Neobjasněné případy UFO v roce 2009 (8)

V tomto seriálu článku vás chceme seznámit s případy uplynulého roku, které byly vyhodnoceny v kategorii „C“, tedy pozorování UFO, které zůstaly neobjasněné, u kterých se nepodařilo nalézt žádné vysvětlení. Je  třeba upozornit, že možnosti projektu Záře nejsou neomezené a že se i za těmito případy může občas skrývat něco známého, nebo i výmysl, který se nepodařilo odhalit. Nicméně právě tyto případy jsou tím nejzajímavějším, s čím jsme se měli možnost zabývat, protože jsme většinou udělali maximum, aby se nám je podařilo objasnit.

Co se za nimi skrývá? Nějaké dosud neznámé přírodní jevy? Tajné zkoušky supermoderní vojenské nebo komerční letecké techniky? Nebo snad opravdu návštěva z vesmíru? Nebo z jiného prostoru? Anebo z jiného času? Nevíme. Můžeme jen spekulovat v rámci těchto hypotéz, případně vymýšlet hypotézy zcela nové. Důležité je už jenom to, že tyto případy probouzí naší touhu po poznání, naší fantazii a snahu více poznat a pochopit svět kolem nás.

===

Označení případu:  UFO 2009.09.18.01-Baška
Datum: 18. září 2009
Místo: perón nádraží v obci Baška u Frýdku-Místku


Autentické svědectví:
„Jela jsem ten večer za klienty do Ostravy. Manžel se zdržel v práci, proto jsem musela jet vlakem. Vyšla jsem z domu okolo 19:45hod. a za půl hodiny i desetiminutovou cestou lesem, jsem došla na nádraží. Koupila si lístek, vyšla ven, přešla dvoje koleje a postavila se na perón cca 30m napravo od budovy. Proti mě les, jímž protéká Ostravice. Do příjezdu vlaku ve 20:19 hod., zbývalo více než 5 minut, takže jsem sáhla do kabelky pro cigarety, zapálila si, zavřela oči a vnímala jen šumění vody a šepot listů v korunách stromů. Náhle jsem se uvolněně nadechla a zvedla hlavu k obloze. Hvězdy jasně zářily a jejich blikotání mne jako vždy přimělo k úsměvu, když jsem zaregistrovala první jasné BLIK! Nejprve jsem se domnívala, že jsem zahlédla vzdálený blesk, načež mi došlo, že se nemá blýskat odkud, že je jasno. Tak jsem zbystřila a v té chvíli jsem pozvolna se pohybující objekt spatřila. Šedočerný, a tedy o málo světlejší než noční obloha, jemné šedavé linie obkreslující tvar trupu a tlumené světlo uprostřed. Ono „BLIK!“ se nedá časově určit. Bylo velmi sporadické, jakoby zcela náhodné. Když se přiblížilo dopravní letadlo, celý objekt jakoby potemněl a následně v bílomodrém, tlumeném bliknutí zmizel. Ještě chvíli jsem pátravě hleděla na oblohu, zd-li se ještě někde přece jen neukáže, ale nestalo se tak, alespoň do příjezdu vlaku o minutu později.“


Podle podrobných údajů z dotazníku objekt směřoval k severu a postupně stočil směr letu na severozápad. V nejvyšším bodě dráhy byl 70 až 80 stupňů nad hlavou pozorovatelky a nevydával žádný zvuk. Někde uprostřed trupu nepravidelně blikalo potemnělé oranžové světlo.  Cestu mu křižovalo dopravní letadlo, objekt byl v porovnání s ním zhruba o třetinu větší (v tomto případě jde jen o optickou, zdánlivou velikost, mohl být totiž niž a menší, nebo naopak výš a ještě větší). Objekt na sebe upozornil nepravidelnými záblesky, zmizel asi po 3 minutách pozorování v jakémsi rychlém, ale nevýrazném zabliknutí.

