní zas ten obrovský hluk ale objekt který by ho vydával nikde nebyl.Celá tato událost trvala asi 10 vteřin.Prý neslyšel ještě nikdy tak silný hluk který byl mnohem silnější než třeba letadlo či vrtulník. Připsal to tomu zářícímu objektu.Další den se dozvěděl před odjezdem že někdo v Radkově ještě onoho dne pozoroval ufo ,ale nevydávalo žádný zvuk.
  Nakonec se ukázalo že ten objekt dokonce sledovala stíhačka Gripen která letěla nezvykle nízko nad lesem a vydávala otřesný rachot zostra udělala obrat,ovšem obrat dlouhý minimálně 10 km,to by vysvětlilo i ten druhý zvuk,který jakoby následoval v zápětí a proto ty sekundy -pak zvuk mizící současně s druhým objektem .To letadlo bylo již pryč když přišel ten zvuk,proto ho všichni pozorovatelé vlastně neviděly.Protože než přešli na druhou stranu tak letadlo takového kalibru bylo ovšem minimálně 20 km daleko.Ovšem ufo nerušeně provádělo svá telemetrická měření a pak si prostě jen tak zmizelo,absolutně potichu ,jak tvrdí ten další pozorovatel. Je to již několik let ale dnes jsem si na to vzpomněl při čtení této diskuze.

  Myslím že to má shodné prvky. Bylo by to i jedno z možných vysvětlení.
  Ovšem jak vysvětlit samotné pozorování objektu popsané všemi pozorovateli ? Armáda možná ví, ale nepoví ? !Pánovi co to zažil věřím tu loď,já sám jsem viděl nějaký podobný Jumper a vždy je doprovází 2-3 sondy tvaru koule nebo malý disk do 3m.Mám několik foto takových plavidel, vypadají velmi podobně jako na tom nákresu autora.Myslím že
  Pán něco takového určitě viděl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*