Bludné balvany uděleny

pix1237225096-1Zlatý Bludný balvan za rok 2008 udělovaný vědeckým spolkem skeptiků Sisyfos v kategorii družstev vyhrála Rada České televize za obhajobu a nekritičnost vzdělávacího cyklu Detektor. Spolek pořadu vytýká především jeho neodbornost a nesmyslnost uváděných faktů.

Zlato v kategorii jednotlivců za rok 2008 dostal Josef Jonáš za řízenou detoxikaci organismu, která má podle něj „zajistit zdravé fungování organismu po celý život a prodloužit jej až někam k bájné hranici“. Podle spolku Sisyfos je detoxikace založena na mylných představách a některé metody jsou rizikové. Bronz za jednotlivce získal Emil Páleš za objev a vědecký důkaz andělů.

Pořad Detektor si od celé řady poctivých záhadologů vysloužil oprávněnou a hlasitou kritiku. Opravdu, v pořadu se opakovaně objevovala zcela nesmyslná tvrzení vydávaná za skutečnost a neobratné až skoro amatérské pojetí celého pořadu spíše vzbuzovalo nedůvěru. Kdokoli má právo hlasitě poukazovat na to, co je podle jeho názoru nesprávné. Kde však vzali členové spolku Sisyfos právo dosáhnout zákazu vysílání pořadu, který se jim nelíbí? Zákaz vysílání tak není nic jiného než cenzura, navíc prosazovaná jen jednou zájmovou skupinou. Na jednotlivé díly se můžete podívat alespoň na internetu ZDE.

Stříbrnou příčku v kategorii družstev získaly společnosti Makam a Amaranta za úspěšný prodej přístroje k revitalizaci vody. „Přístroj mění strukturovou mřížku vody. Taková voda pak oživí a omladí celý organismus, posílí imunitní systém, zlepší kvalitu pleti a má blahodárné účinky na vlasy,“ zdůvodňuje spolek udělení balvanu. Bronz dostala společnost Maranatha. Sisyfos cenu udělil za propagaci biblické teorie o vzniku člověka a přírody, kterou Maranatha vydávala za vědu.

Letošní ročník Bludných balvanů, které jsou udělovány pro „zvýraznění přínosu jednotlivců i různých spolků k matení české veřejnosti a rozvoji blátivého způsobu myšlení“ byl již 11. v řadě. Předávání cen se zúčastnilo všech devět členů vědeckého komitétu, který rozhodoval o udělení cen.

Naopak nikdo z oceněných laureátů si cenu nepřišel vyzvednout osobně. Začátek i konec slavnostního večera zpestřil ceremoniál slavnostního příchodu i odchodu členů komitétu v kostýmech a úvodní proslov přečetl Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

Zdroj a foto: Sisyfos.cz, Mediafax.cz

Komu byste dali balvan vy?

10 komentářů na “Bludné balvany uděleny”

 1. Dala bych ho Grygarovi. Jak může vědec, který věří, že svět stvořil Bůh za šest dní, vůbec předávat nějaké balvany? To mi vysvětlete…

 2. Bludné balvany mohou udělovat pouze ti,co se považují za pupek světa ve své odbornosti.Jelikož mnoho knih bylo napsáno proto,aby po čase byly napsány nové,je tedy velmi iracionální se domnívat,že bludný balvan dnes
  může být za sto let hodnocen jako jeden z největších inspirací.Byl bych asi mnohem opatrnější k takovému názorovému pózování,ale patří to jinak k věci.Kde by
  dnes byly objevy nebýt krytyků,byťemotivně pokryteckých.

 3. Zadna cenzrura to neni – Ceska TV jen vzala na vedomi jejcih vyhrady a porad stahla – proste ma jiny nazor na vedecky porad !!!

  Proste oni jen vyjadrili svuj nazor – jako ho vyjadrujete vy a CT prave jejcih viditelne nemysli uznala.

  Ti tvurci to toiz nedlali z lasky – ale zrejem jen pro penize co jim za kazdy dil te soukrome firme za to davala.

  Az ja budu produkovat porad o „svetovcyh malirich“ tim styelm, ze najdu nejakeho umlce koho nikdo nezna a 30 minut budu obsirne predstaviovat jaho zivot – jen ve forme rozhovoru a ukazek nektrychjeho del – aby natocen me stalo co nejmene – tak vy taky muzete proti tomu opravene prostestovat.

  Ci jeste – lepe vyrobim porad, kde veskere badani po vsech zahadach budu zesmesnovat tim zpusobem ze u par vyjmu par nejvetsich pikantnosti a pak povu dite ze skoly, aby je snadno vyvracelo, aby rikat takhle se snadno se da vyvratit vse co existuje – vdzy ukazu jen par pitomsti.
  Tak vy rozvnez muzete protestovat a CT opet porad stahne – nebot nepostupuji serioznim zpusobem – nevyvracim vse co tvrdite.

 4. Nechápu, že mezi těmi všemi urážkami a mystifikacemi z jedné i druhé strany sporu nepadne ani jedinkrát hřebíček na hlavičku: když vynechám mafiánské přetahování o moc a autoritu v „našem“ státě, BYLO POCHYBENÍ DETEKTORU JEDINÉ A ČISTĚ NOVINÁŘSKÉ – BYLY TAM TLUMOČENY NÁZORY A NEOVĚŘITELNÉ HISTORKY JAKO BY TO BYLA ČISTÁ FAKTA. Pořad byl tvořen v tak ohromném finančním i tvůrčím stresu a v natolik nepřejícím prostředí a při tolika falešných slibech a dezorganizaci, že byl nešťastný výsledek nasnadě. Jako publicista, který se těmito tématy zabývá, jsem velmi nespokojen s tím, že byl pořad nátlakově umlčen, a stejně tak jsem nespokojen s tím, jak v odvysílaných dílech byly historky a názory prezentovány coby fakta. Samozřejmě kdyby jej tvořil Sisyfos, měl by patrně stejnou úroveň, akorát by se pohyboval v opačném názorovém spektru. Jejich rozhořčení tedy chápu.

 5. Dobrý den, bludný balvan obrovských rozměrů bych udělil Panu Jiřímu Grygarovi za obhajobu existence boha což je tak iracionální že to ani není možné.Jakým právem může rozdávat tento pavědec a blb balvany, když se opírá o bibly kde Mojžíš dostane od boha 10 přikázání(tedy telepatie přenos myšlenek mezi Mojžíšem a bohem což zároven popírá) přechod Izraelitů přes moře(moře se rozestoupilo tedy telekinéze)proroctví Sv.Jana(tedy prekognice což také popírá).Tento člověk stářím zřejmě zmagořil a dostal se do bludných kruhů.Spolek Sysifos bych zakázal a všechny jeho členy vyčlenil z vědecké obce nemají tam co dělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*