Pozorovatelka objekt sice viděla sama, v tu chvíli nikdo další v okolí nebyl. Na druhé straně je třeba vzít v úvahu, že pozorovatelka se aktivně zajímá o leteckou vojenskou techniku a je si naprosto jistá, že nešlo o nic známého.

7 komentářů na “Neobjasněné případy UFO v roce 2009 (8)”

 1. Pozorování velmi zajímavé, jen je třeba upozornit, že svědkyně popletla světové strany (což je vidět už z nákresu).

 2. „Šedočerný, a tedy o málo světlejší než noční obloha, jemné šedavé linie obkreslující tvar trupu a tlumené světlo uprostřed. “
  Jste si jisti ze to nemuze byt dohorivajici – jiz jen velmi malo horici lampion a tudiz proto jiz padajici k Zemi a pak proste uhasl jiz uplne a definitivne.

 3. K tomu clanku s tim vrtulnikem – neni tam komentar povolen.
  „Pokud jsme však vyloučili vrtulník, nic jiného už pak předmět nepřipomíná.“

  Jenze on to nemuze byt sice RC model modelare (ani to nejde vyloucit – dostupnost technologii ani pro soukromnika – treba bulvarniho fotografa vecirku nejsou tak uplne vyloucene) – ale muze se proste jednat o bezpilotni dalkove rizeny Armadni pruzkumny vrtulnik a jeho test a vycvik posadky – muze to byt klidne i tajne – je urcen treba pro pruzkum v Afganistanu v brzke dobe.
  Cervene svetlo bylo zapnute proste z duvodu testovani – umoznilo to sledovat kde prave leti – a ten hluk nebyl slyset proto – nebot to ze je to nehlucne je snad u pruzkumneho vrtulniku provadejici tajny pruzkum zadouci – a tak leti na elektrinu – akumulator a nebo mozna i pohon z palivovych clanku pro delsi dobu letu.

  Nejsem zadny konstrukter ani tester podobnych systemu – jen vim ze sveho zajmu o moderni pocitacove systemu a prenos dat co je vse alespon technicky mozne.

 4. Jestli jste videl dokumunt na CT2 Paparazi – tak tam proste pouzivali mali elekttricky napajeny vrtuplnik.
  Pro na nejdulezitejsi bylo – rizeni bylo na dalku – pres VIRTUALNI 3D bryle !!!
  „Snad ještě RC model (radiem řízený model) letadla nebo vrtulníku, jenže ten by neletěl z velké dálky rovně a přímo, neboť by se majiteli brzy dostal z dosahu vysílačky a z dohledu.“

  Takze jiz ani amaterske RC modely nemusi byt nutne v dohledu – ani byli naopka od mista foceni umyslene vzadleni a dost schovani – a co se tyce rizeni na dalku – vzdy je to jen otazka vhodneho sireni siganlu a vysilaciho vykonu – bud vysila na cerno a nebo frekvence alespon pro pouziti v urcitem kraji jiz maji i soukrome firmy.

 5. SuperUFOlog napsal:
  5. 1. 2011 v 14.44 -> Protože bydlím ve stejném místě, velmi dobře vím, že svědkyně nic nepopletla. Právě z pohledu od nádraží k lesu, je to směr z Východu na Západ. Jediné co je přehozené, je Jih se Severem, ale to každému troubovi dojde.

  x napsal:
  15. 1. 2011 v 21.49 -> Protože na onom nádraží pracuji, a ten den jsem byla přítomná(jsem výpravčí), velmi dobře vím, o čem paní psala. Ten Váš „lampion“ by musel mít nějakých cca. 40-50 metrů v průměru, trojúhelníkový tvar, a ještě ve středu vydávat bílomodré záblesky podobné blesknutí fotoaparátu, byť mnohem slabší intenzity.
  Celý objekt mohl být odhadem tak 100m nad vrcholy stromů, jenž samy zde v průměru mají cca. 10m. A zajisté pochopíte, že jako výpravčí ještě rozeznám světla, vzdálenosti, a tvar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*