Neobjasněné případy UFO v roce 2009 (1)

V tomto seriálu článku vás chceme seznámit s případy uplynulého roku, které byly vyhodnoceny v kategorii „C“, tedy pozorování UFO, které zůstaly neobjasněné, u kterých se nepodařilo nalézt žádné vysvětlení. Je  třeba upozornit, že možnosti projektu Záře nejsou neomezené a že se i za těmito případy může občas skrývat něco známého, nebo i výmysl, který se nepodařilo odhalit. Nicméně právě tyto případy jsou tím nejzajímavějším, s čím jsme se měli možnost zabývat, protože jsme většinou udělali maximum, aby se nám je podařilo objasnit.

Co se za nimi skrývá? Nějaké dosud neznámé přírodní jevy? Tajné zkoušky supermoderní vojenské nebo komerční letecké techniky? Nebo snad opravdu návštěva z vesmíru? Nebo z jiného prostoru? Anebo z jiného času? Nevíme. Můžeme jen spekulovat v rámci těchto hypotéz, případně vymýšlet hypotézy zcela nové. Důležité je už jenom to, že tyto případy probouzí naší touhu po poznání, naší fantazii a snahu více poznat a pochopit svět kolem nás.

===

Označení případu:  UFO 2009.02.17.02-Brno
Datum: 17. února 2009
Místo: dálnice z Nového Jičína těsně před Brnem

Autentické svědectví:
„Dňa 17.02.2009 sme s kolegom Attilom išli smerom domov z Nového Jičínu, kde sme boli na obchodnom jednaní. Išli sme v snehovej fujavici, prvá hodina bola veľmi ťažká, kvôli snehu sa ledva dalo napredovať. Potom od Olomouca už nebol sneh, nebo sa viac-menej vyjasnilo a v blízkosti Brna som spozoroval nasledovný jav.
Keďže ja som bol cestujúci, vo výhľade zľava som najprv ja všimol nízko pohybujúci sa predmet. Teleso pripadalo ako oválne, svietiaci okraj vypadal ako rohlík, dolu zase boli dve lampovité svietiace svetlá (keby sme dve ploché taniere priložili oproti sebe a tak pozerali z boku a svietili by okraje, tak by sme videli toto). Letiaci predmet hneď upriamil moju pozornosť a letel presne smerom k nám. Kričal som na Attilu, že čo to do frasa môže byť, nech sa na to pozrie, keď to uvidel, už to letelo práve nad našimu hlavami. Bol veľmi blízko, asi 150 metrov nad našimi hlavami. Na lodi sa dali vidieť všetky jeho podrobnosti, presnú kruhovú formu, kovový spodok, dookola svietiaci pás okien a deliacu drážku okien (nesvietil plynule, ale prerušovane. Veľa malých okien oddelených od seba). Ak by niekto stál v okne, bolo by ho viedieť, tak blízko nám letel nad hlavami.

Nevydával žiaden zvuk, ináč autostráda bola beztak hlučná. Kričal som, že UFO, UFO!, ale telefón som mal v taške a profesionálny fotoaparát v batožinovom priestore. Asi za 10-12 sekúnd sa stratilo v pološere, ďaleko od autostrády sme sledovaly jeho cestu, prakticky sme zastali na okraji vozovky, aby sme to videli čím ďalej. Odvtedy som na internete našiel popis od viacerých pozorovateľov na toto miesto a deň, ale je bezpochyby, že takto z blízka nikto nespozoroval, ako my. Údajne v blízkosti je nejaké vojenské letisko, možno tam robia výskumy a pokusy s takýmito objektami. Nikdy som neveril takýmto popisom, ale myslím si, že toto som nemohol nechať bez povšimnutia.“

Svědectví o pozorování velmi neobvyklého objektu je ve slovenštině, našim kolegům z KPU jej poskytl maďarský občan v té době na služební cestě v Čechách. Pozorování splňuje parametry tzv. „blízkého setkání 1. druhu“ podle třídění dr.Allena Hynka, protože pozorovatelé popsali i detaily na povrchu neznámého objektu. Přesto se nepodařilo nalézt žádné vysvětlení. Armádní vrtulník s nočním osvětlením, který jsme nejprve „podezřívali“ to nebyl. Ani letecký model s dálkovým ovládáním to nemohl být, při takové blízkosti pozorovaného objektu by jej svědkové rozeznali. Objekt byl evidentně velmi nízko na to, aby jej mohl zachytit letecký radar.

Podaří se nalézt nějaké vysvětlení vám? Napište nám!

10 komentářů na “Neobjasněné případy UFO v roce 2009 (1)”

 1. „Dálnice z Nového Jičína“ je trochu surrealistický název. Je to dálnice z Vyškova. Nový Jičín na dálnic neleží a beztak to tady nehraje roli. Taktéž význam informace, že první hodina je zdržela, mi není jasný. Chybí taky cíl cesty – ale nic z toho asi nehraje roli.

  Není uvedena denní doba a hodina, je zmíněno pouze pološero čili v únoru kolem čtvrté páté?

  Vypadá to na úsek těsně před Rohlenkou, což je koridor letiště Tuřany. „Nevydával žiaden zvuk, ináč autostráda bola beztak hlučná. “ Jak pozorovatel poznal, že nevydával žádný zvuk, když dálnice hlučela?

  Celý text mi přijde velmi nevěrohodný. Letiště Brno-Tuřany je doslova co by kamenem dohodil, letiště ve Vyškově pár kilometrů. Nevím, co to bylo, ale myslím, že se to dá vysvětlit.

