Identifikace UFO: Upravované a falzifikované fotografie a videa

Je třeba přiznat, že prakticky všechna alespoň trochu věrohodná videa a fotografie UFO nejsou příliš zřetelné a neukazují mnoho detailů. Důvodů je mnoho: UFO jsou spatřena nečekaně, většinou v noci, kdy se velmi špatně pořizují kvalitní snímky, pozorování obvykle trvá jen krátce. A na druhé straně se možnosti v digitální úpravě fotografií a videa rozšiřují a dnes lze vytvořit prakticky téměř cokoliv, od nezřetelných útvarů až po úchvatné vesmírné lodi s množstvím detailů. A to je pro padělatele UFO snímků veliké lákadlo.

6.1.2. Upravované a falzifikované fotografie a videa

Podvržené, padělané fotografie a videa mají dnes obecně přijímaný anglický název: fake. Na webu jich můžeme dnes nalézt doslova milóny. Snadnost, s jakou lze dnes vyrobit padělek, láká. Někdy jde o snahu si jenom vyzkoušet zajímavý grafický program, jindy o pokus vystřelit si z ostatních lidí, někdy bohužel slouží padělané fotografie  k zvýšení publicity a důležitosti nekritických „ufologů“. Na toto téma dokonce vznikla i reklama na jeden grafický program:

ufo_photoshop

Ufologům nezbývá nic jiného, než se s touto nepříjemnou situací nějak poprat. Obecně platí, že fotografie sama o sobě nemá příliš velkou výpovědní hodnotu. Lze podle ní určit polohu objektu, ale jen v případě, že fotografie ukazuje i nějaké záchytné body v krajině. Může napovědět něco o vzhledu objektu, pokud ten zaujímá víc než jen pár pixelů. V žádném případě však nemohou být fotografie ani video považovány za „důkaz pravosti“. Mnohem důležitější je výpověď očitých svědků, kteří dokážou říci jak se objekt choval a mohou podat mnohem více informací než kamera nebo fotoaparát mnohdy na hranici svých možností (zoom, nedostatek světla atd.).

Ufologické padělky lze často rozeznat. Někdy jsou jednoduché a primitivní. Jindy se takový fake projeví až po důkladné analýze. Jen málokdy takový podvrh udělá opravu odborník a málokdy se mu k němu podaří i vytvořit věrohodný příběh.

2011.10.15.01-UFO-Lašovice:
„Posílám snímky, které fotil pán z vedlejší vesnice, pan S. z Lašovic, který rád večer pozoruje hvězdy. Najednou viděl toto, došel si do auta pro fotoaparát. Toto se objevilo nad Pustověty, foceno od Lašovic, pošta 270 23 Křivoklát dne 15. 10. 2011 kolem 23 hodiny. Snímků máme asi 10. nejsou nijak upravovány.
Můžete říci, co to je?“ Na položenou otázku bylo snadné najít odpověď:

Snímek 238      Snímek-238_F

2006.11.18.01-UFO-Třebichovice

Následující zajímavé foto prý vyfotil jeden ze tří chlapců ve věku 13-18 let. Objekt prý byl na místě, pak se naklonil a odlétl k severovýchodu… a to je celý popis.. Foto pořídil nejmladší z těch dětí – tedy neutekl, ale vytáhl mobil (SonyEricson K800i s třímegovým fotoaparátem) a cvakl snímek. Fotografie UFO z tak evidentně malé vzdálenosti, to by přece měl být velmi adrenalinový zážitek!

Snímek 005

První nesrovnalost se ukázala v datu pořízení fotografie (nebylo to 18.11 ale již 4.11). Inu, fotoaparát nemusel mít seřízený datum a čas. Ale rastr fotografie byl dobře patrný a prozrazující, že jde o fotografii TV obrazovky. Letmý pohled na programovou nabídku – a hle: V uvedený čas běžel film „Četník a mimozemšťané“!

Aby toho nebylo málo, objevily se na webu i programy, které samy různé „ufologické“ efekty vytvářejí. Pak se nelze divit, že na serveru Youtube.com kolují „zaručeně pravá“ videa s dramatickými záběry:

 Samozřejmě, že se objevují i mnohem lepší dokonalejší podvrhy než ty, které jsou zde uvedeny. Je jich však podstatně méně, jejich odhalení je mnohem složitější – a musíme přiznat, že ne vždy se je odhalit podaří. Zkrátka: neexistuje film ani fotografie se stoprocentní jistotou, že nejde o fake.

 

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*