Identifikace UFO: Ptáci (na fotografii)

Náhodné fotografie ptáků někdy nejde na fotografii odlišit od hmyzu, který se připletl do blízkosti objektivu. Také zde jde prakticky ve všech případech o dodatečně zjištěné objekty na fotografii, pořízené předtím. Teprve při prohlídce fotografií autor zjistí, že se na nich nachází něco, čeho si při fotografování nevšiml. Nějčastěji jde o nezřetelné skvrny, šmouhy, ale někdy i docela zřetelné objekty, které se nachází na obloze před objektivem.

3.1.3. Ptáci na fotografii

Charakteristické znaky:                

– neostré šedé „šmouhy“ na denních fotografiích
– rozostření bývá jen ve směru letu
– obvykle jde o okem nepozorované objekty nalezené až na fotografii

Charakteristické pro náhodné fotografie ptáků je rozmazání ve směru letu a protažený tvar. I když někdy takovéto fotografie vypadají tajemně, lze z bizarních útvarů na fotografii někdy i určit o jaký druh ptáka se jednalo, především podle barev.

Rorýsi (referenční foto autora)

2006.09.11.01-UFO-Loučná nad Desnou
„…posílám Vám tyto údaje k fotografii.
Jedná s o dvě fotografie pořízené v rozmezí dvou vteřin a na té druhé již nebylo vůbec nic.
Jsou pořízeny dne 11.9.2006 v 18 hod. 06 min. 58 vteřin a dvě vteřiny na to.Fotil jsem s okna našeho domku v Loučné nad Desnou, část Rejhotice. Místo nad kterým se ta věc objevila se jmenuje Mravenečník s nadmořskou výškou 1343 m.n.m. Náš dům je v nadmořské výšce 500 m.n.m., vzdušnou čarou od kopce-hory asi odhadem 2 km. Fotil jsem přímo na východ. Přesně v tomto místě vychází slunce. Potřeboval jsem dofotit poslední dva snímky a proto jsem vyfotil zbylé dva snímky z okna právě do těchto míst. Byla úplně jasná obloha, ani náodou nikde žádný mráček. Při focení jsem tu věc neviděl, až večer v počítači jsem si toho všimnul….“

Na tomto snímku je dobře vidět vodorovný tmavší plocha od rozmazaných rychle se pohybujících křídel Pták letí někde nad vzdálenějšími stromy,  použitý zoom trochu mění perspektivu.

2007.10.10.01-UFO-Prachatice
„Na vycházce 10.10.07 jsem uviděl přímo nade mnou hejno krkavců a pořádali nádhernou akrobacii. Jen tak z recese jsem se snažil něco z toho nafotit (záklaďákem). Ve větší výšce nade mnou létaly stíhačky – asi dvě. Vzhledem ke krásné podívané na krkavce jsem jim nevěnoval pozornost, nicméně jednu jsem na chvíli zahlédl. Asi to byly Gripeny – malá delta vepředu, velké deltakřídlo vzadu. Až teď s odstupem času si uvědomuji, že ty stíhačky se nade mnou zdržovaly poměrně dlouhou dobu – zpětně těžko odhadnout, ale bylo to asi 10min.
Při editaci fotek jsem objevil na jedné z nich zajímavý předmět, který se stíhačce určitě nepodobá.
Zajímalo by mně co tam ty stíhačky asi naháněly?
Přeji hezký den.“

Vyjádření odborníka k případu:
„Přeji hezký den.

Dobrý den, prohlížel jsem si vaše webové stránky a myslím, že dokáži identifikovat jeden letící objekt. Jde o tuto fotografii: http://www.ufo.cz/zare/images/pripady/2007101001.jpg Je na ní holub hřivnáč (Columba palumbus) letící nahoru zleva doprava. Tito ptáci jsou v ČR běžným druhem, mají v křídlech bílé pásky a v letu často provozují různé „divné figury“ tak jako např. i hrdličky zahradní, je to u nich způsobem obhajoby teritoria, nebo předvádění se. Pták vylétne prudce vzhůru a pak klouzavým letem klesá. První pták z levé strany snímku je asi krkavec (nebo nějaký dravec) uprostřed poštolka obecná. S pozdravem M.M., bývalý amatérský ornitolog „

2004.06.08.01-UFO-Hněvkovice


„Nafoceno 8.6.2004 na Přehradě Hněvkovice a je to pouze na jedné fotce při focení reklamního panelu Povodí Vltavy.“  – I zde je vysvětlení jasné: jedná se ptáky zachycené z boku.

Jak je vidět i podle statistik projektu Záře, jsou ptáci na fotografiích poměrně častým jevem, považovaným následně za UFO.

 

Čtěte také další díly seriálu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*