 2. Tak na letištích bych vůbec nepátral. Svědek popisuje zcela přesně co viděl. Ne žádné doměnky, zcela přesný popis. Objekt viděl velmi z blízka, tudíž záměna taky nepřichází v úvahu. Navíc, svědci byli dva. Ke všemu cizinci. Pochybuji, že by si celou historku vymysleli, aby se zviditelnili. Poznámka ohledně zvuku…na 150m je nad dálnicí slyšet i horkovzdušný balon, když se trochu přitopí. Natož jakýkoliv typ konvenčního letadla. Prostě na 150m se nelze splést. A popis místa jako dálnice z Nového Jičína do Brna nepochází od svědka, nýbrž pravděpodobně od pana Šišky, který tuto informaci jen nešťastně formuloval. Co mě však zaráží… proč nenechali badatelé od svědka vyhotovit nákres objektu, a pokud nechali, proč není přiložen?

 3. Jde o autentické líčení pozorování od laika a navíc cizince, takže např. přesné místopisné určení nemůžeme očekávat. Nemyslím, že by šlo o nevěrohodné svědectví. Blízkost tuřanského letiště je nám známa, ale to vůbec nic nevysvětluje, civilní letadlo to ani při nejlepší fantazii být nemohlo. Hlášení je k nalezení i na stránkách maďarského UFO klubu Székesfehérvár: http://szufok.hu/szufok/archivum/2009/ce-1_20090217_brno_csehorszag_nyilvanos.pdf
  Opravdu by nám náčrtek velmi pomohl, požádali jsme o něj.

 4. Ano, to máte pravdu. Nicméně, jelikož byli svědci dva, dalo se velmi rychle zjistit, jestli si vymýšlejí. Například si vyslechnout oba svědky zvlášť. Při tomto postupu se budou popisy buď shodovat, nebo se v něčem rozcházet, v nejlepším případě se budou shodovat a ještě se vzájemně doplňovat o nějaké drobné detaily. Ne každý člověk si na celku všimne úplně stejných detailů jako člověk stojící vedle něj, obsah však vždy zůstává totožný. A předpokládat dopředu, že člověk lže, nikam nepovede. Docílí se toho akorát nedůvěry a jednotliví pozorovatelé si pozorování nechají pro sebe. Však si uvědomte, jak dlouho občas trvá, než se lidé odváží svůj zážitek někomu svěřit. Jednoduše si vyzkoušejte např. ve svém pracovním kolektivu během rozmluvy nadhodit, že jste pozoroval UFO. Ať už je to pravda, nebo ne, hrubý obrázek o všeobecné reakci vám to dá. To, že zrovna vy jste nikdy UFO neviděl, neznamená, že ostatní neměli více štěstí.

 5. Vážení,toto je klasický případ toho jak reaguje bježný člověk,který znenadání prožije takovou vjec jako je setkání s kosmickou lodí.V takové situaci málo kdo se dokáže zorientovat v cizím prostředí obzvlášť jste-li cizinec,ale podstatné je se veřejně k tomu přiznat,spousta lidí takovéto ikdyž neůplné informace prostě zatají protože v čechách je ještě bohužel takový zvyk,všechno neznámé předem zavrhnout.Těchto setkání bude stále přibývat,to je v součastnosti nezvratné období,všichni skeptici dostanou dostačující vysvětlení.Jsou zemně,kde nevěřit v existenci tzv..ufo,je čiré bláznovství,u nás je to přesně naopak.Místo abste dodali pozorovatelům odvahu,tak je odradíte.Každý kdo to zažije absolutně vnímá ten okamžik.takže se nemílí když neslyší žádný zvuk,oni totiž nevydávají žádný zvuk,nemají motory,ty jsou vynálezem pouze materiálního světa.
  Žádná armáda světa zatím asi nepřizná,co mají a kde to testují,a pokud to mají na radaru tak to stejně nepřiznají,bohužel taková je realita.
  Skuste sami zklidnit mysl,a oni se sami ukážou, osobně nebo na vašich fotografiích ale s rozumem nato nechoďte nic neuvidíte.Já jsem osobně šťastný za každou vlaštovičku,jako je svědectví těchto dvou pánů, já jim to přeji,vím totiž o čem mluví.

 6. Na podobném, ne-li stejném místě jsem viděl UFO (2-3 ks) dne 11.10.2010, ve 20:05 taky já. Přesněji to bylo u svazarmovského letiště u Vyškova.
  Už jsem to dal do hlášení.
  Můžu říct, že já jsem je viděl asi 20 m nad sebou, tak jasně, jako auta kolem sebe. Můj popis by odpovídal víceméně výše uvedenému.
  A zapoměňte na letadla, disk je disk a letadlo je letadlo.

 7. lidi,sem eště sice ‚mladej'(13)ale tohle mně náramě zajímá,myslím téma UFO,armageddon,konec světa apd.Podle mně se nám nejvyspělejší státy něco ututlat.Existuje tolik důkazů na vládu amerických států a ruska.Staré přepovědi se začínaj plnit a mystická místa maj něco do sebe.Málo lidí se o to zajímá,podle mne to sme „my“ z budoucnosti kteří maj dohlížet nebo pomáhat nám,protože vědí nebo maj předtuchu něčeho zlého co se jim v tomhle čase přihodilo…pamatujta třeba na meteorit v oblasti sibiře který ze záhadných okolností nedopadl na zem,zato vapálil několik kilometrů čtvereční možná i víc.Možná tomu „oni“ zabránili…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*