Identifikace UFO: Ptáci (pozorovaní pouhým okem)

Někdy dokážou zmátnout i zkušeného pozorovatele oblohy. Vyskytnou se na místech či v době, kdy by jste je nečekali. Ptáci jsou vlastně po hmyzu nejčastějšími objekty, které můžeme na naší obloze pozorovat. Proto ptačí UFO zaznamenáváme vlastně docela často.

 

3.1.2. Ptáci (pozorovaní pouhým okem)

Charakteristické znaky:
– různé projevy

Rorýsi. Patří mezi nejrychlejší letce, jsou to ptáci snad ze všech nejlépe přizpůsobených k životu ve vzduchu. Rorýsi ve vzduchu žijí, krmí, páří a dokonce i spí! A právě to často zmate pozorovatele. Rorýsi samozřejmě nespí celou noc v kuse, jejich spánek je vždy po několika minutách přerušovaný, ale vše probíhá ve vzduchu a v dosti velkých výškách. Tam si tito ptáci nastoupají a pomalu krouží. Černé tečky, nebo čárky, pomalu se pohybující na večerní obloze už zmátly hodně lidí.

Případ 1995.07.27.01-UFO-Litomyšl:
Ve 23.15 hod. – pri delsim zadivani se pred sebe a do stejneho mista na obloze jsem najednou spatril rychly pohyb, ktery presel v pomaly. Presto se mi nepodarilo zjistit presny tvar tohoto telesa  snad jakysi oval. Pobliz ovalu se ale objevilo druhe teleso, ktere take zpomalilo, zde uz byl videt jeho tvar (bumerang). Obe telesa opet nabrala velke mzikove zrychleni a ztratila se. Oval barvy cerny – v pozorovani vadily draty (v rozvodne). Bumerang v barve hnedobile – zbarveni jako u ptaku dravcu. Doba pozorovani 2 -3 sekundy. Smer pozorovani Vys.Myto. …“

Zrovna tak mohou být lidé překvapeni některými dalšími druhy ptáků. Nápadný je zejména lelek, také velmi obratný letec, který navíc dokáže létat naprosto tiše. Dalšími tvory ve vzduchu ve večerních a nočních hodinách mohou být sovy nebo netopýři. V literatuře se můžeme dočíst o sovách, které způsobily poprask svým světélkováním – prý jde o světélkující ztrouchnivělé dřevo, které se vyskytuje ve vykotlaných stromech, kde sovy hnízdí. Nevím nakolik je toto tvrzení věrohodné, osobně se mi zatím žádný ztrouchnivělý a světélkující kus dřeva v lese nepodařilo najít a případ UFO vyvolaný světélující sovou také v ČR nemáme. A tak trochu pochybuji o tom, že se v našich lesích nachází ztrouchnivělé stromy, na kterých by něco světélkovalo, ale třeba mi některý z čtenářů pochyby vyvrátí…

Zcela zvláštnímu jevu zde ale musíme věnovat více pozornosti, protože ten jsme již zaznamenali a velmi pravděpodobně je mnohem častějším zdrojem zpozorovaných UFO, než by se na první pohled zdálo. Stává se v městech i malých vesnicích, ale nikdy ve volné přírodě. Náhle spatříte na obloze několik rychle letících objektů svítících žlutou nebo naoranžovělou barvou. Letí přímo a rovnoměrně, obvykle ve formaci tvaru písmena V. Ne – žádné thajské lampiony, nic takového, tohle letí mnohem rychleji a objekty si důsledně zachovávají svojí formaci. O co jde? To jen hejno divokých hus přelétalo nad městským osvětlením. Sodíkové výbojky, bůhvíproč svítící i pánubohu do oken, nasvítily tajemně vypadající opeřence, letící ve vzorové formaci. Takto můžeme pozorovat divoké husy, kachny, labutě i volavky. Samostatnou záhadou, která zůstává k řešení ornitologů je, jak dokáží tito ptáci udržovat přesnou formaci včetně koordinace pohybů křídel.

Případ 2006.06.19.01-UFO-České Budějovice:
Objekty byly seskupeny do písmene V a pohybovaly se velkou úhlovou rychlostí. Celé pozorování trvalo asi 5 až 8s (od zenitu do cca 30 stupňů, kdy objekty přestaly být vidět). V místech, kde se objekty objevily a kde zmizely, začínala oblačnost. Výlet z a vlet do oblačnosti nemohu potvrdit. Všechny objekty se pohybovaly rovnoměrnou rychlostí v hlavním směru letu. Objekt na vrcholu neměnil směr. Dva objekty po jeho stranách velmi rychle měnily pozici v rámci cca desetin stupně. Celý útvar měl velikost jednotky stupňů.
Po průletu jsem se zaměřil na pozorování zvuku motorů. Subjektivně bylo slyšet rovnoměrné slabé hučení. Nešlo určit směr. Hučení splývalo s hlukem dopravy z ulic. Snadno mohlo dojít k záměně s jiným zdrojem zvuku.Několik minut po prvním pozorování prolétala další skupina tentokráte 7 objektů také seskupených do písmene V a postranní objekty také konaly rychlé stranové pohyby. Orientace letu byla stejná jako předešlá skupina, směr letu byl také přibližně stejný. Subjektivně hodnoceno, několik minut po druhém průletu slabé hučení ustalo.“

Další informace naleznete zde:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ror%C3%BDs_obecn%C3%BD
http://cs.wikipedia.org/wiki/Husa_velk%C3%A1
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ornitologie#cite_note-28

Čtěte také další díly seriálu.

2 komentáře na “Identifikace UFO: Ptáci (pozorovaní pouhým okem)”

  1. Je to úsměvné :-) Vidíme strašáky tam, kde nejsou. A přitom je na tomhle vidět, že všechno se dá racionálně vysvětlit. Lidi, kteří se nezajímají o přírodu a nevědí, jaké má jedinečné znaky a že má pořád čím překvapovat, tomu všemu budou vždycky říkat UFO :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*