Pozvánka: 21.12.2012: Konec světa nebo nový začátek?

Zajímá vás, co si vědci myslí o údajném konci světa, který by prý podle mayského kalendáře měl nastat už letos, 21. prosince?

Pak se určitě 6. prosince přijďte podívat do Městské knihovny v Lounech, kde v 17 hodin začíná další večer z cyklu Café Nobel, nazvaný 21:12.2012: Konec světa nebo nový začátek?

Hostem večera bude Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D., odbornice na předkolumbovskou kulturu starých Mayů a jejich náboženství. V poslední době se zabývá také hnutím New Age a jeho vztahem ke starým náboženstvím Mezoameriky, zvláště pak v souvislosti s fenoménem očekávání apokalyptických událostí letos v prosinci.

Zuzana Marie Kostićová je autorkou mnoha odborných i populárních článků o starých Mayích, z nichž velkou část najdete na internetu. Pro web českého vydání magazínu National Geographic píše seriál o mayském kalendáři, vystupuje v rozhlase i v televizi. Spolu s Markétou Křížovou a Sylvií Květinovou napsala knihu Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky, kterou v roce 2011 vydalo nakladatelství XYZ. V témže roce jí v nakladatelství Malvern vyšla kniha, nazvaná 2012: Mayský kalendář, transformace vědomí, dva světy a rovnováha.

V průběhu večera se dozvíte, kde se vzalo přesvědčení různých mystiků a fantastů, hojně přiživované filmaři a novináři, o tom, že nás letos v prosinci čeká buď neodvratná zkáza nebo alespoň nějaká zásadní změna, přerod či duchovní obnova.

Na začátku tohoto přesvědčení stojí výklad mayského kalendáře zvaného dlouhý počet, jehož základní jednotkou je jeden den, kterému staří Mayové říkali k’in, a čtyři jeho násobky. Nejdelší běžně používanou jednotkou u starých Mayů byl čtyřsetletý bak’tun.

Jak nám řekla Zuzana Marie Kostićová, „dlouhý počet v podstatě udává počet dní a jejich násobků, které uběhly od roku 3114 př.n.l., což je fiktivní datum, považované starými Mayi za datum stvoření světa.“ Právě v tom roce prý mayští bohové takříkajíc „resetovali“ předchozí cyklus a s kalendářem začali zase od nuly. Bylo to v den dovršení třináctého bak’tunu, k jehož opětovnému dovršení má dojít právě letos v prosinci.

Co se stane tentokrát?

Mayistka a religionistka Zuzana Marie Kostićová vám kromě otázek spjatých s údajným koncem světa a mayským kalendářem ráda zodpoví i jakékoliv další otázky, týkající se starých Mayů, jejich kultury, náboženství, historie i nejnovějších archeologických objevů v oblasti Mezoameriky.

Café Nobel je cyklus přátelských setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy, pořádaný Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem ve spolupráci s populárně vědeckým magazínem Českého rozhlasu Planetárium.

Můžete ho navštívit vždy jedenkrát do měsíce nejen v Městské knihovně v Lounech, ale také ve Fokus Kafe v Ústí nad Labem a v Knihkupectví a antikvatiátu Jaroslava Fryče Liberci. Café Nobel je jednou z klíčových aktivit projektu Otevřená univerzita, otevřená věda, který realizuje Univerzita J. E. Purkyně. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Přijďte se podívat, rádi vás uvidíme!
Těší se na vás

Jana Komínová
UJEP Ústí nad Labem
&
Frederik Velinský

UJEP Ústí nad Labem a magazín Planetárium

4 komentáře na “Pozvánka: 21.12.2012: Konec světa nebo nový začátek?”

  1. Konec světa postupně začal alespoň tady v Čechách od té doby,co se ujal vlády slepenec různých stran,což se začíná ve větší míře projevovat již ke konci tohoto roku 2012.Dovršení všeho zla a konce můžeme očekávat již brzy od 1.1.2013.To však nepotrvá jen tři dny ale celou věčnost,alespoň do dalších voleb.Po té bych řekl,že by mohl začít nový život.Tak to vidím já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*