Identifikace UFO: Startující rakety

Zajímavou podívanou nám mohou poskytnout startující rakety, ať již kosmické nebo třeba vojenské při různých střelbách nebo testech. V našich podmínkách bohužel startující kosmickou raketu nemáme šanci spatřit a testy vojenských raket, jsou v naší malé zemi také nemyslitelné. Jinak je tomu ale ve světě, známe i několik velmi zajímavých případů, kdy startující raketa zapříčinila pozorování UFO.

4.4.5. Startující rakety

Charakteristické znaky:
– žádné

V časných ranních hodinách 20. září 1977 se obyvatelé města Petrozavodsk na severozápadě Ruska stali svědky pozoruhodného jevu. Po čtvrté hodině ranní se nad městem objevila jasně zářící hvězda, která se rozprostřela do tvaru medůzy, ze které jakoby padaly zářivé šípy po jejím obvodu. Po chvíli udělala medúza na obloze půlkruh a zamířila k Oněžskému jezeru zahalenému do šedých mraků. V této cloně se pak vytvořila půlkruhovitá, zářivě červená proláklina s bílým okrajem. Podle očitých svědků trval tento úkaz 10-12 minut. Tajemný zářící předmět, letící pomalu od jihu k severu nad Karelskou oblastí, pozorovali také astronomové z Pulkovské observatoře nedaleko Leningradu.

Až po dlouhých letech však došlo na vysvětlení této události. V nedalekém Plesecku byla totiž zřízena nejprve raketová střelnice a později i kosmodrom, který sloužil především vojákům. V podmínkách tehdejšího režimu byla veškerá činnost a dění na tomto kosmodromu utajována. Bylo tomu i v tomto případě – to vládní místa raději strpěla vznik „Komise pro studium paranormálních jevů“, která se měla jevy UFO zabývat, aniž by je tak nazývala (ostatně i u nás je ještě pořád ve vědeckých kruzích považováno „UFO“ za téměř sprosté slovo).

A tak se teprve po dlouhých letech přišlo na to, že z kosmodromu Pleseck startovala minutu po čtvrté hodině místního času  raketa Vostok s družicí Kosmos 955. Ostré světlo raketových trysek prozařující spaliny motorů vytvořily na obloze nádherný efekt.

V roce 2009 jednoho prosincového rána spatřili obyvatelé Norska na obloze obrovskou rotující a zářivou kouli, ze které jakoby vystřelila namodralá spirála. Namodralá spirála se nakonec změnila na tmavý prstenec s nazelenalým chvostem, který po 10ti minutách zhasl. Internet okamžitě zaplavila spousta fotografií a dokonce i video podivného a záhadného jevu. Jev se odehrál daleko od norských břehů vysoko nad Bílým mořem a dlouho se k němu nikdo nehlásil.

Brzy však vyšel původce najevo. Ruské námořnictvo po chvíli váhání potvrdilo názory expertů – šlo o neúspěšnou zkoušku rakety Bulava. Raketa byla odpálena z jaderné ponorky Dmitrij Donskij, přičemž selhal až poslední, třetí stupeň této rakety. Raketa ztratila stabilitu a prudce rotující ještě pracující motor rakety vytvořil na obloze zajímavý efekt. Zajímavé je, že efektní spirála se objevuje jen na fotografiích s dlouhou expozicí a je vlastně optickou iluzí, na videu již tak patrná není.

Že měly rakety Bulava během svého vývoje problémy se stabilizací, je vidět i na další fotografii – zde selhal již první stupeň rakety a vše se odehrává těsně nad mořem.

Další informace najdete zde:
http://miger.ru/petrozav3.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Petrozavodsk_phenomenon
http://www.projektzare.cz/ufo-nad-norskem-byla-ruska-raketa/aktualne/
http://en.wikipedia.org/wiki/2009_Norwegian_spiral_anomaly

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*