Identifikace UFO: Uvedení falešných údajů o svědcích

Výmysly, lži, podvody, nejapné vtípky … to vše se bohužel v ufologii vyskytuje velmi často. Okolo ufologie se pohybuje velmi mnoho lidí s touhou „být zajímavými“, ale i lidí více či méně psychicky narušených. Z těchto důvodů se dostává celá ufologie a lidé s ní spojení do hledáčku lidí, kteří si rádi tropí žerty z druhých. Je to vděčné téma a i když je někdy objektivně nutné přiznat, že mnohá tvrzení i lidé v ufologii si výsměch zasluhují, celkově je to pro ufology velmi nepříjemná překážka v racionálním bádání.

6. Žerty, podvrhy, výmysly
6.1.1. Uvedení falešných údajů

Celá tato situace však vede k tomu, že když pak skutečně svědkové pozorují něco opravdu zajímavého, bojí se pod svá svědectví podepsat. Bojí se svěřit i svým nejbližším, příbuzným, kamarádům, bojí se jejich výsměchu. Je to přece společensky špatně přijímané téma. Jako kdyby se tím měli zařadit po bok všem těm bláznivým teoriím, všem podivínům prohlašujícím se za „ufology“, jako kdyby najednou patřili k těm, kteří „v každém světýlku“ vidí malé zelené mužíčky. Humor je opravdu velmi silná zbraň, ale v tomto případě působí jako velmi silná brzda k tomu, aby se svědkové záhadných jevů svěřovali komukoliv ze svého okolí, natož nějakým ufologům.

A problém je to i pro ufology. Ti ze stejných důvodů, aby se vyhnuli možnému zesměšnění a aby jejich údaje byly opravdu z první ruky a nikoliv z „agentury JPP“, potřebují konkrétní neanonymní svědectví. Ufologové potřebují nejen pokud možno přesná, podrobná a nezkreslená svědectví, ale také věrohodná. Anonym věrohodný není. Navíc, velmi často si ufologové potřebují upřesnit některé detaily, potřebují se svědky komunikovat – a to v případě anonymních svědectví nemohou.

V projektu Záře máme upravený dotazník tak, že je pro svědky nutné udat nějaký kontakt na sebe. Vždycky a všude ujišťujeme, že osobní kontaktní údaje nebudou nijak zneužity, nebudou předávány nikomu dalšímu a jsou uchovávány i mimo databázi s níž pracujeme.  Přesto se poměrně dosti často stává, že osoba, podávající (možná i cenné) svědectví, raději na tomto místě uvede falešné údaje. Ze studu, ze strachu před zesměšněním. Anebo také proto, že své svědectví nemyslí vážně, to už nelze vždy rozeznat. Taková svědectví pak bohužel končí nenávratně v koši.

Čtěte také další díly seriálu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*