Identifikace UFO: Horkovzdušné balony

Let balonem patří mezi najkrásnější zážitky pro lidi se vztahem k létání. Majestátně a pomalu plující balon je na nebi nepřehlédnutelný. I pro pozorovatele ze země je sledování balonu jistě zajímavý a hezký zážitek. Ale považovat horkovzdušný balon na obloze za UFO? Ale ano! Stačí, když je dostatečně daleko, má neobvyklý tvar anebo je prostě na místě, kde jej nečekáme.

 

 

4.1.3. Horkovzdušné balony

Charakteristické znaky:

– pohyb vždy ve směru větru
– nebývá při větrném a nestálém počasí

Horkovzdušné balony nejsou bezhlučný jev, projevují se také zvukem a to pro mnohé lidi velmi nebvyklým. Balony jsou totiž neseny horkým vzduchem, který se musí nejprve ohřát hořáky namířenými z koše do kupole balonu. Tyto hořáky se zapínají při letu jen občas – a jsou zdrojem nezvyklého zvuku.

Na některých místech (např. nad Brnem) se občas pořádají noční vyhlídkové lety horkovzdušným balonem. Balony obvykle startují před východem slunce, aby jej cestující mohli pozorovat z balonu a končí přistáním několik desítek minut poté. Noční balon, osvětlený pozičními světly a zevnitř plamenem hořáku, je hodně neobvyklý jev na obloze a zcela zřejmě jej mnoho lidí už párkrát považovalo za neidentifikovaný jev.

„Dne 7.9. ráno v 6.15 hod. jsem se podívala z okna jaké je počasí. Podívala jsem se na oblohu a naproti nad domem jsem uviděla nevídaný úkaz. Uprostřed prstenec jak kdyby měl kol sebe malé žárovky. Šla jsem si pro kukátko a při pohledu se mě z prstence udělala ostře jasná až moc zářivá koule. Při pohledu bez něj jsem viděla ten prstenec. Koule byla o velikosti kopacího balonu. Nevím kdy se to na obloze objevilo a kdy zaniklo. Bylo to skutečně něco neobvyklého a na obloze nevídaného. Bylo to jak měsíc i ten prstenec blízko a velice dobře vidět. Vzdálenost blízká nad jedním domem.“

Je sobota odpoledne. Vracím se po naší ulici z nákupu. jedna babička s dítětem se zastavila a dívala se na oblohu. Na jasné modré obloze bez mráčku jsem viděla krásné červené srdce asi 1 m vysoké. letělo pomalu směr od východu na západ. pak pomalu zmizelo za lesy. Na modré obloze to bylo pěkné. Celkem to trvalo asi 10-15 minut. jsem normální žena, netrpím halucinacemi, učím se cizí řeč. …“

Přiznám se, že jsem po obdržení dopisu s tímto obrázkem váhal, zdali jej mám vůbec brát vážně. Červené srdíčko na obloze nevypadalo jako skutečný předmět, ale spíš přání pozorovatelky. Jenže o něco později jsem objevil v časopise Letectví a kosmonautika tuto zprávičku. A vysvětlení bylo na světě!

 

Čtěte také další díly seriálu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*