Identifikace UFO: Vzducholodě

Vzducholodě nejsou příliš častým jevem na české obloze, nejsou proto příliš okoukané a při jejich náhodném spatření mohou snadno vznikat dohady, o co vlastně jde. Pokud nemáme vzducholoď takříkajíc přímo před nosem, ale pohybuje se ve větší vzdálenosti, je o záhadu postaráno. Na denní obloze pozorujeme pomalu se pohybující oválný nebo doutníkovitý objekt většinou šedavé barvy.

 
4.1.2. Vzducholodě

Charakteristické znaky:                

– pomalu se pohybující objekty protáhlého tvaru

Při zhoršené viditelnosti musí být větší vzducholodě vybaveny standardním osvětlením tj. stále svítícími obrysovými světly a popř. zábleskovým majákem. Noční provoz vzducholodí je však u nás velmi omezen. Větší problém s identifikací však může být u malých reklamních vzducholodí, které bývají někdy upoutány nad různými podniky a které se občas utrhnou a vydají na svůj poslední svobodný let. Tady při identifikaci pomůže pohled na meteosituaci v místě, kdy je ukazatelem silný vítr vanoucí ve směru pohybu neznámého objektu.

Upoutaná reklamní vzducholoď

Na konci osmdesátých let a v letech 1990-1991 probíhala postupná redukce a posléze úplné odstěhování Střední skupiny sovětských vojsk, umístěných v tehdejším Československu. Její výzbroj zahrnovaly i balistické rakety (SS-20, SS-21 a SS-23), které byly umístěny v prostoru Libavá na Moravě. Podle neoficiálních informací byly tyto raketové nosiče přepravovány mj. i za pomocí vzducholodí a to zásadně v noci. Dodnes existuje několik svědectví o pozorování podivných nočních objektů, které by mohly odpovídat zmíněným vzducholodím, ale nikdy se nic takového nepotvrdilo.

Na začátku května v roce 2004 mohli Pražané spatřit na obloze neobvyklý manévrující objekt, který při dostatečné vzdálenosti mohl být pozorován jako UFO. Autorovi se jej podařilo spatřit v Praze 5 -Jinonicích a vyfotografovat.

Šlo o reklamní vzducholoď typu „Zeppelin“, která tehdy v rámci hokejového mistrovství křižovala nad Prahou.  Našemu konzultantovi z Hydrometeorologického ústavu v Praze Libuši se jí podařilo spatřit a vyfotografovat zblízka – tam už samozřejmě žádná pohybnost nebyla.

Čtěte také další díly seriálu.

 

1 komentář na “Identifikace UFO: Vzducholodě”

  1. O raketách SS-20 na území ČSSR se píše leda v bajkách.
    Žádné zde nikdy nebyly.
    A přeprava vzducholodí?
    Zase nějaký hoax…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*