Identifikace UFO: Pouťové a reklamní balonky

Reklamní a pouťové balonky jsou poměrně častým jevem na našem nebi. Obvykle se však objeví na obloze poté, co se utrhnou nebo prostě uletí svým majitelům. Nezúčastněný člověk pak může na obloze spatřit jemu neznámý objekt. Identifikaci ztěžuje velká variabilita tvarů i barev. Při pozorování z větší vzdálenosti pak může být téměř nemožné takový předmět identifikovat.

4.1.4. Pouťové a reklamní balonky

Charakteristické znaky:                

– pohyb vždy ve směru větru
– často prudké stoupání
– často v blízkosti výstav, poutí, slavností apod.

Jedinou možností, jak identifikovat takovýto objekt ve vzduchu, je zjistit, zda se v blízkosti pozorování nekonala nějaká reklamní akce, výstava, pouť, nebo slavnost. Při těchto příležitostech je pravděpodobné, že se nad místem objeví ulétlý balonek. Kdysi se tyto balonky plnily svítiplynem, dnes se kvůli bezpečnosti plní nehořlavým héliem. Hélium je mnohem lehčí a jím plněné balonky stoupají velmi rychle vzhůru do často nečekaných výšek.

Když v roce 1979 posádka letadla, letícího ve ve výšce 12 000 m nad jižní Anglií, ohlásila, že spatřila mezi mraky oranžového slona, mysleli si v řídící věži, že se snad zbláznila. Když stejný výjev potvrdili i cestující, zdálo se jediným vysvětlením, že se snad posádka i cestující stali oběti nějaké otravy spojené s halucinacemi. Žádné houbičky se však na palubě nepodávaly. Vysvětlení přišlo až později: V Southamptonu byl zrovna cirkus a nad ním byl upoutaný velký oranžový balon ve tvaru slona. Vítr jej utrhl a balon vystoupal až do letové hladiny Boeingu – posádka i cestující přesně popsali, co viděli, žádná halucinace se nekonala.

Případ 2003.09.23.01 – UFO – Praha 7:

„Objekt v pravém horním rohu obrázku jsem vůbec neviděl a bez záměru jsem stiskl spoušt, zkoušel jsem nový dig. fotoaparát. Vyfocený objekt si nemohu k žádným známým létajícím objektům přiřadit.“
Fotografie byla pořízena na pražském Výstavišti a vyfotografovaný objekt v tomto případě ukazuje i detaily: šlo o utržený pouťový balonek.

Čtěte také další díly seriálu.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*