Světla nad Letenskou plání

miniPětice bílých světelných bodů, pohybující se po obloze ještě nevyvolává dojem něčeho zvlášť tajemného. Okamžitě se asi každému vybaví známé thajské lucerny štěstí. Jenže světla plynule manévrovala, měnila směr a vydržela na obloze skoro dvacet minut, než se schovala za mrakem. Navíc se svědkovi této události podařilo jedno ze světel zachytit fotoaparátem v telefonu. Objekt se nepodobá ničemu známému….

2012.09.18.01-UFO-Praha 7-Holešovice:

Datum upřesnění: 18.9.2012
Upřesnění času: cca 17.20 – 17.39
Doba pozorování:
Místo upřesnění: Praha 7 Letná – pláň
Směr pozorování: V
Směr letu – odkud: J
Směr letu – kam: S
Výška min.:
Výška max.:
Tvar: koule/kruh
Počet objektů: 5 poté 4
Barva: led diodové světlo – bílé, ostré, kulaté
Velikost: jako nehet malíčku ruky
Zvuky: NE
Pohyb:  mění směr
Objevil: rozsvícením
Zmizel: za mrakem
Způsob pozorování: pouhým okem
Počasí: slunečno, mírný vítr, bílá oblaka
Pocity: překvapení – lhostejnost
Celkem svědků: 3
Svědci muži: -NE
Svědci ženy: 3
Svědci děti: _NE
Popis:

„Na obloze se objevilo 5 světel, lehce, plynule se pohybovala po obloze, zastavovala se, měnila směr i vzdálenost mezi sebou, vše klidně. Objekty nevydávaly žádné stopy po obloze, přestože letadla letící okolo, zanechávala bílé stopy. Zvuk jsem nezaznamenala, ale možná jsem ho jen přeslechla díky rušné silnici poblíž a štěkajícím psům. zastavila jsem procházejícíc paní, zda objekty také vidí, to potvrdila, ale říkala, že jsou to meteorologické balony. V případě, že ano, omlouvám se za poplašnou zprávu, ale opravdu by mne zajímalo, co se takovýmto způsobem po obloze pohybovalo.pořídit foto mne napadlo až později a tak zasílám asi ne příliš kvalitní foto z telefonu. Objekt se nachází na levé straně uprostřed.“

2012.09.18.01-UFO-Praha 7 - HolešoviceDalší doplnění svědka případu:

„Obávám se, že nebudu schopná Vám to popsat, ale pokusím se a doufám, že informace vám k něčemu bude. Budu předpokládat, že víte jak vypadá pláň na Letné, nyní je v druhé polovině pláně ohrada, byla jsem s kamarádkou asi v půli ohrady, směrem na Prahu 7(ohradu jsem měla po levé ruce) a vzhlédla jsem za létajícím talířem (fresbee, které jsem házela psovi, talíř létá vysoko, te´d si uvědomuji, že mne upoutalo hejno ptáků letících po obloze a nad nimi v pravé části pláně bylo 5 světelných bodů, která neobyčejně zářily, neumím to asi víc popsat, jen vím, že mne zaujalo, jak předmět tak vysoko může takhle svítit, nejprve jsem si myslela, že jsou to takové ty balónky štěstí spoutané vlascem, ale světlo bylo jiné než světlo svíčky, spíše jako od led diodového bodového světla a navíc pohyb těch předmětů byl plynulý, klidný, dělaly různé obrazce, třeba „hvězdný velký vůz“, občas se k sobě dvě světla přiblížila poměrně blízko a pak se zase odpoutala, trochu šišatý trojúhelník – i když dole na pláni trochu foukalo a promińte moc tomu nerozumím, ale předpokládám, že když na pláni fouká trochu, čím jsem výše fouká více – z toho usuzuji, že by se předměty musely ve větru „komíhat“ – a rozhodně by nebyly schopné vždy v obrazci chvíli setrvat……světla byla nejprve v počtu pěti, pak se, ale jedno světlo odpoutalo a zamířilo vpravo trošku šikmo vzhůru a zmizelo v oblaku…….zbytek těch světel pak pokračoval rovně doleva přes pláň v neustále se klidně měnících obrazcích,pak také zmizely v oblaku…..
– nevím jestli Vám toto bude stačit, ale pokusím se popsat polohu světel…….. bylo na obzoru, nad hlavou ne, mohlo to být třeba na konci pláně, tj. necelý kilometr horizontálně, a pak tedy třeba stejná vzdálenost, ale vertikálně, ale tuto informaci berte s reservou, vůbec si nejsem jistá tou vzdáleností…….“

Lampiony štěstí byly vyloučeny, stejně jako RC modely, které lze občas na Letenské pláni vidět. Případ byl zařazen do kategorie C- nelze identifikovat.

4 komentáře na “Světla nad Letenskou plání”

  1. Na fotografii je podle mě nějaký pták, zřejmě racek, docela by tomu odpovídal i popis pozorování – alespoň zčásti čistě bílý objekt (což racek je) může za určitého osvětlení za bílého dne působit dojmem světelného tělesa, popis pohybů odpovídá kroužícím rackům (na základě fotografie samozřejmě nemůžu vyloučit ani jiný druh ptáka, podle vzhledu, chování a lokality se však racek jeví jako nejpravděpodobnější). Svědkem pozorování jsem nebyl, takže je dost možné, že o nevím nějaké skutečnosti, která tuto možnost vyvrací. Ze zveřejněných informací ale možnosti, že šlo o racky, neodporuje nic.

  2. Máte pravdu, že bílý racek se na slunci může zalesknout tak, že vypadá jako svítící objekt. Závisí to na poloze vůči slunci a pozorovateli. Jenže v tomto případě bylo na obloze najednou 5 svítících bodů – a že by se všichni zaleskli najednou? Nicméně za úvahu tento způsob vysvětlení stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*